ایران ایر نخستین ایرباس را به نام خود ثبت کرد

تیم  کجارو
یکشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۹
ایران ایر نخستین ایرباس را به نام خود ثبت کرد

سازمان هواپیمایی به طور رسمی نخستین ایرباس ۳۲۱ را با نهایی شدن قرارداد خرید ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس از سوی ایران‌ایر و پیگیری مقدمات لازم برای ورود این هواپیما، به نام این شرکت ثبت کرد.

بر اساس گواهی‌نامه ثبت هواپیماهای جدید، سازمان هواپیمایی یک فروند ایرباس ۳۲۱ را با شماره سریال ۷۴۱۸ به نام ایران‌ایر به ثبت رسانده تا این هواپیما نخستین فروند از هواپیماهای مسافرتی باشد که پس از نزدیک به چهار دهه، به طور مستقیم از شرکت‌های هواپیماساز خریداری شده‌اند.

گواهینامه ثبت ایرباس

یک مقام آگاه در شرکت ایران‌ایر، با تایید این خبر از نهایی شدن دریافت مجوز این هواپیما از سوی سازمان هواپیمایی خبر داد.

مدیرعامل ایران‌ایر پیش از این ابراز امیدواری کرده بود که نخستین فروند از هواپیماهای خریداری‌شده تا پیش از نوروز ۱۳۹۶ به ایران برسد.

ایران‌ایر اعلام کرده در صورت اجرایی شدن این قرارداد، می‌توان انتظار داشت در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود هشت فروند از هواپیماهای خریداری شده از شرکت ایرباس وارد ناوگان ایران شود.

در کنار ایرباس، ایران‌ایر چند هفته قبل قرارداد خرید هواپیما از شرکت هواپیمایی بویینگ را نیز به امضا رساند که در راستای آن نخستین فروند از این هواپیماها از اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ تحویل ایران خواهد شد.

ایرباس A321 شباهت زیادی با ایرباس A320 دارد اما دارای بدنه کشیده‌تری است و توانایی جایجایی تعداد بیشتری مسافر را دارا است. ساخت ایرباس A321 از سال 1989 آغاز شد و نخستین بار در ۱۱ مارس سال ۱۹۹۳ به پرواز در آمد. این هواپیما از گروه هواپیماهای ایرباس سری A320 به حساب می‌آید. دیگر هواپیماهای این سری عبارتند از: ایرباس A318، ایرباس A319 و ایرباس A320

ایرباس A321

داخل ایرباس

مشخصات ایرباس A321

ایرباس A321 دارای دو موتور توربوفن در زیر دو بال است.

فاصله نوک دو بال: ۳۴٫۱ متر

طول: ۴۴٫۵ متر

ارتفاع: ۱۱٫۸ متر

ظرفیت مسافر: ۲۲۰ نفر

بیشینه سرعت: ۰٫۸۲ ماخ (۸۷۰ کیلومتر بر ساعت)

محدوده پرواز: ۴۳۰۶ کیلومتر

تاکنون در ایران تنها سه فروند ایرباس ۳۲۱ فعال وجود داشت که یکی متعلق به دولت جمهوری اسلامی و دو هواپیمای دیگر متعلق به ناوگان کیش‌ایر بودند که حالا با ورود این ایرباس این تعداد به ۴ رسید.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا

    دیدگاه