در سفر به زاهدان از کجا دیدن کنیم؟

محبوبه حسنی
پنجشنبه، ۴ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲
در سفر به زاهدان از کجا دیدن کنیم؟

زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان و از کلان‌شهرهای قرارگرفته در جنوب شرقی استان تهران است که علاوه بر جاذبه‌های گردشگری طبیعی، می‌توان آثار  تاریخی را در این منطقه مشاهده کرد.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۰۶ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۲۷ به‌روزرسانی شده است.

شهر زاهدان، برخوردار از جغرافیایی مناسب، آب‌وهوایی گرم و خشک بوده و پیرامون آن را کوه‌های متعددی احاطه کرده است. این شهر نیز همانند بسیاری از شهرهای ایران جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی متعددی دارد که می‌تواند گزینه‌ مناسبی برای سفر و بازدید گردشگران باشد.

۱. خانه ایوبی

خانه‌ ایوبی، از جاهای دیدنی زاهدان است که در اوایل قرن ۱۴ هجری و در سال ۱۳۱۱ به همت استاد محمدعلی محمودی ساخته شد. این عمارت امروزه به کارگاه هنرهای سنتی زاهدان تغییر کاربری داده و گردشگران پس از حضور در این شهر، از این مکان بازدید می‌کنند.

۲. کاروانسرای نصرت آباد

ویرانه های کاروانسرای نصرت آباد زاهدان

عکس‌ از وب‌سایت سیری در ایران

در حد فاصل جاده‌ شهرستان زاهدان به شهرستان بم، بقایای کاروانسرایی قدیمی مشاهده می‌شود که به کاروانسرای نصرت‌آباد شهرت یافته است. به نظر می‌رسد که معماری صورت گرفته در این مکان متعلق به دوران صوفیه است.

۳. مسجد زرنج زاهدان

مناره مسی مسجد زرنج به دستور یعقوب لیث صفاری ساخته شده است

مسجد زرنج، مسجدی است بازمانده از قرن اول هجری قمری که ظاهرا توسط عبدالرحمن بن سمره از حاکمان وقت عرب، رو‌به‌روی زندان زرنج احداث شده است. این مسجد دارای دو مناره که یکی پوشیده از مس است که توسط یعقوب لیث صفاری ساخته شده و امروزه یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری زاهدان محسوب می‌شود.

۴. مسجد شاه علی  (مسجد آل علی)

در اواسط قرن نهم هجری قمری، ملک شمس‌الدین علی از امرای وقت، دستور احداث مسجدی در زاهدان امروزی را صادر کرد که اکنون به نام مسجد شاه علی یا مسجد آل علی شهرت یافته است. جالب است بدانید دو لوح حکاکی شده وجود دارد که قدمت آن نیز به قرن نهم هجری بازمی‌گردد که روی یکی از این لوح‌ها نام بانی سازنده‌ مسجد، شاه علی حک شده و لوح دیگر نیز یادبودی برای فوت امیرغیاث‌الدین محمد کیانی، از خاندان ملوک سیستان است.

۵. روستا و غار لادیز

مزرعه ها و باغ های روستای لادیز در دامنه کوه زاهدان

عکس‌ از وب‌سایت سیری در ایران

در ۱۰۰ کیلومتری شهرستان زاهدان، روستایی زیبا با چشم‌اندازی شگفت‌انگیز وجود دارد که از آن به نام روستای لادیز یاد می‌شود. از ویژگی‌های جالب این روستا وجود غاری طبیعی به همین نام است که در دل کوه قرار گرفته است. در این غار می‌توان در کل ایام سال، قطرات آب را بر سقف و نیز جریان دائمی آب را بر کف آن مشاهده کرد که منظره‌ای طبیعی و تحسین‌برانگیز را به وجود آورده است.

۶. تالاب هامون زاهدان

پرندگان مهاجر در تالاب هامون زاهدان

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

در مرز استان سیستان و بلوچستان و کشور افغانستان، تالابی فصلی وجود دارد که به تالاب هامون پوزک شهرت یافته است. این پدیده‌ طبیعی از مساحتی حدود ۱۶۰۰ کیلومتر مربع برخوردار بوده که تنها ۳۵۰ کیلومتر آن در خاک ایران است. تالاب بزرگ هامون در دوران تر سالی با اتصال سه تالاب هامون پوزک، هامون صابری و هامون کوه خواجه، به وجود می‌آید. این پدیده‌ طبیعی یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری زاهدان است.

۷. روستای تمین زاهدان

باغ های میوه در روستای تمین زاهدان

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

روستای تمین یکی از روستاهای زیبا، برخوردار از بافتی تاریخی، طبیعتی بکر و منحصربه‌فرد و آب‌وهوایی مطبوع و دلپسند است که به یکی دیگر از جا‌های دیدنی سیستان و بوچستان در شهر زاهدان تبدیل شده است. این منطقه از کشور، به‌دلیل معماری صخره‌ای در بین گردشگران شهرت یافته که در کمتر روستایی از ایران می‌توان شاهد نمونه‌هایی از آن بود.

۸. موزه‌ منطقه‌ای جنوب شرق ایران

ورودی ساختمان مدرن موزه منطقه ای جنوب شرق در زاهدان

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های کشور در جنوب شرق ایران و در شهر زاهدان است که به موزه‌ منطقه‌ای جنوب شرق ایران شهرت یافته است. این موزه تاریخی، فرهنگی و هنری است که می‌توان آثار باستانی استان سیستان و بلوچستان، خوراک‌های سنتی این منطقه از کشور انواع جانواران استان و لباس‌های محلی آن را مشاهده کرد. بازدید از این مکان برای گردشگران جالب و هیجان‌انگیز خواهد بود.

۹. موزه پست و ارتباطات زاهدان

دستگاه تلگراف در موزه پست و تلگراف زاهدان

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

در اوایل قرن ۱۴ هجری و در سال ۱۳۱۱، در شهر زاهدان عمارتی با استفاده از مصالحی همچون خشت خام و آجر ساخته شده است که طراحان و سازندگان آن، سبک معماری بومی کویری را مورد استفاده قرار داده‌اند. جالب است بدانید که این بنا در بدو فعالیت خود، به‌عنوان اداره پست و تلگراف سیستان و بلوچستان استفاده می‌شد. امروزه این ساختمان مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته و اکنون به‌عنوان موزه پست و ارتباطات شناخته می‌شود.

۱۰. چشمه‌ آب معدنی

غارهای آهکی در چشمه آب معدنی زاهدان

عکس‌ از وب‌سایت رهبال آسمان

زیبایی‌های طبیعت و جاذبه‌های منحصربه‌فرد آن‌ها، یکی از مهم‌ترین دلایل بازدید و سفر به مناطقی است که از این نعمت برخوردار است. در برخی از روستاهای کشور از جمله روستای تمین شهرستان زاهدان، چشمه‌ آب معدنی وجود دارد که تنها تامین‌کننده‌ آب اهالی روستا است. همچنین حضور املاح معدنی، درجه‌ حرارت و منبع آن که از دل صخره‌ای بزرگ و زیبا بیرون می‌تراود، از ویژگی‌های این پدیده‌ طبیعی است. دمای چشمه در روزهای سرد سال گرم و در روزهای گرم سال خنک است و محلی دوست‌داشتنی برای گردشگران محسوب می‌شود.

۱۱. آرامگاه هفتاد ملا

مقبره های گچی در آرامگاه هفتاد ملا زاهدان

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

در ۲۰ کیلومتری روستای تمین از روستاهای شهرستان زاهدان، آرامگاهی با مساحت تقریبی ۵۰ متر مربع قرار دارد که به آرامستان هفتاد ملا شهرت یافته است. این قبرستان، در مجموعه‌ای از گورهای پنج طبقه و به‌صورت پلکانی ساخته شده و در تو رفتگی واقع بر دامنه‌ ارتفاعاتی که بر روستا اشراف دارد، مشاهده می‌شود. باستان‌شناسان معتقدند که قدمت این آرامگاه به دوران اسلامی میانه بازمی‌گردد.

۱۲. قلعه لادیز

در ۱۷ کیلومتری جنوب غرب میرجاوه و در حد فاصل این منطقه از کشور به روستای تمین، قلعه‌ای جالب و قدیمی وجود دارد که از آن به نام قلعه لادیز یاد می‌شود. در این اثر از سنگ‌های عظیم برای پی‌بندی بنا استفاده شده و روی آن‌ها نیز دیوارهایی با مصالح خشت، احداث شده است. این بخش از زاهدان، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری است که می‌تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد. تجربیات و نظرهای خود را در خصوص جاذبه‌های گردشگری زاهدان با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

منبع کجارو
برچسب‌ها کجا بریم دیدنی ها

دیدگاه