راهیابی تصویر آیین شوشی قشم به کمیسیون «میراث یونیمای جهانی»

راهیابی تصویر آیین شوشی قشم به کمیسیون «میراث یونیمای جهانی»

تیم  کجارو
| یکشنبه, ۱۶ مهر ۹۶ ساعت ۱۵:۱۱

کمیسیون میراث یونیمای جهانی برای بروشور سمینار نمایش‌های آیینی و عروسکی خود، عکس «آیین شوشی» جزیره قشم را برگزید.

سمینار نمایش‌های آیینی و عروسکی کمیسیون میراث یونیمای جهانی- اتحادیه بین‌المللی نمایشگران عروسکی UNIMA وابسته به سازمان یونسکو در شهر «شارل ویل مزیه» فرانسه که به پایتخت تئاتر عروسکی جهان معروف است، در سپتامبر ۲۰۱۷ برپا شد و یکی از عکس‌های «احمد بازماندگان قشمی»، عکاس قشم که آیین شوشی را معرفی می‌کند، به عنوان بروشور این سمینار انتخاب شد.

«حمیدرضا اردلان» عضو کمیته اجرایی و رئیس کمیسیون میراث یونیمای جهانی با مکاتبه و پیگیری و ارسال مستندات توانست این کار را انجام دهد.

انتشار این عکس با توضیح کوتاه درباره این آئین ناب که امروزه در روستای «سلخ» جزیره قشم برگزار می‌شود، سبب خواهد شد تا زمینه ثبت جهانی آن فراهم شود.

آیین شوشی

عکس دیگری از آئین شوشی نیز بر پوستر دومین نشست کمیسیون میراث یونیمای جهانی که با حضور اعضای این کمیسیون، نمایندگانی از یونسکو، کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم)، سازمان میراث فرهنگی و هنرمندان و پژوهشگران تئاتر عروسکی آئینی و سنتی، ۱۱ و ۱۲ شهریورماه سال جاری در تهران برگزار شد، نقش بسته بود.

قشم

جزیره قشم با ۱۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت با داشتن ۶۵ روستا و مردمانی مهربان و میهمان‌دوست در جنوب ایران واقع شده و آئین‌های بومی و محلی به جا مانده از نیاکان آنان در طول سال و به مناسبت‌های مختلف توسط هنرمندان جزیره در قالب جشنواره‌ها و برنامه‌های فرهنگی اجرا می‌شود.

منبع مهرنیوز
برچسب‌ها قشم آیین

دیدگاه  

    تبلیغات