تالاب صورتی کجاست؟

تالاب صورتی کجاست؟

محبوبه رستمی
| پنجشنبه, ۲۵ مهر ۹۸ ساعت ۱۶:۰۰

همه‌ی ما عکس‌های بسیاری از پهنه‌های آبی و تالاب‌ها دیده‌ایم و شاید حتی به این مناطق سفری نیز داشته‌ایم. آنچه که شگفت‌انگیز است، دیدن مناطقی خارج از روال معمول مانند سربالا رفتن آب یا تالاب صورتی رنگ است. 

جذر و مد قرمز در چابهار، از جمله دیدنی‌های سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان است که افراد زیادی را برای بازدید به سوی خود جذب می‌کند. اوج زیبایی این پدیده در دره لیپار قابل مشاهده است، جایی که به آن تالاب صورتی می گویند. اگر رنگ قرمز این پدیده و شگفتی‌های عملی آن برایتان سوال است با این مقاله از سری مقاله‌های کجاست همراه کجارو باشید.

تالاب لیپار

معرفی

تالاب صورتی لیپار تالابی محصور بین دو کوه است که رنگ متفاوت و نیز طبیعتی مثال زدنی دارد. وجود پلانكتون‌های گیاهی زياد در منطقه (حدود ۹۰ درصد) و فراوانی مواد آلی و معدنی كه از طريق رودخانه‌های متصل به خليج به اين حوزه هدايت می‌شوند، باعث افزايش زياد توليد بيولوژیکی در بعضی از فصول سال شده است.

اين عوامل به همراه جريانات دريایی حاصل از طوفان‌های مونسون (طوفانی است که هر سال از خرداد ماه تا مهر ماه در هندوستان و هندوچین جریان دارد و از ویژگی‌های منحصربه‌فرد حوزه‌ی اقیانوسی دریای عمان است) موجب افزايش بيش از حد تعداد پلانكتون‌های گیاهی در ماه‌های بعد از فصل مونسون (كه از اواسط خرداد شروع تا اواسط شهريور ادامه خواهد داشت) می‌شود و اين تعداد در آذرماه به حداكثر ميزان خود می‌رسد.

تالاب لیپار

رویش گونه‌های بلوط و گزنه در آب، صحنه فوق‌العاده زیبایی خلق کرده که نمونه آن در ایران کمتر دیده می‌شود. وجود پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است. علاوه بر این در این منطقه پنبه‌های وحشی می‌روید که مردم منطقه از آن تشک و بالشت تهیه می‌کنند.

کنار این تالاب زیبا نیز دشتار قرار دارد که بومیان به آن عروس نیز می‌گویند. علت این نام‌گذاری، زیبایی منطقه و وجود درختان سرسبز و خرم است که می‌تواند پذیرای علاقه‌مندان به طبیعت باشد. دشتار در زبان بلوچ به دخترانی اطلاق می‌شود که هنوز عروسی نکرده و به عبارتی در مرحله نامزدی به سر می‌برند.

تالاب لیپار

موقعیت جغرافیایی

تالاب لیپار در ۱۵ کیلومتری شرق چابهار در نزدیکی روستای رمین و در مسیر جاده ساحلی چابهار- گواتر قرار دارد.

موقعیت تالاب صورتی روی نقشه

مسیر دسترسی

سفر به جنوب کشور و استان سیستان و بلوچستان اولین قدم خواهد بود. فاصله هوایی شهرستان چابهار تا تهران ۱۴۵۶ کیلومتر و فاصله زمینی از طریق جاده ایرانشهر- کرمان ۱۹۶۱ کیلومتر است. همچنین، فاصله بندر چابهار تا مرکز استان ۷۳۸ کیلومتر محاسبه شده است.

تالاب لیپار

بعد از روستای رمين در ۱۵ كيلومتری چابهار، در مسير جاده ساحلی چابهار ـ گواتر، تنگه‌ای صخره‌ای مشرف به دره‌ای سرسبز و زيبا قرار دارد كه از بالای آن روستای ليپار در ميان سبزه‌زارها پيدا است. در ميان دو كوه كه فاصله‌ی چندانی با هم ندارند، آب‌بندی ايجاد شده كه آب‌های سرگردان اطراف را در خود جمع كرده است. حاصل این آب‌بندی، آبگيری به طول ۱۴ كيلومتر است که همان تالاب صورتی است.

اگر قصد سفر با تورهای چابهار را دارید، می‌توانید در کجارو از میان فهرست ده‌ها آژانس معتبر مسافرتی، بهترین تورها را مشاهده و قیمت‌ آن‌ها را مقایسه کرده و در نهایت ارزان‌ترین تور چابهار را انتخاب کنید.

منبع archive wikipedia
برچسب‌ها لوکیشن کجاست

دیدگاه  

    تبلیغات