تورهای بدون راهنما پیگرد قانونی دارد

تورهای بدون راهنما پیگرد قانونی دارد

تیم  کجارو
| دوشنبه, ۲۷ دی ۹۵ ساعت ۱۸:۰۰

طبق مبانی قانونی و مصوبه دولت، اجرای تور بدون راهنما ممنوع است و در صورت شکایت، پیگرد قانونی می‌شود.

«ولی تیموری» مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری گفت که همواره تاکید شده در تورهای گردشگری، حضور راهنمای مجاز و دارای کارت از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری الزامی است. موضع ما نیز در این‌باره کاملا مشخص و شفاف است.

وی یادآور شد که در هر بسته سفر باید یک راهنما و فردی به عنوان سرپرست تور (تورلیدر) حضور داشته باشد. مسئولیت و وظایف این دو کاملا متفاوت از یکدیگر است، اما متاسفانه در برخی تورها، این مسئولیتها به یک شخص محول می‌شود که البته جذابیت‌های اقتصادی عامل اصلی آن است، اما این اقدام پیامدهای منفی به دنبال دارد، چرا که راهنمای تور در طول سفر دچار کار طاقت‌فرسا می‌شود و علاوه بر ارائه اطلاعات به گردشگر باید خواسته‌ها و نیازهای گردشگر را هم تامین کند و مشغول خدمات‌دهی در جریان سفر شود.

راهنمای تور

تیموری درباره شرایط همراهی راهنمای خارجی در تورهای ورودی، بیان کرد:

معمولا در تورهای خارجی شخصی را از کشور مبدأ به عنوان تورلیدر همراه می‌کنند و در مقصد راهنمای تور اضافه می‌شود. تور خارجی نمی‌تواند بدون راهنمای ایرانی در کشور، سفر داشته باشد و اجازه این کار را ندارد. راهنمای خارجی می‌تواند به عنوان تورلیدر گردشگران را همراهی کند و به واسطه دانشی که دارد در سایت‌ها اطلاعاتی را به گردشگران همراه خود ارائه دهد، اما نمی‌تواند نقش راهنمای تور را ایفا کند.

او تاکید کرد که حضور نداشتن راهنمای دارای کارت از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در تورها با مقررات مغایرت دارد و تخلف به شمار می‌آید. این موضوع در آیین‌نامه راهنمایان و دفاتر خدمات مسافرتی نیز لحاظ شده است.

راهنمای تورتیموری با اشاره به اینکه بخشنامه‌ها، تور را ملزم می‌کنند که راهنمای ایرانی و مجاز در طول سفر همراه داشته باشد، گفت:

اگر این گونه نباشد حتما به اداره‌های میراث فرهنگی و گردشگری استان ها اطلاع داده و شکایت شود تا پیگیری‌های رسمی صورت گیرد.

منبع ایسنا
برچسب‌ها توریست توریسم تور

دیدگاه  

    تبلیغات