گردشگری در بارسلونا محدود می‌شود

کسری مجیدی
شنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۰
گردشگری در بارسلونا محدود می‌شود

مردم بارسلونا در پی تغییرات شهر خود و افزایش هزینه‌ها، نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند که سبب ایجاد محدودیت‌هایی برای گردشگران خواهد شد.

با رشد و توسعه‌ی روزافزون شهرهای توریستی در زمینه‌های گوناگون، خواه و ناخواه ممکن است المان‌هایی از هویت و شناسنامه‌ی هر منطقه به دست فراموشی سپرده شوند. در همین راستا شهروندان بارسلونا در پی راهپیمایی‌هایی اعتراض خود را نسبت به این موضوع و مشکلات ناشی از آن نشان دادند. مردمی که دیگر با آغوش باز گردشگران را نمی‌پذیرند.

بارسلونا

طی سال گذشته پایتخت کاتالان‌ها، بارسلونا، به عنوان یکی از شهرهای مهم در گردشگری اسپانیا و اروپا، ۳۲ میلیون گردشگر را به خود دید. این میزان حاکی از وابستگی بالای اقتصاد این منطقه به صنعت توریسم است. همین امر موجب پیدایش شرایط جدیدی برای مردم بارسلونا شده است. شرایطی که با تغییر چهره و هویت اصلی شهر، افزایش هزینه‌های زندگی را برای ساکنین خود در پی داشته است. شهری که زمانی میزبان معماری‌های نابی مانند «گاودی» (Gaudi) بود، اینک به جولانگاهی برای هتل‌ها و فروشگاه‌های لوکس و مدرن تبدیل شده است.

بارسلونا

حال باید دید مشکل از کجا سرچشمه می‌گیرد. همان‌طور که اشاره شد، چند مورد اعتراضات مردمی در رابطه با افزایش هزینه‌ها صورت گرفته است. به همین دلیل برای اولین قدم، قرار بر آن شد که از هرگونه ساخت و ساز هتل در مرکز شهر تا سال ۲۰۲۰ جلوگیری شود. از طرفی نیز برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های مقدماتی برای پیشگیری از رشد این روند انجام شد. برای مثال از این راهکارها می‌توان به دریافت مالیات‌های سنگین‌تر از هتل‌ها و همین‌طور مالکان خانه‌های غیر ساکن در شهر اشاره کرد. همچنین صحبت از افزایش هزینه‌های حمل و نقل عمومی برای گردشگران به میان آمد. به هر صورت فعلا تلاش می‌شود تا میزان سفر گردشگران به این منطقه کاهش پیدا کند.

گردشگران بارسلونا

به هر ترتیب در ادامه باید دید که در واکنش به اعتراضات شهروندان بارسلونا چه مسائلی پیش خواهد آمد. شاید حتی بتوان پا را فراتر گذاشت و از این موضوع به عنوان یکی از مشکلات اساسی شهرها در قرن ۲۱ یاد کرد.

مطالب مرتبط:

    منبع Culture Trip
    برچسب‌ها توریسم

    دیدگاه