دره مجسمه ها؛ دره ای تخیلی در جزیره هرمز

دره مجسمه ها؛ دره ای تخیلی در جزیره هرمز

زهرا صالح نژاد
| شنبه, ۲۵ دی ۹۵ ساعت ۱۰:۴۵

جزیره هرمز یکی از مشهورترین و زیباترین جزایر ایران در خلیج فارس است. این جزیره زیبا با محیطی منحصربه‌فرد به مکانی برای ماجراجویان و گردشگران تبدیل شده است. یکی از مکان‌هایی که افراد بسیاری را به خود جلب می‌کند دره مجسمه‌ها است. با کجارو همراه باشید.

در جنوب ایران جزیره‌ای به نام هرمز با خاک، کوه و پرتگاه‌های مرتفع خود می‌تواند انگیزه‌ای برای سفر به این دیار را در تک‌تک شما به وجود آورد. این جزیره به واسطه مجاورت با یکی از مهم‌ترین تنگه‌های قابل کشتیرانی جهان یعنی تنگه هرمز به نامی آشنا برای همگان تبدیل شده است. همین همسایگی یک موقعیت استراتژیک را برای این جزیره به‌وجود آورده که در طول تاریخ هرمز همواره مورد توجه دولت‌های قدرتمند قرار گرفته است. اما از موقعیت استراتژیک جزیره هرمز که چشم بپوشیم شرایط طبیعی و زمین‌شناختی این جزیره جاذبه‌ای فوق‌العاده زیبا و انکارناپذیر است.

در محدوده ۴۲ کیلومتر مربعی جزیره هرمز آنقدر جاذبه‌های رنگارنگ در کنار هم قرار گرفته‌اند که این جزیره خودبه‌خود به ژئوپارکی رویایی برای طبیعت‌گردان تبدیل شده است. قلعه پرتغالی‌ها، دره سکوت یا الهه نمک فیروزه‌ای، غار مراقبه یا سکوت، دره رنگین کمان، دره مجسمه، ساحل خونی یا سرخ، ساحل فرش و موزه دکتر نادعلیان از جاذبه‌های‌ گردشگری این جزیره زیبا و دیدنی است.

دره مجسمه ها

جزیره هنوز مانند بسیاری از مناطق گردشگری با مشکل هجوم انبوه گردشگران مواجه نشده و به همین دلیل بکر بودن و پاکیزگی خود را تا حد زیادی حفظ کرده است.

 همه مردم با شنیدن نام جزیره، یاد دریا و ساحل می‌افتند، اما جزیره هرمز فراتر از دریا و ساحل است و جاذبه‌هایی دارد که بسیار خیره‌کننده است. کوه‌های رنگارنگ، صخره‌های شکل گرفته در طول میلیون‌ها سال، سنگ‌های باشکوه نمکی و زیباتر و جذاب‌تر از همه، خاک رس، جزیره هرمز را به یک مقصد دیدنی و تماشایی تبدیل کرده است.

دره مجسمه‌ها

دره مجسمه ها

با چند صد متر پیاده‌روی به سمت ساحل، در راهی که ماسه‌های نقره‌ای در آن جلب توجه می‌کنند، سنگ‌هایی در اشکال مختلف وجود دارد. هر یک از این سنگ‌های شگفت‌انگیز با قدرت تخیل بینندگان به حیوانی تشبیه می‌شوند؛ یکی سر گوسفند، دیگری مرغ و خروس و تا دلتان بخواهد سنگ‌هایی شبیه اژدها در حالت‌های مختلف.

از شکل سنگ‌ها می‌توان دریافت که در طول هزاران سال که جزیره هرمز به تدریج از آب بیرون آمده، روند فرسایش روی آن‌ها نقش و نگار زده است.

بر اساس پژوهش‌های انجام شده، عمر زمین‌شناسی این جزیره به ۶۰۰ میلیون سال قبل و عمر بیرون آمدن آن از آب به حدود ۵۰ هزار سال پیش می‌رسد.

با گذر از میان سنگ‌های بزرگ و با تحمل کمی سختی، به پرتگاه بسیار عمیقی خواهید رسید که حدودا ۴۰ متر بالاتر از سطح دریا است. تنها با سفر به این مکان می‌توانید سکوت مطلق در ساحلی رویایی را تجربه کنید. در انتهای دره مجسمه‌ها به پرتگاهی می‌رسیم که زیباترین مناظر خلیج فارس در اینجا انتظار ما را می‌کشد.

تمام مسیر دره با شن‌های بلورین پر شده است. هیچ تابلوی راهنمایی وجود ندارد و بدون وجود یک راهنما امکان تشخیص وجود چنین مکانی بسیار سخت است.

دره مجسمه ها

دره مجسمه ها

دره مجسمه ها

برچسب‌ها جزیره

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تورهای برگزیده

    تورهای برگزیده

    تبلیغات