تیمچه حاجب الدوله کجاست؟

تیمچه حاجب الدوله کجاست؟

علیرضا کیخا
| دوشنبه, ۲۷ دی ۹۵ ساعت ۲۱:۴۵

تیمچه حاجب الدوله کجاست؟ امروز به یکی از بناهای زیبای درون بازار بزرگ تهران سری می‌زنیم تا با مشخصات و مسیر دسترسی با آن بیشتر آشنا شویم. با کجارو همراه باشید.

معرفی

شاید وقتی تابلوهای راهنمای درون بازار را می‌بینید که اشاره به تیمچه‌ای خاص دارند، از خود سوال کنید که تیمچه چیست؟ تیمچه حیاطی است که چهار طرف آن مغازه یا اتاق دارد. بازار تهران هم مثل همه بازارهای کشورمان از تعداد زیادی تیمچه تشکیل شده است. هر کدام از این تیمچه‌های مشخصات معماری خاص خود را دارند و در آن‌ها محصولاتی از یک دسته به فروش می‌رسد. یکی از معروف‌ترین و زیباترین تیمچه‌های بازار تهران تیمچه‌ حاجب الدوله است. تیمچه حاجب الدوله یکی از بازارچه‌های اطراف سبزه میدان است که معماری زیبا و خیره‌کننده‌ای دارد. 

تیمچه حاجب الدوله - بازار تهران

طبق توضیحاتی که شهرداری منطقه ۱۲ در این تیمچه نصب کرده است، تیمچه حاجب الدوله در زمان ناصرالدین شاه توسط «حاج علی خان حاجب الدوله» ساخته شد.

تیمچه حاجب الدوله - بازار تهران

تیمچه حاجب الدوله ترکیبی است از یک سرا و تیمچه کوچک که محوری شرقی - غربی به موازات بازار امین‌الملک می‌سازند و دو راسته شمالی - جنوبی بازار بزرگ در شرق و بازار کفاش‌ها در غرب مجموعه را به هم پیوند می‌دهد.

تیمچه حاجب الدوله - بازار تهران

نمونه‌ای از حجره‌های تیمچه  

تیمچه حاجب الدوله - بازار تهران

تزئینات کاشیکاری تیمچه

تیمچه حاجب الدوله - بازار تهران

پوشش زیبای تیمچه و هورنو‌ها

تیمچه حاجب الدوله - بازار تهران

تیمچه حاجب الدوله - بازار تهران

ورودی تیمچه به راسته بازار

آدرس

ورودی تیمچه حاجب الدوله در تهران، خیابان پانزده خرداد، سبزه میدان، بازار کفاش‌ها قرار دارد. 

موقعیت تیمچه حاجب الدوله روی نقشه

دسترسی

برای رسیدن به تیمچه حاجب الدوله بهترین راه استفاده از مترو است. کافی است در خط یک مترو در ایستگاه ۱۵ خرداد که در چهارراه گلوبندگ قرار دارد از قطار پیاده شوید یا با تاکسی‌هایی که به این چهارراه تردد می‌کنند به این محل بروید. سپس در خیابان پانزده خرداد به سمت شرق حرکت کنید تا به سبزه میدان برسید و از ورودی بازار کفاش‌ها به بازار وارد شوید. پس از حدود پنج دقیقه پیاده‌روی به ورودی تیمچه حاجب الدوله می‌رسید که در بالای آن تابلوی راهنمای ورودی تیمچه هم قرار دارد.

آیا شما قبلا در تیمچه حاجب الدوله حضور داشته‌اید؟ تجربه خود را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

دیدگاه  

    تبلیغات