هنرهای خیابانی کدام شهرها شهرت دارد؟

سحر مردانه
جمعه، ۱۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۰
هنرهای خیابانی کدام شهرها شهرت دارد؟

هنر خیابانی، هنری جالب و خلاقانه است که در سطح شهر دیده می‌شود و به زیبایی‌های شهر می‌افزاید. اما کدام شهرها، مشهورترین هنرهای خیابانی را دارند؟

گرافیتی، نقاشی روی دیوار، دشمنی با علم و هنر، هنر خیابانی نام‌های مختلفی را به خود گرفته است اما موردی که در تمام جهان صدق می‌کند، برقراری ارتباط فرهنگی این آثار هنری است.

هنر خیابانی، موزه در فضای باز یک شهر است. نه تنها ظاهر آن‌ها جذاب به نظر می‌رسد، بلکه اگر کمی دقت کنید، خواهید دید که دروازه‌ای به سوی مسائل اساسی اجتماعی، فرهنگی یا سیاسی است که در این هنر خود را نشان می‌دهد. امروزه، به محض این که یک اثر خیابانی بر روی دیوار شهر نقش می‌بندد، عکس آن در اینستاگرام منتشر می‌شود و زوایای پنهان عکس مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد تا منظور آن مشخص شود. در این مقاله با برترین شهر‌ها در رابطه با هنر خیابانی آشنا خواهیم شد.

۱. سوان خوان (SAN JUAN)، پورتوریکو (PUERTO RICO)

هنر خیابانی

جشنواره هنر خیابانی سنتورس Es Ley در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازی شد که در سوان خوان تا مدت زیادی نادیده گرفته شد. اما در نهایت این شهر را به یک مقصد مهم هنری تبدیل کرد. این نقاشی‌های روی دیوار تنها پوشش‌دهنده‌ی نمای ساختمان نیستند، بلکه بسیاری از آن‌ها تاریخ معاصر پورتوریکو را هدف قرار می‌دهند.

در گوشه ای از Calles Cerra و Aurora، تصویری از سه کشتی کلمبوس بر روی دیوار نمایان است که مربوط به سال ۱۴۹۲ است. رنگ زمینه و دریا در این تصویر قرمز است که کشتی‌های شکسته در آن در حرکت هستند. این نقاشی، توصیف فرآیند استعمار، استثمار و غارتی را به تصویر کشیده که در آن زمان رخ داده است.

در سال ۲۰۱۴ که این نقاشی کشیده شد، هنر خیابانی با مفهوم سیاسی وجود نداش، اما الان معنی آن تغییر کرده است. پورتوریکو به طور مداوم از ثروت خود جدا شده و بحران اقتصادی، شهروندان را مجبور به انجام کار در خارج از کشور کرده است. هدف هنرمندان کشور، برگردانندن استقلال به این جزیره است.

۲. بوگوتا (BOGOTÁ)، کلمبیا

هنر خیابانی

بازخوانی مداوم تاریخ کلمبیا، بر روی هنر خیابانی این منطقه تاثیر گذاشته و آن را به سمت آثار سیاسی کشانده است. پس از اعتراض به تیراندازی پلیس در سال ۲۰۱۱ در مورد مرگ یک هنرمند نوجوان، هنر خیابانی رشد و شکوفایی بیشتری پیدا کرد.

شروع کار از خیابانی پر جنب و جوش و جلوی استودیو موسیقی Holofonica بود. دیوار‌های این مسیر، چندیدن نقاشی بزرگ با مضمون‌های مختلف را تحت پوشش قرار می‌دهد. در یکی از نقاشی‌ها، چهره افراد بی‌خانمان را نشان می‌دهد که ارتش با وعده‌ی دروغین کار آن‌ها را به منطقه‌ای دور افتاده برد و سپس تمامی آن‌ها را به قتل رساند. به تن این افراد لباس شورشیان را به تن کردند تا گناه کار خود را بپوشانند. اما این نقاشی باعث رسوایی کار آنان شد.

۳. ویلیامزبورگ (WILLIAMSBURG)، نیویورک

هنر خیابانی

ویلیامزبورگ، منطقه‌ای آرام است، اما گردشگران را برای گرفتن سلفی با پس‌زمینه‌ی این آثار هنری، جذب می‌کند. اگر نگاهی عمیق‌تر به این آثار هنری داشته باشیم، منظور این نقاشی که نشان دادن تنوع بشریت در کنار هم و زندگی آنان در یک شهر است را کشف خواهید کرد.

برای دیدن این آثار هنری به سمت بدفورد بروید. در تصویری، پسری ایتالیایی-جامائیکایی به نام کامیلو که بخشی از پروژه قبیله انسانی جوریت آگوش است را خواهید دید. در دیگر آثار هنری، ماهیت عمیق ارتباطات مردمی و همچنین آزادی نمایش داده می‌شود.

۴. استانبول، ترکیه

هنر خیابانی

لئو لواتیک، هنرمند محلی ترکیه می‌گوید:

استانبول، ترکیبی از فرهنگ‌ها است.

چند فرهنگی و تنوع به راحتی در جامعه دیده می‌شود. با وجود وضعیت سیاسی فعلی در منطقه و اهمیت ژئوپولیتیک، هنرمندان سعی می‌کنند صلح را ترویج دهند، جنگ را محکوم کنند و گرایشات سیاسی را در اولویت کار قرار دهند.

از لحاظ فرهنگی، هنرمندان خیابانی استانبول به شدت از تاریخ محلی استفاده می‌کنند. نقش‌های رومی و یونانی که در آثار خیابانی هنرمندان دیده می‌شود، منعکس‌کننده گذشته و میراث استانبول است که هنوز هم در سراسر ترکیه‌ی امروزی یاقت می‌شود. آثار لئو اغلب شامل نقوش الهام گرفته از کاشی‌های عثمانی و جزئیات معماری آن است، اما پاندایی که در نقاشی‌های سطح شهر دیده می‌شود، امضای خاص این هنرمند است.

۵. قاهره، مصر

هنر خیابانی

انقلاب مصر در سال ۲۰۱۱ منجر به انفجار هنر خیابانی تحت تاثیر سیاست شد و باعث شد قاهره‌، متفاوت دیده شود. در اطراف میدان تحریر، به ویژه در خیابان محمد محمود، سرکوب معترضان توسط هنر به نمایش در‌آمد که بعدا با رنگ سفید آن را پوشاندند و سپس به طور جزئی تخریب شد اما مقداری از آن، از جمله یک تصویر شهید جوان باقی مانده است. حدود سه مایلی شرق در محله مانشیا‌نصیر، زباله جمع‌کنان بسیاری زندگی می‌کنند. ال سید، در نقاشی عظیمی که ۵۰ ساختمان را تحت پوشش قرار می‌دهد، این کارگران را به نمایش در آورده است و با خط زیبای عربی نوشته:

اگر کسی می خواهد نور خورشید را ببیند، باید چشمانش را پاک کند.

۶.بانکوک، تایلند

هنر خیابانی

بانکوک به کاربران امکان دیدن هنر خیابانی را از زاویه‌ای غیر معمول، از آب، می‌دهد. نقاشی های دیواری که طی سال جاری در جشنواره هنر‌های زیبای Bukruk ایجاد شده است، هنگام سفر با کشتی عمومی اکسپرس Chao Phraya از اسکله Tha Thien به پل پادشاه تسکین، به چشم می‌خورد.

چشم‌انداز شهر و ساکنان از هنر الهام گرفته‌اند. در سفر به منطقه چینی‌ها، یک دسته از دوچرخه‌ها را می‌بینید که توسط آریز به زیبایی نقاشی شده است. در روبرو، بر روی دیوار دو فیل بزرگ توسط روا نقاشی شده است که در آثار این هنرمند همیشه موجودات زنده دیده می‌شوند.

۷.استاوانگر (STAVANGER)، نروژ

هنر خیابانی

هر ساله ساکنان این شهر، دیوار خانه یا محل کسب و کار خود را به صورت داوطلبانه در اختیار هنرمندان شرکت‌کننده در جشنواره‌ی هنر‌های خیابانی می‌گذارند تا هنر خود را به نمایش بگذارند. هیچ‌کس نمی‌داند هنرمندان چه اثری را خلق خواهند کرد، اما همه موافق هستند که این آثار حداقل برای یک سال بر روی دیوار باقی بماند. اغلب، نتیجه گفتگو درباره مسائل محلی در فضای عمومی است.

در مرکز شهر، پشت هتل Scandic Stavanger City یک نقاشی سیاه، سفید و قرمز که توسط روا به تصویر کشیده شده است را خواهید دید. در این نقاشی، نهنگی را خواهید دید که به خون و مواد نفتی آغشته شده است و وابستگی به نفت و همچنین سنت شکار نهنگ‌ها را نشان می‌دهد. افت قیمت جهانی نفت و تاثیر آن بر اقتصاد در آثار دیگر هنرمندان خیابانی هم دیده می‌شود.

 

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها هنر اثر هنری

    دیدگاه