روزشمار: ۱۲ بهمن؛ سانحه هوایی پرواز ۲۶۱ هواپیمایی آلاسکا ایرلاینز

محبوبه پوریوسفی
سه شنبه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
روزشمار: ۱۲ بهمن؛ سانحه هوایی پرواز ۲۶۱ هواپیمایی آلاسکا ایرلاینز

در چنین روزی در سال ۲۰۰۰ میلادی در اثر سانحه در هواپیمای مک‌دانل داگلاس ام‌دی-۸۰ پرواز ۲۶۱ هواپیمایی آلاسکا ایرلاینز بر فراز سواحل کالیفرنیا در اقیانوس آرام، ۸۸ سرنشین هواپیما کشته شدند.

پرواز ۲۶۱ خطوط هوایی آلاسکا یک پرواز مسافری بین‌المللی بود که در تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۰۰ از ال آی سی پرواز کرد. این هواپیما، یک مک دانل داگلاس MD-83 بود که در سواحل کالیفرنیا بر فراز اقیانوس آرام کالیفرنیا سقوط کرد. در این تصادف تمام ۸۸ سرنشین این هواپیما از جمله دو خلبان، سه خدمه کابین، و ۸۳ مسافر کشته شدند.

پس از این سانحه هوایی، تحقیقات توسط انجمن ملی ایمنی حمل و نقل درباره علت این حادثه انجام شد و مشخص شد که نگهداری نامناسب منجر به سایش بیش از حد و شکست نهایی سیستم کنترل پرواز بحرانی در طول پرواز شده است.

این هواپیما، در سال ۱۹۹۲ تولید شده بود و بیش از ۲۶۰۰۰ ساعت پرواز قبل از سقوط داشت. خلبانان پرواز ۲۶۱ هر دو سربازان سابق بسیار با تجربه‌ای بودند. کاپیتان «تد تامپسون» ۱۷۷۵۰ ساعت پرواز را تجربه کرده بود و او تجربه پرواز بیش از ۴۰۰۰ ساعت پرواز با هواپیمای MD-80s را داشت. خلبان دوم افسر «ویلیام بیل» بود که در مجموع ۸۱۴۹ ساعت پرواز داشت.

مشخصات شرکت هواپیمایی آلاسکا ایرلاینز (Alaska Airlines)

آلاسکا ایرلاینز یک شرکت هواپیمایی آمریکایی است، که ریشه‌های تاسیس آن، به سال ۱۹۳۲ بازمی‌گردد، که لینیوس مک‌گی اقدام به راه‌اندازی شرکت مک‌گی ایرلاینز کرد. این شرکت در طول دهه نخست فعالیتش، از طریق فرایند تملیک و ادغام، توسعه یافت که این ادغام‌ها سرانجام در سال ۱۹۴۴ به تغییر نام آن به آلاسکا ایرلاینز انجامید.

آلاسکا ایرلاینز

شرکت هواپیمایی آلاسکا در حال حاضر روزانه به ۹۵ مقصد در آمریکا، کانادا و مکزیک پروازهای مستقیم دارد. این شرکت هم‌اکنون در رتبه ۱۷ بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی آمریکا قرار دارد.

دفتر مرکزی این شرکت در شهر سیاتل، ایالت واشینگتن قرار دارد و فرودگاه بین‌المللی لس‌آنجلس، فرودگاه بین‌المللی پورتلند، فرودگاه بین‌المللی «تد استیونز انکوریج» و با مرکزیت فرودگاه بین‌المللی «سیتل-تاکوما»، قطب‌های این شرکت هواپیمایی به‌شمار می‌آیند.

گروه آلاسکا ایر، مالک اصلی این شرکت است. آلاسکا ایرلاینز از معدود خطوط هواپیمایی است که عضو هیچکدام از اتحادهای شرکت‌های هواپیمایی نیست. این شرکت در حال حاضر در ناوگان هوایی خود دارای ۱۳۴ فروند هواپیمای جت مسافربری است.

مشخصات مک‌دانل داگلاس ام‌دی-۸۰ (McDonnell Douglas MD-80)

مک‌دانل داگلاس ام‌دی-۸۰ یک هواپیمای مسافربری دو موتوره ساخته شرکت مک‌دانل داگلاس است. نخستین پرواز ام‌دی-۸۰ در ۱۸ اکتبر ۱۹۷۹ صورت گرفت. مک‌دانل داگلاس ام‌دی-۸۰ نسل جدیدی از هواپیمای قدیمی‌تر این شرکت، مک‌دونال داگلاس دی‌سی-۹ به حساب می‌آید. این هواپیماها تشابه زیادی با خانواده مک‌دانل داگلاس ام‌دی-۹۰ دارند. به همین علت به آنها دی‌سی-۹ سوپر ۸۰ هم گفته می‌شود.

هواپیمای مک

مک‌دانل داگلاس ام‌دی-۸۰ دارای دو موتور توربوفن Pratt & Whitney JT8D-200 series است. دو موتور در انتهای بدنه و در دو سوی بدنه قرار گرفته‌اند.

فاصله نوک دو بال این هواپیما ۳۲/۸ متر، طول هواپیما ۴۵ متر، ارتفاع آن ۹ متر، ظرفیت مسافر آن ۱۷۲ نفر، بیشینه سرعت آن ۰٫۸۷ ماخ (۹۲۵ کیلومتر بر ساعت) و محدوده پرواز آن ۳۴۷۶ کیلومتر  است.

این هواپیما مدل‌های مختلفی از جمله MD-81 مدل استاندارد مسافربری، MD-82 دارای موتور بهینه‌سازی شده، MD-83 ظرفیت حمل سوخت بیشتر، MD-87 بدنه کوتاه‌تر و MD-88 مدل پیشرفته‌تر دارد.

در همین روز:

  • بازگشت امام خمینی به ایران و آغاز دهه فجر (۱۳۵۷ شمسی)
  • آغاز نخستين جشنواره فيلم و تئاتر فجر در تهران (۱۳۶۱ شمسی)
  • برخورد دو هواپیمای داگلاس دی سی-۷ و نورتراپ اف-۸۹ اسکورپین در لوس آنجلس ۸ کشته و ۷۸ تن زخمی برجای گذاشت. (۱۹۵۷ میلادی)
  • روز ملی و استقلال نائورو (۱۹۶۸ میلادی)

دیدگاه