هند و ترکیه، رقبای جدی ایران در جذب گردشگران سلامت افغانستانی

هند و ترکیه، رقبای جدی ایران در جذب گردشگران سلامت افغانستانی

سیامک احدی
| شنبه, ۶ آبان ۹۶ ساعت ۱۱:۱۵

به گفته رئیس روابط بین‌الملل و سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان، هندوستان و ترکیه رقیب جدی ایران برای جذب بیماران افغان هستند.

«وحید مجروح» رئیس روابط بین‌الملل و سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان درباره گردشگران سلامتی که از افغانستان برای درمان به ایران می‌آیند، گفت:

چندی پیش تفاهم‌نامه‌ای با ۵ پروتکل با وزیر بهداشت ایران امضا کردیم که بر اساس آن قرار شده که ویزای (T) یا ویزای سلامت برای گردشگران افغان اجرایی شود.

وی گفت:

ما نمی‌دانیم اکنون چه تعداد از مردم افغانستان به ایران برای درمان مراجعه می‌کنند، اما تقریبا آمار این تعداد بیمار را که به هند مراجعه می‌کنند را می‌دانیم؛ چون باید سفر هوایی به این کشور داشته باشند از هر ۱۰۰ نفر دو نفر به سیاحت یا پنج نفر به سفر کاری به هند می‌روند. اکنون بازاری که برای افغان‌ها جا افتاده کشور هند است و پس از آن ترکیه. اکنون میزان پولی که افغان‌ها در هند مصرف می‌کنند، چیزی حدود ۳۰۰ میلیون دلار اعلام شده است؛ اما برداشت ما این است که حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار را در دهلی مصرف می‌کنند.

مجروح با اشاره به این که هزینه‌های درمان در ایران کم است، افزود:

با این حال افغان‌ها از کیفیت درمان در هندوستان راضی هستند، ما فقط در موضوع ترجمه مشکل داریم. همچنین کسانی که به ترکیه می‌روند نیز از خدمات سلامت بسیار راضی هستند. ایران نیز باید تفکیک کند که در کدام بخش‌ها فعال‌تر است. اکنون ایران در حوزه درمان کلیه، کبد، پوست و زیبایی بسیار خوب است اما هنوز به پای هند در زمینه درمان قلب و سرطان نرسیده است.

وی گفت:

هنوز هم افرادی که از قبل به ایران برای درمان می‌رفتند، همین مقصد را انتخاب می‌کنند. این افراد بیشتر ساکن استان‌های غربی افغانستان هستند. سطح آگاهی افرادی که در سایر استان‌ها افغانستان سکونت دارند، درباره ظرفیت درمانی ایران بسیار پایین است. آنها هنوز پاکستان، هند و ترکیه را مقصدی برای درمان می‌دانند. ایران هم قابلیت رقابت با این کشورها را دارد و در این زمینه می‌بایست نسبت به تبلیغ کار خود در افغانستان بیشتر تلاش کند. اکنون افغان‌ها بیمارستان‌های معروف هند را می‌شناسند، اما بیمارستان‌های ایران در بین افرادی که دور از مرز غربی هستند، ناشناخته است.

مجروح در پایان گفت:

در دهلی منطقه‌ای وجود دارد که همه چیز حتی فروشگاه‌های عام توسط افغان‌ها اداره می‌شود. در لاوی بیمارستان‌های دهلی اگر ۱۰۰ بیمار وجود داشته باشد، ۸۰ نفرشان افغان هستند. اکنون چهار پرواز به دهلی از افغانستان انجام می‌شود. ویزای هند نیز رایگان و شش ماهه است. به این ترتیب افغان‌ها یک تیر و چند نشان می‌زنند؛ هم تفریح می‌کنند هم به درمان بیماری خود می‌پردازند، ضمن این که صدور ویزا برای آن‌ها بسیار آسان است. هند نیز بزرگ‌ترین فروشنده خدمات در دنیا است، اما برای ورود به ایران باید راه زیادی برای گرفتن ویزا طی کرد. هزینه آن ۴۰ یورو است که حدود ۴۰ یورو دیگر نیز برای ضمانت دریافت می‌کنند، ضمن این که ویزای افغانستان به ایران سه ماهه و یک بار ورود است. به این ترتیب افغان‌ها هند را به ایران برای درمان ترجیح می‌دهند.

منبع مهرنیوز
برچسب‌ها گردشگری سلامت

دیدگاه  

    تبلیغات