دیدنی های تهران، قلب تپنده ایران (قسمت پنجم)

دیدنی های تهران، قلب تپنده ایران (قسمت پنجم)

مینا رهبری
| چهار شنبه, ۲۹ دی ۹۵ ساعت ۱۱:۳۰

تهران، یکی از دیدنی‌ترین شهرهای ایران است که شاید آنطور که باید، معرفی نشده است. موزه‌ها، خانه‌های قدیمی، مجتمع‌های تفریحی تازه‌ساخت و ... می‌تواند خاطره‌ی خوشی از سفر به تهران برای شما به یادگار بگذارد. 

برای بازدید از تمامی دیدنی‌های تهران باید از قبل برنامه‌ریزی کنید. این شهر آنقدر جاهای دیدنی دارد که حداقل باید یک هفته برای آن زمان صرف کنید. شاید در نظر برخی افراد، تهران جز ترافیک و آلودگی چیزی نداشته باشد اما در پس چهره‌ی غبارگرفته‌ی آن، جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بسیاری نهفته است که می‌تواند بهشت هر گردشگری باشد. در ادامه به معرفی دیگر دیدنی‌های این شهر می‌پردازیم:

پل طبیعت

پل طبیعت

پل طبیعت یکی دیگر از مکان‌هایی است که به تازگی به یکی از نمادهای تهران تبدیل شده است. این پل سه طبقه در عباس‌آباد تهران قرار دارد و امکان عبور خودرو از آن وجود ندارد؛ طبقه‌ی اول ۱۴۵۰، طبقه‌ی دوم ۲۸۷۰ و طبقه‌ی سوم ۵۷۱ متر مربع است.  پل طبیعت بوستان آب و آتش را به پارک جنگلی طالقانی وصل می‌کند.

موقعیت پل طبیعت روی نقشه

این پل در محل تلاقی شریان‌های اصلی تهران مثل بزرگراه‌های مدرس، همت، حقانی و رسالت واقع شده و می‌توان گفت که در خاورمیانه بی‌نظیر است. مساحت پل طبیعت ۷ هزار متر مربع، طول آن ۳۰۰ متر و وزن سازه‌ی آن ۲ هزار تن است. در سال ۱۳۸۷ مسابقه‌ای برای طراحی پل طبیعت برگزار و در سال ۱۳۸۸ طرح خانم لیلا عراقیان برگزیده شد. این پل سرانجام در سال ۱۳۹۳ به بهره‌برداری رسید و امروزه به یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری و تفریحی تهران تبدیل شده است. 

موزه پست و تلگراف

موزه پست و تلگراف

موزه‌ی پست و تلگراف که آن را موزه‌ی ارتباطات نیز می‌نامند، جایی است که در آن می‌توانید نمونه‌هایی از قدیمی‌ترین نوشت‌افزارها، ابزارهای فرستادن بسته‌های پستی و چاپاری، نخستین تلفن‌ها، تلگرام‌های مورس، تمبرها و ابزار ارتباطات و مخابراتی مانند کبوتر نامه‌بر و ماهواره را ببینید. محل قبلی موزه بخشی از ساختمان وزارتخانه‌ی پست و تلگراف، در قسمت جنوبی میدان توپخانه سابق، روبه‌روی عمارت شهرداری بود. در سال ۱۳۴۹ ساختمان آن تخریب شد.

موقعیت موزه پست و تلگراف روی نقشه

بنای فعلی موزه یکی از مهم‌ترین ساختمان‌های منطقه‌ی باغ ملی است و قدمت ساختمان آن به دوران پهلوی اول بازمی‌گردد. این موزه در خیابان امام خمینی، سردرد باغ ملی قرار دارد. ساختمان موزه، خود یک جاذبه‌ی تاریخی محسوب می‌شود؛ این بنا یکی از باشکوه‌ترین معماری‌های دوران رضا شاه است که با شیوه‌ی معماری ملی بنا شده است. 

موزه صلح

موزه صلح تهران

موزه‌ی صلح تهران عضو شبکه‌ی بین‌المللی موزه‌های صلح است و که با هدف   ترویج فرهنگ صلح ایجاد می‌شوند. این موزه‌ها در تلاش هستند که با نشان دادن پیامدهای ناگوار جنگ، خشونت و آثار زیبانبار آن بر انسان‌ها و محیط زیست تصویر زیبای مهربانی و صلح را در اذهان عمومی حک کنند. موزه‌ی صلح در سال ۱۳۸۶ افتتاح شد و در پارک شهر، واقع در مرکز شهر تهران است.  

موقعیت موزه صلح روی نقشه

علاوه بر به نمایش گذاشتن آثار ذکرشده، مراسم روز جهانی صلح و همایش‌هایی از این دست در موزه‌ی صلح برگزار می‌شود. کتابخانه‌ی صلح، گالری هنر برای صلح، کارگاه‌های آموزشی، بخش موزه‌ی مجازی و استودیوی ثبت تاریخ شفاهی از دیگر بخش‌های این موزه هستند. بانی تاسیس موزه‌ی صلح تهران، انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی است. 

موزه عبرت

موزه عبرت

در دوران حکومت پهلوی ساختمانی در باغ ملی تهران، زندان زنان بود و بعدها به زندان کمیته‌ی مشترک ضد خرابکاری‌ تبدیل شد. بعد از انقلاب اسلامی از آن به عنوان بازداشتگاه (بازداشتگاه توحید) استفاده کردند و در نهایت در سال ۱۳۸۱ به موزه‌ تبدیل شد و نام آن را موزه‌ی عبرت گذاشتند. بنای موزه در سال ۱۳۱۱ و در دوران رضا شاه ساخته شد و می‌توان آن را اولین زندان مدرن ایران نامید. 

موقعیت موزه عبرت (زندان توحید) روی نقشه

در زمان محمدرضا پهلوی از این زندان به عنوان شکنجه‌گاه ساواک و کمیته مشترک ضد خرابکاری استفاده می‌شد. در زندان توحید روش‌های مختلفی برای شکنجه کردن مورد استفاده قرار می‌گرفت که از آن جمله می‌توان به آویزان کردن از سقف، دستبند قپانی، آویزان کردن صلیبی، شوک الکتریکی، آپولو، سوزاندن نقاط حساس بدن با فندک و شعله‌ی شمع، قفس هیتردار، صندلی هیتردار، باتوم برقی، شلاق زدن با کابل برقی اشاره کرد. امروزه مردم برای بازدید از جنایت‌های حکومت پهلوی به این موزه می‌روند. 

مجموعه ورزشی-تفریحی تله کابین توچال

توچال

قله توچال در شمال تهران قرار دارد و بخشی از دامنه‌ی رشته‌کوه‌های البرز است. این مجموعه در آخر خیابان ولنجک، ۳ کیلومتری میدان تجریش و در منطقه‌ی شمیرانات قرار دارد. ساخت تله‌کابین این مجموعه در سال ۱۳۵۳ آغاز و در سال ۱۳۵۷ پایان یافت. تله‌کابین مجموعه‌ی توچال ۳ خط اصلی، سه خط تله‌سی‌یژ و یک خط تله اسکی دارد و جمعا طول این سه خط نزدیک به ۷۵۰۰ متر است. تله‌کابین توچال یکی از طولانی ترین خطوط تله‌کابین پیوسته‌ی جهان محسوب می‌شود. این تله‌کابین ۷ ایستگاه دارد که از اواسط آبان تا اواسط خرداد پذیرای علاقه‌مندان است.

موقعیت مجتمع تفریحی ورزشی توچال روی نقشه

در فصل زمستان، قله و پیست توچال مکان بسیار مناسبی را برای تفریح و ورزش اسکی‌بازان و کوهنوردان فراهم می‌آورد. پیست اسکی توچال جزو معدود پیست‌های اسکی جهان است که به فاصله‌ی تنها ۵ کیلومتری از یک شهر قرار دارد و این فاصله‌ی نزدیک آرزوی هر اسکی‌بازی است که بتواند به راحتی به محل ورزش خود رفت‌وآمد کند. 

موزه شهدا

موزه شهدا

موزه‌ی شهدا یکی دیگر موزه‌های کلان‌شهر تهران است که در آن وسایل و آثار شخصی به جا مانده از شهدای جنگ تحمیلی ایران و عراق، شهدای انقلاب اسلامی و شهدای دیگر وقایع این سرزمین به نمایش گذاشته شده‌اند. در موزه‌ی شهدا می‌توانید عکس، وصیت‌نامه، دفترچه خاطرات، مدارک تحصیلی، سجاده، قرآن، تسبیح، قلم‌کاری، عینک مطالعه، نوار سخنرانی، مقالات، کتاب‌ها و آثار هنری ۷۰۰ شهید وطن را مشاهده کنید. موزه‌ی شهدا در شهرهای دیگر کشورمان مانند تبریز،اصفهان، بیرجند، تنکابن، اصفهان، کرمانشاه، زنجان، قزوین و ... شعبه دارد.

موقعیت موزه شهدا روی نقشه

منبع wikipedia
برچسب‌ها دیدنی ها

دیدگاه  

    تبلیغات