رستوران های دربسته: تجربه خاص غذا خوردن

حمید حسن‌زاده
یکشنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۰
رستوران های دربسته: تجربه خاص غذا خوردن

اکثر توریست‌های حرفه‌ای علاقه‌مندند در سفر خود تجربه‌ای نزدیک از محیط محلی داشته باشند. رستوران‌های دربسته یکی از این تجربه‌های جذاب و مفرح است که تصویری بی‌واسطه از فرهنگ غذایی بومیان بدست می‌دهد. با کجارو همراه باشید تا در مورد این رستوران‌ها بخوانید.

حسی مانند غذا خوردن با افرادی غریبه به شما دست می‌دهد: رستوران‌های دربسته یا به عبارتی دیگر رستوران‌های زیر زمینی، محافلی خصوصی برای صرف غذا در خانه‌ی سرآشپز هستند. اگرچه تبلیغات در مورد این نوع از رستوران‌ها بسیار کم است با این حال همچنان به عنوان هدف اصلی برای غذا خوردن نگریسته می‌شوند.

این مکان‌های مخفی برای مسافران این امکان را فراهم می‌کند که مانند یک محلی غذا بخورند. در خانه‌ی سرآشپز‌های حرفه‌ای و باسلیقه، می‌توان با هزینه‌ای بسیار اندک چشمه‌ای از طعم‌ها و مزه‌های محلی را چشید و با فرهنگ و نحوه‌ی غذا خوردن بومیان بی‌واسطه آشنا شد.

مکان‌هایی از قبیل باغچه‌های پنهان و اتا‌ق‌های نشیمن خصوصی جذابیت این تجربه را دو چندان می‌کند.

رستوران در بسته

ایده رستوران‌های دربسته البته جدید نیست. با رشد رستوران‌هایی در کوبا که خانواده‌ها آن را مدیریت می‌کردند این پدیده در میان جوامع ریشه دواند.

چگونه این رستوران‌ها را باید پیدا کرد؟

طبیعت پنهان این نوع رستوران‌ها یافتن آنها را هرچه بیشتر چالش برانگیز می‌کند، به‌ویژه زمانی که به شهر و یا کشور جدیدی قصد سفر کردن داشته باشید. برای تسهیل این مسئله، تعدادی وب‌سایت وجود دارد که لیستی از این اماکن را در اختیار بازدیدکنندگانش قرار می‌دهند.

یکی از این سایت‌ها گوستا (www.gusta.com) است. موتور جستجویی در این سایت وجود دارد که رستوران‌های مختلف را، از بارسلونا تا بوینس آیرس، و اتفاقات مرتبط با آشپزی و آشپزخانه‌های محلی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

نام شهر را انتخاب کرده و سپس میان گزینه‌های مختلف، رستوران دربسته خود را انتخاب نموده و جای دلخواه خود را رزرو کنید.

سایت «همراه من بخور» (www.eatwithme.net) سایت دیگری در این زمینه است که در بستر شبکه‌ای اجتماعی افراد مختلف را برای صرف غذا دور هم جمع می‌کند. این وب‌سایت که از ملبورن شروع به فعالیت کرده، اکنون از بیش از ۸۰ کشور عضو دارد و رویدادهای مرتبط را از برلین تا پکن پشتیبانی می‌کند.

رستوران در بسته

 گروه Supper Club Fan Group از بریتانیا رستوران‌های دربسته را در نقشه‌ای علامت‌گذاری کرده است. این نقشه اگرچه منبعی مفید محسوب می‌شود اما به حد کافی به روز نیست و از این رو ضروری است که قبل از سفر از طریقی دیگر دسترسی محل را بررسی نمایید.

اگر به ایالات متحده سفر می‌کنید، Ghetto Gourmet’s Supper Club Directory محلی مناسب برای نشان کردن این رستوران‌ها در تمامی ایالات و شهرها است.

اگر این سایت‌ها نتایج دلخواه شما را پیدا نکرد سعی کنید با وبلاگ‌نویسی بومی (که درباره غذا می‌نویسد) ارتباط برقرار کنید. او شما را به غذاخوری‌ها مخفی شهرش معرفی خواهد کرد.

کجا بریم؟

محلی که بدان‌جا سفر می‌کنید بسیار مهم است. کلان شهرها، مانند برلین، نیویورک، لندن و ملبورن دارای تعداد زیادی از این رستوران‌ها هستند. در بوینس آیرس، رستوران‌های دربسته، اصطلاحا «puertas cerradas»، یکی از بهترین منوهای غذای شهر را در حیات‌‌خلوت‌ها و باغچه‌ها به مشتریان خود عرضه می‌کنند.

رستوران در بسته

چه انتظاری داشته باشیم؟

میزهای اشتراکی و منوهای ثابت در اکثر رستوران‌های دربسته امری طبیعی است. رستوران‌ها هم فقط در زمان شام میهمان می‌پذیرند. اگرچه غالبا این رستوران‌ها محلی است که در آن آشپز‌های حرفه‌ای تکنیک‌ها و روش‌های جدید خود را بیازمایند، ممکن است در عین حال محلی باشد برای آن دسته از آشپز‌های خانگی که در حال توسعه مهارت‌های آشپزی خود هستند.

غذا اصلا قابل پیش‌بینی نیست ولی با این حال خوش‌‌آمدگویی گرم و صمیمانه، محیطی مفرح و تجربه‌ای منحصربه‌فرد و بومی در انتظار شما است.

نکات مهم:

  • در ایالات متحده رستوران‌های دربسته را اصطلاحا «supper clubs» می‌نامند. اما در بریتانیا و استرالیا تحت عنوان رستوران‌های زیرزمینی (underground restaurants) شناخته می‌شوند.
  • اگر رستوران دربسته دلخواه خود را پیدا کردید، در لیست آنها در صفحات اجتماعی ثبت نام کنید. اینجا محلی است که برای اولین بار لیست غذاهای برنامه‌ریزی شده به اشتراک گذاشته می‌شوند.
  • رستوران‌های دربسته دارای مجوز نیستند و مالیات پرداخت نمی‌کنند. در نتیجه ریسکی ذاتی در این تجربه وجود دارد.
  • معمولا منو ثابت است و قابلیت تغییر در لحظه را ندارد. بنابراین اگر محدودیت غذایی دارید یا نسبت به ماده‌ی غذایی خاصی حساسیت دارید بهتر است که چند روز قبل از ملاقات این مسئله را با میزبان خود مطرح کنید.

مطالب مرتبط:

    منبع Lonely Planet

    دیدگاه