پرکاربردترین تکنولوژی های مربوط به صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۷

علی  کماسی
پنجشنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۰
پرکاربردترین تکنولوژی های مربوط به صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۷

در مقاله‌های گذشته به این که چه میزان ترندهای تکنولوژی بر صنعت گردشگری تاثیر گذاشته‌اند، صحبت کرده‌ایم. ترندهایی که طی سال‌های اخیر در حال پیدایش بودند، حالا بخش جدایی‌ناپذیر زندگی روزانه ما هستند.

 سیر تحول تکنولوژی و نقش آن بر صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۷ نیز ادامه دارد، به طوری که شرکت‌های هواپیمایی، هتل‌ها و آژانس‌های گردشگری در حال وارد کردن تکنولوژی‌های جدید مانند واقعیت مجازی، ربات‌ها و گجت‌های پوشیدنی به بازار خود هستند. آن‌ها سعی دارند تا مشتری‌های خود را در این جنبش شرکت دهند. همچنین می‌خواهند با وارد کردن این تکنولوژی‌ها به حرفه‌ی خود، بازدهی و سرویس‌دهی به مشتریان را بهبود ببخشند. در اینجا ما ۴ ترند تکنولوژی سفر را که در سال ۲۰۱۷ مطرح هستند، به شما معرفی می‌کنیم.

واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR)

واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR)

 تکنولوژی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در حال اثر گذاشتن روی بازاریابی محتوا در صنعت گردشگری است. در حال حاضر این تکنولوژی‌ها در تمامی مراحل سفر به مشتری‌ها کمک می‌کنند.

خطوط هوایی برای افزایش فروش خود و سازگاری بیشتر مسافران، از واقعیت مجازی برای نشان دادن داخل کابین هواپیماهای‌ خود استفاده می‌کنند. برای مسافری که قصد دارد اتاقی در یک هتل رزرو کند، بهترین تجربه، می‌تواند دیدن نمای ۳۶۰ درجه قبل از رزرو در داخل وب‌سایت هتل باشد. کمپانی Carnival Cruise Lines در حال جذب گردشگران بیشتر به وسیله‌ی تور‌های واقعیت مجازی از کشتی خود است. در این تور کاربران قادر هستند تا امکانات کشتی، مانند سالن اصلی، عرشه و امکانات سرگرم‌کننده را قبل از انتخاب مشاهده کنند.

سایت Travel-think.com هم بر اهمیت بسیار زیاد واقعیت مجازی در الهام‌بخشی و نمایش دادن تاکید می‌کند و همچنین آن را به عنوان آینده‌ی بازاریابی محتوا می‌داند. در حال حاضر قیمت بالای محصولات کمی نگران‌کننده است، اما با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به محصولاتی مانند Oculus، واقعیت مجازی ترندی است که شاهد رشدش در سال جاری خواهیم بود.

ربات‌های گردشگری

ربات‌های گردشگری

ربات‌های گردشگری یا ربات پاسخگو که از هوش مصنوعی (AI) استفاده می‌کنند، از طریق پلتفورم‌های پاسخگو مانند پیام‌رسان فیسبوک، به سوالات گردشگران و مسافران پاسخ می‌دهند و آن‌ها را راهنمایی می‌کنند. سال گذشته کمپانی Expedia اولین ربات خود را از طریق پیام‌رسان به نمایش گذاشت. مسافران می‌توانند مقصد مورد نظر خود، تاریخ سفر و روزهای اقامت خود را وارد کنند. سپس ربات به کاربران بهترین پیشنهادات را ارایه می‌کند و کاربر می‌تواند هتل خود را انتخاب و برنامه سفر خود را مشاهده کند. هنگانی که کار رزرو تمام شد، ربات برنامه سفر را برای کاربر می‌فرستد. در سال جاری این ربات در اسکایپ راه‌اندازی می‌شود.

فاکتورهای بسیاری موجب می‌شوند تا ترند‌ها به سمت ربات‌ها بروند. توماس استیون (Thomas Staven)، استراژیست محصولات در کمپانی Unit4 در این باره توضیح می‌دهد که یکی از این فاکتورها این است که، نسل جدیدی که با آیفون، اندروید و همچنین اپ‌های فوق‌العاده‌ ساده‌ی اینترنتی، بزرگ شده‌اند، انتظارات بسیار متفاوتی از نرم‌افزار‌ها نسبت به نسل قدیمی دارند. نرم‌افزار‌ها چیزهایی هستند که در عرض ده ثانیه می‌توانید از اپ‌استور مشاهده، دانلود و استفاده کنید. آن‌ها اپلیکیشن‌های ساده‌شده و باهوش‌تری می‌خواهند.

ربات‌ها این امکان را به آژانس‌های مسافرتی می‌دهند تا مسافران بتوانند روند رزرو کردن را سریع‌تر انجام دهند. با ارایه خدمات سلف سرویس به مشتریان، کارکنان آژانس‌های مسافرتی قادر هستند بیشتر وقت خود را به کار‌های مهم‌تر بپردازند. پتانسیل ربات‌ها در صنعت گردشگری بسیار زیاد بوده و پیشرفت هوش مصنوعی در پلتفورم‌های پیام‌رسان کمک شایانی به صنعت گردشگری کرده است.

گجت‌های پوشیدنی

گجت‌های پوشیدنی

گجت‌های پوشیدنی با این که شروع بسیار کندی داشتند، اما به تدریج در بین افراد جایگاه خود را پیدا کرده‌اند. همچنین کمپانی‌های گردشگری نیز در حال استفاده‌ی هرچه بیشتر از این گجت‌ها هستند تا برای مشتریان یک تجربه‌ی شخصی‌تر و نزدیک‌تر به‌وجود آورند. ساعت‌های هوشمند این امکان را به مسافران می‌دهند تا به راحتی سوار هواپیما شوند یا در اتاق‌ هتل را تنها با کمی کج کردن مچ دست باز کنند. همچنین خدمات پرداخت را نیز سریع‌تر و راحت‌تر می‌کند.

کمپانی Carnival Cruises اخیرا اعلام کرده است که کلاس Ocean Medallion در تاریخ نوامبر ۲۰۱۷ در بخش کشتی‌های سلطنتی‌اش راه‌اندازی می‌شود. این گجت روی مچ یا کمبربند مسافران بسته می‌شود یا می‌توانند از جایی آویزان شوند. مدالیان قادر است در حین راه رفتن مسافر، به صورت نامرئی با سنسور‌های یکپارچه‌ای که در کشتی قرار دارد، ارتباط برقرار کند. همچنین کارکنان می‌توانند با اختیار داشتن سوابق مسافر در سفر‌های گذشته خدمات بهتر و نزدیک‌تر به سلیقه‌ی مسافر را ارایه کنند. مسافران می‌توانند به وسیله این گجت بدون نیاز به دکمه‌ یا فشار، در‌های اتاق را باز کنند، سرویس‌های امنیتی را شخصی‌سازی کنند و بدون نیاز به پول‌ نقد، پرداخت کنند.

گجت‌ها پوشیدنی نه تنها برای مسافران تجربه‌ای بهتر به وجود می‌آورد، بلکه سرویس‌دهی را راحت‌تر و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

دستیار صوتی (VI)

دستیار صوتی

کمپانی Phocuswright گزارشی داده است که طی آن افرادی که بین دهه هشتاد میلادی تا سال ۲۰۰۰ به دنیا آمده‌اند، بیشتر از افراد دیگر سفر می‌کنند. هوش مصنوعی و ربات‌های سخن‌گو به این معنا هستند که تبدیل شدن به دستیار صوتی رزرو در سفر، امری بدیهی است.

در سطح اقتصادی، کمپانی‌های گردشگری قادر هستند منافع بسیاری از بابت این تکنولوژی دریافت کنند. این کمپانی‌ها قادر هستند همه‌ی اطلاعاتی را که شما روی صفحه‌تان مشاهده کنید، ببینند و می‌توانند در شرایطی که دسترسی به صفحه غیرممکن است، شرایط را مدیریت کنند. برای مثال در رخداد‌های گروهی، برنامه‌ریزها قادر هستند به اطلاعاتی در مورد پروژه، جزئیات یا نکات آن به وسیله‌ی تکنولوژی فورکستینگ دسترسی پیدا کنند.

معمار ارشد کمپانی Unit4 می‌گوید:

برای اولین بار تشخیص صدا از طریق اپ‌هایی مانند الکسا در دسترس قرار گرفت که می‌توانستیم اپلیکیشن‌های محاوره‌ای تولید کنیم تا کاربران بتوانند هر روز از آن استفاده کنند. 

مطالب مرتبط:

    منبع unit4

    دیدگاه