کاندلا؛ شهری ایتالیایی که برای نقل مکان به آن به شما پول می‌‌دهند

نگین توکلی
سه شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۰
کاندلا؛ شهری ایتالیایی که برای نقل مکان به آن به شما پول می‌‌دهند

شهردار شهر کاندلا واقع در کشور ایتالیا پس از کاهش جمعیت در این شهر زیبا تصمیم به اختصاص دادن امتیازات مالی برای افرادی که قصد نقل مکان به این منطقه را دارند، گرفت.

کاندلا شهری در استان فاگیا در منطقه آپولیا در جنوب شرقی ایتالیا است. این شهر زیبا در طول زمان با کاهش جمعیت روبه‌رو بوده است. در اقدامی جالب توجه، این شهر با دارا بودن شرایط به کسانی که به آنجا مهاجرت می‌کنند، امتیازات مالی اختصاص می‌دهد.

این گزارش توسط سیلویا مارچتی در خبرگزاری سی ان ان نوشته شده است.

کاندلا

شکوه از دست رفته: این شهر زمانی دارای جمعیت ۸۰۰۰ نفری بود، ولی هم‌اکنون این عدد به ۲۷۰۰ نفر تقلیل پیدا کرده است.

کاندلا

 تقویت مالی: شهردار نیکولا گاتا در حال کشیدن طرح اختصاص دادن امتیازات مالی به کسانی که قصد نقل مکان به کاندلا را دارند، است.

کاندلا

پیشنهاد مشروط: ساکنین جدید باید به کاندلا نقل مکان و خانه‌ای اجاره کنند و شغلی با درآمد سالیانه حداقل ۷۵۰۰ یورو (۳۶ میلیون تومان) برای احراز صلاحیت جهت پول اختصاص داده شده توسط شورای گاتا، داشته باشند.

کاندلا

نهضت پر از تلاش: گاتا می‌گوید:

من هر روز با اشتیاق و تعهد کار می‌کنم تا کاندلا به شکوه و جلال باستانی‌اش برگردد.

کاندلا

راه حل کاربردی: تاکنون ۶ خانواده ایتالیایی به عنوان بخشی از طرح تغییر مکان داده و ۵ خانواده دیگر درخواست نقل مکان کرده‌اند.

کاندلا

تعمیرات تازه: شهر تغییر چهره داده است. پالازوهای قدیمی مرمت و خیابان‌ها و میدان‌های آن برای تورهای راهنما باز شده‌اند.

کاندلا

مزایای نقل مکان: معاون شهردار، استفان باچینلی می‌گوید:

کیفیت زندگی در اینجا عالی است. ما در ۲۰ سال گذشته حتی یک مورد جرم در کاندلا نداشتیم.

کاندلا

محیط ایده‌آل: یکی از شهروندان به نام فراچسکو دلوچیو می‌گوید:

اینجا بسیار آرام و سبک زندگی ساده است. جمعیت کم و گردش کردن در شهر راحت است و هیچ ترافیک و دودی وجود ندارد.

کاندلا

جاذبه‌های گردشگری: کاندلا میزبان آتش‌بازی‌های خارق‌العاده، غذاهای عالی و فستیوال‌های جذاب برای جذب بازدیدکنندگان و ساکنین جدید است.

کاندلا

مکان‌های محبوب: خانه سنتا کلاوس که داستان زندگی سنت نیکولاس را روایت می‌کند، مکانی دیدنی در طول فصل زمستان است.

کاندلا

برنامه‌های بزرگ: هم‌اکنون شهر دارای پیست یخ جدید به همراه موزه اسباب‌بازی است. یک نمایشگاه لباس‌های قرون وسطی نیز اخیرا در دست احداث است.

به گزارش سی‌ان‌ان، شهردار شهر ایتالیایی کاندلا، راه حلی کاربردی برای حل مشکل کمبود جمعیت پیدا کرده است: پرداخت پول برای ساکن این شهر شدن.

نیکولا گاتا می‌خواهد این شهر کوچک قرون وسطایی در پولیا را به درخشش سابق‌اش در دهه ۱۹۹۰ برگرداند، زمانی که بیشتر از ۸۰۰۰ نفر در آنجا زندگی می‌کردند. هم‌اکنون تنها ۲۷۰۰ نفر ساکن آنجا هستند.

بنابراین، برای بازگشت شکوه گم شده شهر، شهروند گاتا پیشنهاد ۲۰۰۰ یورویی (۱۰ میلیون تومان) برای ترغیب افراد برای نقل مکان، را طرح کرده است.

ناپل کوچک:

گاتا می‌گوید:

 من هر روز با اشتیاق و تعهد کار می‌کنم تا کاندلا به شکوه و جلال باستانی‌اش برگردد.

تا دهه ۱۹۶۰، به دلیل خیابان‌های پر از مسافران پیاده، توریست‌ها، تجار و فریاد فروشندگان، این شهر را ناپل کوچک (Nap'licchie) می‌خواندند.

این روزها، سر و صدای ناپلی‌ها جای خود را به سکوتی احاطه‌کننده در تپه‌های سرسبز و جنگل‌های طبیعی و دست‌نخورده داده است.

کلیساهای ایستاده در هر گوشه خیابان، تنها برای جشن گرفتن تولدهای اندکی که در اینجا رخ می‌دهد یا مراسم‌های دفن بسیار برای ساکنین پیر، پر از جمعیت می‌شوند.

شگفتی کوچه‌های پیچ در پیچ زیبا، ساختمان‌های سبک باروک و طاق‌های معابر در خطر تبدیل شدن به شهر ارواح هستند. خیلی از افراد جوان در جستجوی آینده‌ای درخشان‌تر این شهر را به همراه ساکنین پیرش رها کرده‌اند.

در هر حال، گاتا در جنگی دلسردکننده قصد نجات کاندلا از غرق شدن را دارد.

کاندلا با ده‌ها ساختمان سفید خالی با تراس‌هایی پانورامایی و بالکن‌هایی زیبا در انتظار ساکنین جدید است.

معیارهای مخصوص

نیکولا گاتا می‌گوید که او انتخاب شده است تا جلال کاندلا را بازگرداند. برای جذب کردن افراد تازه وارد که شامل خارجی‌ها نیز می‌شوند، شورای گاتا با امید افزایش جمعیت، درهای خزانه خود را باز کرده است.

استفان باچینلی، دست راست شهردار، توضیح می‌دهد:

جزئیات این طرح به این ترتیب است:

 برای افراد مجرد: ۸۰۰ یورو، برای زوج ها: ۱۲۰۰ یورو، برای خانواده سه نفره: ۱۵۰۰-۱۸۰۰ یورو و برای خانواده های ۴ تا ۵ نفره: ۲۰۰۰ یورو

هزینه‌های مالیاتی شهر مانند دفع زباله، قبوض و کودکستان نیز ممکن است جزو این پیشنهاد باشد.

سه شرط اصلی برای احراز صلاحیت برای دریافت این مبلغ وجود دارد: ساکنین جدید باید در کاندلا زندگی و خانه‌ای اجاره کنند و حقوق سالیانه حداقل معادل ۷۵۰۰ یورو داشته باشند.

باچینلی می‌گوید:

ما نمی‌خواهیم مردم به اینجا بیایند و فکر کنند زندگی آن‌ها با درآمد حاصل از خزانه شهری می‌گذرد؛ تمام ساکنین جدید باید کار کنند و درآمد داشته باشند.

۶ خانواده از شمال ایتالیا هم‌اکنون به کاندلا نقل مکان کرده و ۵ خانواده دیگر نیز درخواست داده‌اند.

سرایدار محلی مدرسه از این پیشنهاد استفاده کرد تا خانواده‌اش در کاندلا به او بپیوندند. دیگر ساکنین جدید، خانه‌ای جدید برای خود پیدا کرده‌اند.

فراچسکو دلوچیو، عکاسی که از بخش دیگری از پولیا به کاندلا نقل مکان کرده است، می‌گوید:

اینجا بسیار آرام و سبک زندگی ساده است. جمعیت کم و گردش کردن در شهر راحت است و هیچ ترافیک و دودی وجود ندارد.

او از این امتیاز استفاده نکرده است.

ما درست در گذرگاه سه منطقه فوق‌العاده ایتالیا هستیم: کامپانیا، باسیلیکاتا و مولیس، به همراه تمام شگفتی‌های آن ‌ا همه در یک شهر.

بومیان کاندلا بسیار مردم خونگرم و خوش آمدگو و آماده پذیرش تازه وارد‌ها هستند.

برخی سواحل عالی پولیا تنها یک ساعت با ماشین از شهر فاصله دارند. ترسونا (Trasonna)، یک کوچه با عرض ۳۵ سانتی‌متر تبدیل به جاذبه توریستی شده است.

محلی‌ها ادعا دارند این باریک‌ترین کوچه در کل ایتالیا است.

امتیازات اضافه:

باچینلی می‌گوید:

کیفیت زندگی در اینجا عالی است. ما در ۲۰ سال گذشته حتی یک مورد جرم در کاندلا نداشتیم.

شهر نوسازی گرانی داشته است، و بسیار درخشان و جدید می‌نماید. پالازوهای قدیمی مرمت و خیابان‌ها و میدان‌های آن برای تورهای راهنما باز شده‌اند.

از خزانه عمومی برای برگزاری جشن‌های لباس‌های فولکلور، آتش‌بازی‌های خیره‌کننده و فستیوال‌ها استفاده شده است تا اسطوره‌ها و سنت‌های باستانی احیا شوند.

هر سال، یک اینفیوراتای رنگارنگ (فستیوال هنر گل‌ها) به همراه فرش‌های خلاقانه‌ای از گلبرگ گل‌ها که توسط هنرمندان طراحی می‌شوند و پیاده‌رو‌ها را می‌پوشانند، برگزار می‌شود.

کاندلا بر آنچه انبار غله ایتالیا خوانده می‌شود، آرمیده است و فستیوال غلات، دنیای گمشده کشاورزی و مزرعه‌داری با نمایش تراکتورها و ماشین‌های شخم‌زنی را باز می‌گرداند.

در همین حال، ساکنین جدید، می‌توانند در تور یک هفته‌ای شگفت‌انگیز اسب سواری در مسیر طبیعی تراترو رجیو (Tratturo Regio)، شرکت کنند. مسیری که کاندلا را به شهر ساحلی پوسکاسرولی در آبروتزو، جایی که احشام، زمان تغییر فصول از زمین‌های بالا به پایین نقل مکان می‌کنند، وصل می‌کند.

طرح‌هایی نیز برای افتتاح یک موزه اسباب‌بازی و نمایشگاه لباس‌های قرون وسطی، وجود دارد.

دنیای شگفت‌انگیز زمستان

آتش‌بازی، فستیوال‌ها و نمایشگاه‌های غذا بخشی از تلاش برای جذب افراد به کاندلا بوده است.

قابل توجه‌ترین نوآوری گاتا، خانه درخشان سانتا کلاوس است، که داستان چگونگی الهام افسانه کریسمس را نقل می‌کند. بقایای سنت نیکولاس، به احتمال زیاد در همان نزدیکی در شهر باری، مدفون شده است.

گاتا هنرپیشه‌هایی را استخدام کرده است تا به عنوان سنت نیکولاس لباس بپوشند و پری‌های او در تمام این خانه که قدمتش به سده ۱۶۰۰ برمی‌گردد، پخش می‌شوند و برای یک ماه داستان تعریف می‌کنند. این رویداد بیشتر برای شادی کودکان محلی برگزار می‌شود.

 باچینلی می‌گوید:

در طول تابستان، داشتن توریست‌های اتفاقی امری ساده است، اما در طول زمستان، اینجا مانند شهر مرده‌ها می‌شود. ما می‌خواهیم رویدادی شگفت‌انگیز افراد را حتی در سرما و برف به اینجا بکشاند.

هر طبقه اتاق خواب‌های رنگارنگی به همراه تشک‌های نرم و نورهای درخشان دارد، جایی که ساانتا می‌خوابد و وقتی کودکان به او نامه می‎‌دهند، با آن‌ها خوش و بش می‌کند. در آنجا کارگاه بزرگی وجود دارد که در آن پری‌ها مشغول ساختن اسباب‌بازی هستند.

درختان درخشان کریسمس، گوزن‌های عروسکی پر شده و سورتمه‌ها در همه جا هستند، و همچنین بوی بیسکویت تازه برشته شده و صدای ترانه‌های جشن.

بهشت غذا

غذاهای کاندلا نیز یکی از نقاط برجسته شهر هستند و هم‌اکنون، شهر میزبان رویداد مزه کردن کاندلا است، یک تور مزه کردن غذاها و نوشیدنی‌های این منطقه که در طول تابستان در مرکز این شهر تاریخی برگزار می‌شود.

هر ایستگاه، شامل غذاهای خوشمزه محلی مانند سوسیس، بورتا کرمی، پانینی پنیر و بروشتا به همراه روغن زیتون هستند.

خوشمزه ترین‌غذا، ساگرادل ارشیتا (Sagra dell'Orecchietta)، غذای خانگی پولیا، پاستای رشته کوتاه است. این غذای سنتی در اصل با سبزی و شلغم درست می‌شود، اما اینجا با گوشت راگوی گراز وحشی، خرگوش یا قرقاول سرو می‌شود.

دلوچیو می‌گوید:

این بهترین راه برای لذت بردن از ارشیتا است: راگو به طرز فوق‌العاده‌ای به سطح پاستا می‌چسبد و آن را بسیار لذیذ می‌کند.

از دیگر انتخاب‌های خوشمزه کاندلا می‌توان حلزون‌های لذیذ که سیاماروش نیز خوانده می‌شوند و همچنین مارچوبه ترد را نام برد. آیا اینجا شبیه جایی نیست که دوست دارید در آن زندگی کنید؟ قبل از این که پول شهردار تمام شود، درخواست دهید.

 

 

مطالب مرتبط:

    منبع flipboard
    برچسب‌ها ایتالیا

    دیدگاه