رستوران خاور خانم کجاست؟

محبوبه رستمی
چهار شنبه، ۱۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰
رستوران خاور خانم کجاست؟

مناطق شمالی ایران به خاطر طبخ غذاهای اصیل ایرانی و سنتی خاص خود شهرت زیادی دارند. در این میان استان گیلان به لطف بانوان هنرمندش از این نظر جایگاه ویژه‌ای دارد. خاور خانم یک بانوی خوش ذوق و کوشای گیلانی است که با تاسیس رستورانی نسبتا کوچک با غذاهای بسیار خوشمزه شهرت زیادی کسب کرده است. در ادامه با کجارو همراه باشید.

امروزه کسب و کارهای خانگی به یکی از شالوده‌های قدرتمند اقتصاد تبدیل شده‌اند. هر کشوری که از مزایای این نوع اشتغال به‌خوبی استفاده کند قطعا در آینده ثمرات ارزشمندی دریافت خواهد کرد.

بانوان ایرانی با داشتن هنرها و استعدادهای فراوان نشان داده‌اند که می‌توانند با تلاش خود به کارآفرین موفقی تبدیل شوند. از طرف دیگر مادران و زنان این مرز و بوم، به لطف پیشینه‌ی غنی و سنت‌های ارزشمندی که از گذشتگان به ارث برده‌اند در هنر آشپزی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند.

خاور خانم

خاور خانم یکی از این بانوان هنرمند است که شهرتش در میان عاشقان غذایی به خاطر طبخ غذاهای سنتی و ایرانی بسیار خوشمزه زبانزد است که گاهی شهرتش حتی مرزهای ایران را در می‌نوردد و در میان گردشگران خارجی هم شناخته شده است. شاید بسیاری از شما در برنامه‌ی شبکه‌ی مستند با این بانوی خلاق و کدبانوی ایرانی آشنایی داشته باشید.

خاور خانم

معرفی

سرولات، روستایی زیبا و سرسبز در استان گیلان و سه کیلومتری جنوب چابکسر است که رستوران خاور خانم در آن واقع شده و امروزه به لطف همین رستوران، افراد بسیاری هنگام سفر به استان گیلان، نیم نگاهی هم به آن می‌اندازند تا طعم غذاهای لذیذی مانند ترش کباب، ماهی و مرغ شکم پر، باقالی قاتق و به‌ویژه میرزا قاسمی را تجربه کنند. خاور خانم نه هزینه‌های گزاف کرده و نه به‌دنبال دکورها و چیدمان‌های آن‌چنانی بوده است. نه غذاهایی با اسم‌های دهن پر کن سرو می‌کند و نه ردپایی از تجملات در رستورانش پیدا می‌شود.

خاور خانم

رستوران خاور خانوم

کار وی جایی تحسین‌برانگیز است که درون یک ساختمان معمولی و البته دارای چشم‌اندازی بسیار زیبا از طبیعت سرولات و کمک دوستان و آشنایش رستورانی کوچک راه‌اندازی کرد. این رستوران با طبخ غذاهای خانگی به سرعت به شهرت رسید.

خاور خانم

نوع طبخ غذا روی اجاق‌های قدیمی، فضای ساده و صمیمی رستوران به‌همراه غذاهای عالی و اخلاق خوب خاور خانوم باعث شده است تا میل کردن غذا در این رستوران برای بسیاری حتی از رستوران‌هایی با شهرت بین‌المللی هم جذاب‌تر باشد. شاید علت اصلی این گرایش را بتوان در فرهنگ‌ها و سنت‌های ایرانی دانست که امروزه اثر چندانی از آن‌ها باقی نیست و با این وجود هنوز در خون مردم کشورمان است و خیلی‌ها مشتاقانه به جستجوی آن هستند.

رستوران خاور خانوم

رستوران خاور خانم دقیقا دست روی همین علاقه‌مندی گذاشته است و به‌خوبی از آن بهره می‌برد. این رستوران با وجود ۱۶ کارمند موقت و ۳ کارمند دائمی در حال حاضر تلاش دارد تا بهترین خدمات را فراهم آورد و محیطی صمیمی و غذاهایی با طعم اصیل و لذیذ ارائه دهد.

با روندی که پیش می‌رود، بعید نیست این تعداد کارمند باز هم افزایش پیدا کند. اما در این میان نباید از تاثیر چشم‌انداز اطراف رستوران و روستای زیبای سرولات در این موفقیت غافل بود. سرولات در دامنه‌ی کوه‌های البرز قرار دارد که آب و هوای فوق‌العاده‌ای دارد و تازگی آن هر مسافری را به وجد می‌آورد.

خاور خانم

اگر سری به فروم‌های سایت مشهور تریپ ادوایزر بزنید، می‌توانید نظرهای بسیاری را ببینید که به تمجید از غذاهای و البته فضای رستوران خاور خانوم پرداخته‌اند. البته برخی از مردم در فروم‌های مختلف از برخورد سرد و دور شدن نسبی رستوران از فضای سنتی گذشته گلایه کرده‌اند، با این وجود در سفر به استان گیلان حتما سری به این رستوران و روستای سرولات بزنید.

آدرس

استان گیلان، ۳ کیلومتری چابکسر، روستای سرولات

موقعیت رستوران روی نقشه

دسترسی

خاور خانم

از تهران تا چابکسر در استان سرسبز گیلان، حدود ۲۹۰ کیلومتر است که این مسیر با ماشین حدود ۵ ساعت و نیم به طول می‌انجامد. از چابکسر تا روستای سرولات تنها ۳ کیلومتر فاصله وجود دارد، بنابراین با مشکل چندانی روبه‌رو نخواهید شد.

در طول این مسیر تماشای کوه‌ها، جنگل‌ها و رودخانه‌ها به خاطره‌ای فراموش‌نشدنی تبدیل می‌شود که تا مدت‌ها از یاد نخواهید برد. خوشبختانه اگر قصد اقامت در روستا را دارید، روستاییان برخی از خانه‌ها را با قیمت‌هایی مناسب برای شب اجاره می‌دهند که بدون شک حضور داشتن در فضای سنتی آن‌ها لذت‌بخش است. البته خود رستوران هنوز جای اقامت ندارد.

خاور خانم

نکته‌ای که بد نیست بدانید، این است که برای خوردن غذا در این مکان باید مدت زیادی را در صف بمانید که شاید همین موضوع بسیاری را منصرف کند. اگر خیلی حوصله‌ی صف‌های طولانی را ندارید، رستوران‌های دیگری مانند رستوران خاله مرضیه هم وجود دارد که غذاهایی خوشمزه را طبخ می‌کنند و شاید در آینده جداگانه به برخی از آن‌ها هم بپردازیم.

سایر رستوران های استان گیلان را در کجارو ببینید.

مطالب مرتبط:

    منبع gerdali

    دیدگاه