بازگشایی موزه اسباب بازی کاشان

سیامک احدی
پنجشنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۷
بازگشایی موزه اسباب بازی کاشان

موزه اسباب بازی کاشان که در طی یک سال گذشته به علت مرمت تعطیل بود، طی هفته‌های آینده بازگشایی خواهد شد.

موزه اسباب بازی و عروسک خیمه شب بازی کاشان که یکی از موزه های متفاوت کشور است، پس از طی مرمت بزودی با شکلی نوینی در موزه‌داری بازگشایی می‌شود.

این موزه که توسط بخش خصوصی اداره می شود، برای بزرگسالان فرصتی برای سرک کشیدن در نوستالژی‌هاشان و برای کودکان فرصتی برای آشنایی با عروسک‌ها و اسباب بازی‌ها، یادگیری و بازی است.

موزه اسباب بازی کاشان

«امیر سهرابی» مدیر موزه اسباب بازی کاشان گفت:

در راستای توسعه موزه طرح اضافه کردن بخش اقامتی به موزه را اجرا کردیم. اضافه شدن بخش اقامتی به معنای خانه موزه شدن بود.

موزه اسباب بازی کاشان

وی ادامه داد که این اتفاق دو وجه دارد:

  • بخش اقامتی می‌تواند در موضوع اقتصادی به موزه کمک کند و در تامین هزینه‌های موضوع کمک کند. کمک اقتصادی ضمن حفظ حیات موزه، پروژه‌های مرمتی، فزهنگی و پژوهشی موزه نیز پیش می‌روند.
  • وجه دیگر این است که در فضای گردشگری فرهنگی و اقامتگاه‌های بوم گردی فضای جدید اضافه خواهد شد و گردشگران می‌توانند شب را در موزه بمانند.

وی همچنین گفت:

شب ماندن در موزه می‌تواند گردشگر را در حال و هوای موزه نگه دارد و موزه برنامه‌های بیشتری را داشته باشد. وقتی در نوع اقامت دارید به طور مثال روز با مجموعه موزه آشنا می‌شوید و موزه را می بینید. عصر در کارگاه عروسک‌سازی شرکت و شب هم خیمه شب بازی تماشا می‌کنید. این اتفاق گردشگر را بیشتر با موضوع موزه درگیر می‌کند.

مدیر موزه اسباب بازی کاشان گفت که بنای موزه یک طبقه زیرین داشت که در حوالی سالهای ۶۰ صاحب خانه قبلی، حوضخانه را تخریب و روی حیاط سقف زده بود و این بنا مانند دیگر بناهای تاریخی کاشان الگوی گودال باغچه داشت. در این پروژه بخشی از فضای سقف به سب گودال باغچه باز شد و در طبقه پایین نیز با مرمت فضای جدیدی برای آثار موزه ایجاد شد. همچنین تماشاخانه ای هم برای اجرای نمایش های سنتی ایجاد شده است.

به گفته سهرابی، پروژه در مراحل آخر است و‌طی یک ماه آینده موزه بازگشایی می‌شود و فعالیت‌های خود را از سر می‌گیرد.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها مرمت موزه

    دیدگاه