دیدنی های خرم آباد؛ سرزمین آبشارهای خروشان

 دیدنی های خرم آباد؛ سرزمین آبشارهای خروشان

شیدا  خرمشاهی
| سه شنبه, ۱۵ مهر ۹۹ ساعت ۱۸:۰۵

خرم آباد همان طور که از نامش مشخص است، یکی از شهرهای خرم و سرسبز ایران با چشم‌اندازهای طبیعی فراوان و با آب و هوایی دلپذیر است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۰ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ به‌روزرسانی شده است.

خرم‌آباد مرکز استان لرستان،‌ سرزمین آبشارها و چشمه‌های خروشان، دیار قلعه‌های تاریخی و روستاهای جذاب با طبیعتی بکر و سرسبز است. این شهر زیبا در دره‌ای باصفا روی ساحل رودخانه خرم‌آباد واقع شده است. خرم‌آباد شهری کهن با قدمتی چند هزارساله است که در خود تمدن‌های متعدد و مختلفی از جمله کاسی‌ها، بابلی‌ها، ساسانیان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان را جای داده است. خرم‌آباد همان طور که از نامش مشخص است، یکی از شهرهای خرم و سرسبز ایران با چشم‌اندازهای طبیعی فراوان و با آب و هوایی دلپذیر است. چه دوستدار طبیعت باشید، چه هوس دیدن جای تاریخی کرده باشید، این شهر برای هر سلیقه‌ای جایی برای دیدن دارد. در ادامه این مطلب از کجارو، شما را با گوشه‌ای از دیدنی‌های زیباترین شهر لرستان، خرم‌آباد آشنا می‌کنیم.

قلعه فلک الافلاک

مسیر سنگفرش شده و پوشش گیاهی قلعه فلک الافلاک

بر فراز تپه‌ای مشرف به قلب شهر و رودخانه روی صخره‌های سنگی، قلعه‌ای زیبا و تاریخی متعلق به عصر ساسانیان قرار گرفته که به قلعه فلک‌ الافلاک یا دژ شاپور‌خواست یا قلعه دوازده برجی معروف است. موزه‌های باستان‌شناسی و مردم‌شناسی خرم‌آباد که بخشی از تاریخ این شهر را روایت می‌کنند نیز در این قلعه که نماد شهر خرم‌آباد است، قرار دارد. این قلعه در اواخر دهه پنجاه خورشیدی به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.

پل شاپوری شکسته

پل شکسته شاپوری خرم آبادبر فراز رودخانه کم آب

پل شاپوری یا شکسته یکی از شاهکارهای معماری عصر ساسانی و از میراث‌های کهن و ارزشمند ایرانیان است که در جنوب خرم‌آباد در ضلع جنوبی قلعه تاریخی فلک‌الافلاک واقع شده است. در قدیم پل شکسته دارای ۲۸ طاق بوده که اکنون تنها چند طاق از آن باقی نمانده است.

بقعه‌ بابا طاهر

در آهنی آبی و بنای آجری بقعه باباطاهر خرم آباد

بیشتر مردم بقعه باباطاهر خرم‌آباد را با باباطاهر عریان همدان اشتباه می‌گیرند. در لرستان افرادی که اهل حق هستند، «بابا» لقب می‌گیرند‌ و احتمالا این بقعه به یکی از این افراد که نام آن باباطاهر بوده، تعلق دارد. قدمت ساختمان این بقعه به دوران صفوی باز می‌گردد.

مجموعه توریستی مخمل ‌کوه

طبیعت بکر و دیوارهای سنگی منطقه مخمل کوه

آخر هفته‌ها یا در تعطیلات رسمی، خرم‌آبادی‌ها راهی این کوه می‌شوند تا اوقات خود را در دشت و دمن در تفرجگاه جنگلی مخمل کوه بگذرانند. مخمل کوه که با نام تنگ شبیخون نیز شناخته می‌شود، کوهی مرتفع است که در شمال‌شرق خرم‌آباد قرار گرفته است. صخره‌های مخمل کوه از گلسنگ پوشیده شده است و با آغاز فصل بارندگی، این گلسنگ‌های سیاه رنگ و آفتاب سوخته در این کوه دیدنی سبز رنگ می‌شوند. وجود آبشار بسیار زیبایی که هم‌نام کوه است بر محبوبیت این ناحیه در خرم‌آباد افزوده است.

دریاچه کیو

منطقه تفریحی و توریستی دریاچه کیو از جاهای متمول خرم آباد

دریاچه کیو، نگین فیروزه‌ای و نماد سرزندگی شهر خرم‌آباد است که در شمال‌غربی آن درکنار پارک با همین نام با چشم‌اندازی بی‌نظیر قرار گرفته است. این دریاچه پاتوق خرم‌آبادی‌ها و دارای امکانات تفریحی نظیر شهربازی و ورزش‌های آبی است. دریاچه کیو همچنین مکان مناسبی برای تماشای جانوران آبزی، پرندگان بومی و مهاجر است.

گرداب سنگی

کبوترها در حال پرواز بالای گرداب سنگی خرم آباد

گرداب سنگی یکی از ابزارهای آب‌رسانی ایران باستان است

گرداب سنگی بنایی مدور به جا مانده از دوران ساسانیان است که در بافت قدیمی شهر خرم‌آباد واقع شده است. این بنا دارای دریچه‌ای برای هدایت آب‌ آشامیدنی و توزیع آن در سطح شهر خرم‌آباد و سیراب کردن زمین‌ها بوده است. بنای تاریخی گرداب سنگی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و یکی از مکان‌های زیبا و جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می‌شود. 

بام خرم آباد

نمای شهر خرم آباد در شب از بام خرم آباد

خرم‌آباد شب‌های پرستاره و دیدنی دارد و زیبایی آسمان شب این شهر جذاب در بام لرستان تماشایی‌تر می‌شود. از بام لرستان کل شهر خرم‌آباد زیر پاهای شما است و می‌توانید ساعت‌ها به تماشای زیبایی‌های آن بنشینید. همچنین رصدخانه کاسین نیز در این منطقه قرار گرفته و می‌توانید از آنجا به‌وسیله تلسکوپ آسمان شب‌های پرستاره‌ لرستان را نظاره کنید.

مناره آجری

درختان و پیرمرد نگهبان در کنار مناره آجری خرم آباد

در جنوب خرم‌آباد در محله قاضی‌آباد داخل پارک زیبای شقایق، بنایی استوانه‌ای شکل با ارتفاع ۳۰‌ متر روی پایه سنگی به‌شکل مکعب مربع قرار گرفته که آن را با نام «مناره آجری» می‌شناسند. پس از بالا رفتن از ۹۹ پله به پشت بام این مناره می‌رسید و چشم‌انداز زیبایی از دورترین نقاط شهر را پیش روی خود خواهید دید. در قدیم از این مناره برای راهنمایی و دیده‌بانی کاروان‌های عبوری از شهر و همین طور نگهبانی از خرم‌آباد استفاده می‌شده است. این اثر نیز در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

آبشار نوژیان

گل های شقایق فصل بهار در منطقه آبشار نوژیان خرم آباد

آبشار نوژیان از مرتفع‌ترین آبشارهای لرستان و یکی از زیباترین جاهای دیدنی خرم آباد است که به‌دلیل گیاهان دارویی که در اطراف آن می‌روید، محبوب شده است. گردشگران زیادی هم برای تماشای این آبشار زیبا و هم برای جمع‌آوری گیاهان دارویی به این آبشار می‌آیند. آبشار نوژیان در ۴۰ کیلومتری جاده کمربندی خرم‌آباد قرار گرفته است. پس از بازدید از آبشار نوژیان می‌توانید به آبشار وارک که پر از درختان گلابی، زالزالک و بلوط است و در نزدیکی‌ آبشار نوژیان ‌واقع شده است، بروید.

آبشار گریت

آبشار گریت خرم آباداز پر آب ترین آبشارهای ایران

آبشار گریت در یکی از خوش آب و هواترین و سرسبزترین نقاط خرم‌آباد در میان انبوهی از درختان بلوط، زالزالک و مو با ارتفاع ۱۵ متر قرار گرفته است و از جمله جاذبه‌های طبیعی و گردشگری استان لرستان به شمار می‌رود. این آبشار در گویش محلی با نام تاف هفت چشمه نیز شناخته می‌شود.

سنگ نبشته خرم آباد

سنگ نبشته خرم آباد در یکی   از میدان های شهر

سنگ‌نبشته خرم‌آباد کتیبه‌ای به خط کوفی بر تکه سنگی بزرگ به ارتفاع ۳٫۵ متر است که قدمت آن به دوران سلجوقیان می‌رسد. این سنگ‌نبشته در شرق شهر در خیابان شریعتی قرار گرفته که در گویش محلی به آن «برد نوشته» نیز می‌گویند.

حمام گپ خرم آباد

لوستر و آبنما و کتابخانه حمام گپ خرم آباد

حمام تاریخی گپ یادگاری به‌جای مانده از دوران حکومت صفویان است که در مجاورت میدان گپ در مرکز شهر خرم‌آباد قرار گرفته است. تزیینات زیبا و گچ‌بری‌های دیدنی این بنا هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

آسیاب گبری

دیوارهای سنگی بلند آسیاب گبری خرم آباد

آسیاب گبری در جنوب شهر خرم‌آباد در محله‌ای به نام «حسین آباد» قرار گرفته و یکی از جاذبه‌های گردشگری غرب کشور محسوب می‌شود. بنای این آسیاب با استفاده از سنگ‌های تیشه خورده و قلوه سنگ همراه‌با ملات ساروج به‌صورت مکعب مستطیل طراحی شده است. قدمت این بنای تاریخی به دوران حکومت ساسانیان بازمی‌گردد و به‌عنوان اثر ملی کشور نیز ثبت شده است.

دیدگاه  

    تبلیغات