ماجراجویی در شگفت ‌انگیزترین گودال های آبی دنیا

حمیده کریمی
یکشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
ماجراجویی در شگفت ‌انگیزترین گودال های آبی دنیا

گودال‌های آبی یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های طبیعی هستند. در گوشه و کنار دنیا تعدادی از این گودال‌های شگفت‌انگیز و زیبا وجود دارند که علاقه‌مندان به ماجراجویی و طبیعت را به سوی خود می‌کشانند. در ادامه با تعدادی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین آنها آشنا می‌شویم. با کجارو همراه باشید.

گودال آبی، غارها و گودال‌های زیردریایی هستند که به آنها آبی‌چال یا غارهای عمودی نیز می‌گویند. این گودال‌ها بر اثر فرسایش صخره‌های کربناتی تشکیل می‌شوند و در اقیانوس به شکل یک دایره‌ی آبی که رنگ‌شان از سایر بخش‌های آب پررنگ‌تر و متمایز است، دیده می‌شوند. این گودال‌ها بیشتر در نواحی ساحلی کم‌ارتفاع وجود دارند که هزاران سال قبل، بالای سطح دریا قرار داشته‌اند. فعالیت‌های شدید کارست یا همان پدیده‌ی خوردگی و انحلال سنگ‌های دولومیت، گچ و سنگ‌آهک بر اثر جریان‌ها و آب باران، این غارهای بزرگ عمودی را ایجاد کرده‌اند. زمانی که سطح آب دریا بر اثر آب شدن یخچال‌ها افزایش پیدا کرده است برخی از این گودال‌ها زیر آب فرو رفته‌اند. این گودال‌ها با توجه عمق بیشتری که نسبت به سایر مناطق کف دریا دارند، با افزایش عمق، نور بیشتری جذب می‌کنند و به رنگ آبی تیره‌تری به نظر می‌رسند. این تضاد زیبای رنگ آبی تیره و آبی روشن بخش‌های اطراف، بسیار زیبا است و به وضوح از سطح دریا قابل مشاهده است. 

گودال آبی بزرگ، بلیز

گودال آبی

مشهورترین گودال آبی دنیا، گودال آبی بزرگ (Great Blue Hole) است که در سواحل بلیز (Belize)، کشوری کوچک در سواحل شرقی آمریکای مرکزی قرار دارد. این گودال در مرکز صخره‌های مرجانی لایت‌هاوس (Lighthouse)، آب‌سنگی در ۷۰ کیلومتری شهر بلیز واقع شده است. این گودال بزرگ، ۳۰۰ متر قطر و ۱۲۴ متر عمق دارد و در جریان چندین دوره یخبندان کواترنری (Quaternary glaciation) بین ۱۵۰ هزار تا ۱۵ هزار سال پیش، تشکیل شده است. گودال آبی بلیز یکی از مقاصد گردشگری محبوب برای غواصان اسکوبا است.

گودال آبی

این مکان، زمانی به شهرت رسید که ژاک ایو کوستو (Jacques-Yves Cousteau)، کاشف و بوم‌شناس فرانسوی و خالق آکوالانگ (آبشش مصنوعی) یعنی اسکوبا، آن را به عنوان یکی از ده مکان برتر دنیا برای غواصی اسکوبا معرفی کرد. غواصی در گودال‌های آبی، به خصوص گودال آبی بلیز که بزرگترین گودال آبی دنیا است، نیاز به مهارت‌های ویژه‌ای دارد و برای همه‌ی غواصان مناسب نیست. در سال ۲۰۱۲، شبکه‌ی تلویزیونی دیسکاوری، گودال آبی بزرگ بلیز را در صدر فهرست «شگفت‌انگیزترین مکان‌های روی زمین» قرار داد.

گودال آبی دین (Dean)

گودال آبی

گودال آبی

گودال آبی دین در نزدیکی کلرنس تاون (Clarence Town) یکی از شهرهای کشور باهاما در جزیره‌ی لانگ (Long Island) قرار دارد و به عنوان عمیق‌ترین گودال آبی آب شور دنیا شناخته می‌شود. بیشتر گودال‌ها و غارهای آبی نهایتا ۱۱۰ متر عمق دارند در حالی که عمق این گودال به بیش از ۲۰۰ متر می‌رسد که در نوع خود بی‌نظیر است. در سطح آب، این گودال تقریبا دایره‌شکل است و قطری بین ۲۵ تا ۳۵ متر دارد. پس از ۲۰ متر پایین رفتن، این گودال به شکل قابل توجهی، عریض‌تر می‌شود و به گودالی به شعاع ۱۰۰ متر تبدیل می‌شود.

گودال آبی

جزیره‌ی لانگ، جاذبه‌های طبیعی و گردشگری متعددی دارد اما گودال آبی دین از همه جذاب‌تر و شگفت‌انگیزتر است. این گودال یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری دنیا برای علاقه‌مندان به انواع غواصی است. این گودال برای غواصی بسیار امن است اما کودکان و کسانی که شنا بلد نیستند بهتر است به این گودال نزدیک نشوند. چرا که احتمال سقوط ناگهانی از حاشیه‌ی ساحلی شنی گودال به داخل آن وجود دارد. به لطف حضور ویلیام تروبریج (William Trubridge) رکورددار غواصی آزاد دنیا، این مکان به مرکزی برای آموزش و تمرین غواصی آزاد تبدیل شده است.

گودال آبی دهب (Dahab)

گودال آبی

گودال آبی

این گودال آبی در سواحل دریای سرخ در چند کیلومتری شمال شهر دهب در مصر قرار دارد. این گودال با ۱۳۰ متر عمق، دومین گودال آبی عمیق دنیا است. گودال آبی دهب گاهی با عنوان قبرستان غواصان شناخته می‌شود. چرا که غواصان زیادی جان خود را در این گودال آبی از دست داده‌اند. این غواصان در جست‌و‌جوی تونلی در صخره‌ی مرجانی موسوم به قوس (The Arch) که گودال آبی را به آب‌های آزاد متصل می‌کند و در عمق ۵۲ متری قرار دارد، راه درست را گم می‌کنند.

گودال آبی

این گودال و نواحی اطراف آن محل زندگی انواع مرجان‌ها و موجودات دریایی است. این گودال به دلیل وجود جریان‌های اندک و دسترسی آسان، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری دنیا برای غواصی آزاد است. فدراسیون غواصی و ورزش‌های آبی مصر، افرادی را در این گودال مستقر کرده است تا بر غواصان نظارت کنند و از غواصی کردن آن‌ها بدون حضور راهنمای مجرب و تاییدشده، جلوگیری کنند.

گودال آبی گوزو (Gozo)

گودال آبی

گودال آبی

این گودال آبی در سواحل غربی جزیره‌ی گوزو، مجمع‌الجزایر مالت در دریای مدیترانه قرار دارد. این گودال نسبتا کوچک است و ۱۵ متر عمق و ۱۰ متر عرض دارد. زیر آب، این گودال آبی از طریق تونلی به دریای آزاد راه دارد.

گودال آبی

این گودال آبی هم مثل سایر گودال‌های آبی این فهرست، مکانی برای تجربه‌ی  انواع غواصی است. در کنار این گودال آبی، پنجره‌ی لاجوردی، یکی دیگر از شگفتی‌های طبیعت قرار گرفته است. این طاق طبیعی سنگ‌آهکی یکی از مشهورترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری مالت است که در فیلم‌ها و سریال‌های مختلف از جمله سریال محبوب بازی تاج و تخت (Game of Thrones) به نمایش درآمده است.  

گودال آبی واتلینگ (Watling)

برخی از گودال‌های آبی در اقیانوس نیستند و روی زمین قرار دارند. گودال آبی واتلینگ که در جزیره‌ی سان سالوادور قرار دارد از این دست گودال‌های آبی است. این گودال با وجود اینکه در مرکز یک جزیره‌ی استوایی بارانی قرار دارد، آب شیرین ندارد که این نشان می‌دهد این گودال از طریق یک تونل زیرزمینی به اقیانوس راه دارد.

گودال آبی

جزیره‌ی سان سالوادور به خاطر سواحل شنی زیبا، به یک مقصد گردشگری محبوب تبدیل شده است. این جزیره میزبان آب‌سنگ‌های مرجانی متعددی است که غواصان در آن‌ها می‌توانند بدون استفاده از تجهیزات غواصی، صدها گونه ماهی را از نزدیک مشاهده کنند.

 

گودال آبی

مطالب مرتبط:

    دیدگاه