بهترین مقاصد سافاری هند، تجربه کشف حیات وحشی فوق العاده

شایان شفایی
دوشنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۰
بهترین مقاصد سافاری هند، تجربه کشف حیات وحشی فوق العاده

سافاری هند یکی از جذاب‌ترین تجربیات ممکن برای افرادی است که دوستدار طبیعت و حیات وحش هستند.

سافاری را شاید بتوان یکی از هیجان انگیزترین تجربه‌های ممکن برای افرادی دانست که به دنبال یک سفر متفاوت هستند. همانطور که پیش‌تر بررسی کردیم، ریشه سافاری به آفریقا بازمی‌گردد و عمده برنامه‌های اصلی سافاری در این قاره انجام می‌شود. اما در کنار آفریقا، مقاصد دیگری نیز وجود دارند که سافاری در آن‌ها بسیار محبوب و رایج است. یکی از این مقاصد هند است که قطب‌های مختلفی برای سافاری دارد. گردشگران معمولا برای دیدن ببرهای بنگال قدم در راه سافاری هند می‌گذراند و اگر بخت با آن‌ها یاری کند، ببرهای بنگال را از نزدیک مشاهده می‌کنند و تجربه بی‌نظیری را برای خود ایجاد می‌کنند. در این مقاله قصد داریم تا برترین مقاصد سافاری را بررسی کنیم.

پارک ملی Bandavgarh

سافاری هند ببر

این مکان بهترین شانس گردشگران در سافاری هند است تا بتوانند ببرهای بنگال را از نزدیک مشاهده کنند. اگر بتواند یک یا دو روز خود را در این مکان سپری کنید، تا حد بسیار زیادی احتمال دیدن ببرهای بنگال را برای خود تضمین کرده‌اید. در اطراف این پارک ملی روستاها و مناطق دیدنی بسیاری وجود دارد که تمام گردشگران با هر میزان بودجه‌ای می‌توانند لحظات بسیار خوبی را در این روستاها سپری کنند و جاذبه‌های زیادی را مشاهده کنند. در این مکان امکان فیل‌سواری هم وجود خواهد داشت.

پارک ملی Kanha

سافاری هند ببر

مرکز هند قلمرو اصلی ببرهای بنگال است!

مرکز هند قلمرو اصلی ببرهای بنگال است. پنج پارک ملی مرکزی هند، همگی سافاری‌های متنوعی را برای گردشگران ارائه می‌دهند و هر کدام احتمال بسیار زیادی برای دیدن ببرهای بنگال را دارند. در میان این پنج پارک، پارک ملی Kanha از همه مشهورتر است. جنگل‌های این محدوده بسیار وسیع و گسترده هستند و به دلیل این وسعت بسیار زیاد شاید احتمال دیدن ببرها از نزدیک نسبت به مکانی که پیش‌تر معرفی شد کمتر باشد، اما با این وجود همچنان احتمال دیدن ببرهای بنگال وجود دارد. در این پارک ملی به لطف وسعت بسیار زیاد جنگل‌هایش، گردشگران فارغ از دیدن یا ندیدن ببرهای بنگال، قطعا یک تجربه فوق‌العاده از سافاری هند را خواهند داشت و می‌توانند تا اعماق جنگل‌های زیبای این پارک گردش کنند. 

پارک ملی Sunderbans

سافاری هند ببر

این پارک ملی مشهور تعداد بسیار زیادی از ببرهای بنگال را در خود جای داده است. در یک شمارش برآورد شده که حدود دویست عدد ببر در این منطقه زندگی می‌کنند! اما مشکل اینجا است که با توجه به مساحت بسیار زیاد این پارک ملی، احتمال دیدن ببرها از نزدیک بسیار کاهش می‌یابد، اما با این حال بازدید از این منطقه کاملا ارزش خواهد داشت. ورود به این پارک و بازدید از آن یک ماجراجویی کامل به شمار می‌رود و تجربه فوق العاده‌ای برای گردشگران خواهد بود.

پارک ملی Pench

سافاری هند ببر

وسعت این پارک ملی به نسبت بقیه مناطقی که معرفی شدند چندان زیاد نیست. از طرفی تعداد ببرهای این منطقه هم چندان زیاد نخواهد بود، اما با توجه به وسعت نه چندان زیاد آن، احتمال دیدن ببرهای بنگال از نزدیک در این منطقه نسبتا بالا خواهد بود. گردشگران زیادی به این منطقه سفر نمی‌کنند و به همین دلیل هنگامی که به این نقطه می‌روید، حس می‌کنید که کل پارک متعلق به شما است.

پارک ملی Corbett

سافاری هند فیل

این پارک که به نام پارک ملی Hailey هم مشهور است، قدیمی‌ترین پارک ملی برای مشاهده ببرهای بنگال در هند است. شانس دیدن ببرها در این منطقه نسبتا پایین است، اما فضای این پارک کاملا ارزش دیدن را دارد. به این نکته توجه داشته باشید که دیدن ببرها در سافاری هند در برخی از مناطق از پیش برنامه‌ریزی شده است و راهنماها می‌دانند که در چه بخش‌هایی از منطقه احتمال دیدن ببرها بیشتر است. اما در Corbett چنین چیزی وجود ندارد و اگر هم به صورت شانسی یک ببر را در این مکان مشاهده کردید، شک نکنید که این مسئله کاملا تصادفی بوده است. اگر هم ببری ندیدید، شانس این را دارید که فیل‌های وحشی را از نزدیک مشاهده کنید. این جانوران در این پارک ملی به وفور یافت می‌شوند. 

مرکز حفاظتی حیات وحش Sasan Gir

سافاری هند شیر آسیایی

شانس دیدن ببرهای بنگال در این منطقه صفر است!

شانس دیدن ببرهای بنگال در این منطقه صفر است! در این مکان هیچ ببری وجود ندارد. اما چیزی که بازدید از مکان را باارزش می‌کند، احتمال دیدن آخرین بازمانده از شیرهای آسیایی است. شاید از این مسئله متعجب شوید، اما گونه خاصی از شیرهای آسیایی در هند هم وجود دارند. به طور کلی اگر گردشگری به امید دیدن ببر قصد رفتن به سافاری هند را داشته باشد، سفر به این مرکز حفاظتی توصیه نمی‌شود؛ اما اگر ماهیت سافاری برای گردشگر مهم باشد، سفر به این منطقه و دیدن شگفتی‌های آن توصیه می‌شود.

نظر شما در مورد بهترین مقاصد سافاری هند چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید. 

مطالب مرتبط:

    منبع lonelyplanet
    برچسب‌ها سافاری

    دیدگاه