آماده سازی پرونده ثبت جهانی نقش رستم فارس و الحاق آن به تخت جمشید

آزاده یوسف نژاد
سه شنبه، ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۰
  آماده سازی پرونده ثبت جهانی نقش رستم فارس و الحاق آن به تخت جمشید

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از اسکن لیزر و ایجاد داربست پله‌ای حفاظتی در محوطه تاریخی نقش رستم خبر داد.

وی گفت:

این اقدامات در مسیر آماده‌سازی پرونده ثبت جهانی و الحاق نقش رستم به تخت جمشید صورت گرفته است.

به‌دنبال عملیاتی شدن طرح‌های حفاظتی و مرمتی در نقش رستم و همچنین در جهت آماده‌سازی پرونده ثبت جهانی و" الحاق نقش رستم به تخت جمشید " با ایجاد داربست پله ای حفاظتی، اسکن لیزر محوطه تاریخی نقش رستم هم انجام شد.

«مسعود رضایی منفرد» مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اعلام این خبرگفت:

عملیات اسکن لیزر محوطه تاریخی نقش رستم و ایجاد داربست حفاظتی روی آرامگاه خشایار به‌منظور تحقق بخشیدن به اهداف مرمتی، انجام شد.

آنطور که رضایی منفرد می افزاید:

اسکن‌لیزر، روش جدیدی برای مستندسازی کامل بناها و محوطه های تاریخی است که در نقش رستم با دقت بالا اجرا شد.

به گفته او اسکن ‌لیزر نقش رستم علاوه بر مستندسازی کامل اثر، در طرح‌های مرمتی و حفاظتی با ارائه اطلاعات کامل کاربرد خواهد داشت. همچنین ارتقاء حفاظت و مرمت و به کارگیری دانش روز در این خصوص، پرونده "ثبت جهانی الحاق نقش رستم به تخت جمشید" گامی را در مسیر رو به جلو خواهد برد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در ادامه به آبراهه های مربوط به دوره هخامشی در این محوطه و در بالای نقوش اشاره کرد و گفت: این آبراهه ها مورد بررسی حفاظتی و مرمتی قرار گرفته تا در فصل بارش، نقوش از جاری شدن آب روی آن در امان بماند.

رضایی منفرد پروژه ی استیج بندی حفاظتی آرامگاه خشایار به ارتفاع ۶۰ متر که پله گذاری شده است را گامی دیگر در مسیر اجرایی شدن اهداف حفاظتی و مرمتی مجموعه نقش رستم برشمرد و گفت:

کارگاه ایجاد شده مزیت دسترسی به تمامی نقوش، درون آرامگاه خشایار و بالای نگاره ها را آسان و امکان‌پذیر ساخته که هم در کار برداشت و هم در تسهیل روند اجرای طرح و برنامه حفاظت و مرمت مفید خواهد بود.

وی در پایان خاطر نشان کرد؛ احیاء و اجرای طرح‌های حفاظتی و مرمتی در نقش رستم بتواند مسیر دستیابی محوطه تاریخی نقش رستم را به نشان ثبت جهانی یونسکو تسهیل کند.

نقش رستم نام مجموعه‌ای باستانی واقع در شمال شهرستان مرودشت، استان فارس است که در فاصله۶ کیلومتری از تخت جمشید قرار دارد. این محوطه باستانی یادمان‌هایی از عیلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را در خود جای داده‌است و از حدود سال ۱۲۰۰ پیش از میلاد تا ۶۲۵ میلادی همواره مورد توجه بوده‌است زیرا آرامگاه چهار تن از پادشاهان هخامنشی، نقش برجسته‌های متعددی از وقایع مهم دوران ساسانیان، بنای کعبه زرتشت و نقش‌برجسته ویران‌شده‌ای از دوران عیلامیان در این مکان قرار دارند و در دوره ساسانی، محوطه نقش رستم از نظر دینی و ملی نیز اهمیت بسیار داشته‌است. علاوه بر این، در حال حاضر نقش رستم دارای جایگاه ارزشمندی در حوزه گردشگری نیز است.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها یونسکو تخت جمشید

    دیدگاه