چطور برای پیاده‌ گردی آماده شویم؟ (قسمت اول)

حمیده کریمی
شنبه، ۲۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
چطور برای پیاده‌ گردی آماده شویم؟ (قسمت اول)

پیاده‌گردی یک فعالیت تفریحی و ورزشی در فضای باز است که شامل پیاده‌روی در محیط‌های مختلف طبیعی به خصوص کوهستان‌ها است. اگر برای اولین تجربه‌ی پیاده‌گردی برنامه‌ریزی می‌کنید، نکاتی که در ادامه مطرح می‌کنیم به شما کمک می‌کنند که سفر و تفریحی به یادماندنی‌تر داشته باشید. با کجارو همراه باشید.

پیاده‌گردی یکی از فعالیت‌های تفریحی و ورزشی پرطرفدار در دنیا است. برای پیاده‌گردی معمولا مسیرهای مشخصی در نظر می‌گیرند و شرکت‌های زیادی در سراسر دنیا، تورهای مختلفی برای پیاده‌گردی برگزار می‌کنند.

این فعالیت ورزشی هم مانند سایر فعالیت‌های ورزشی سخت و در دل طبیعت، نیاز به ابزار و وسایل خاص و مهارت‌های ویژه‌ای دارد. البته میزان مهارت و آمادگی بدنی مورد نیاز برای شروع پیاده‌گردی، کاملا به مسیری که انتخاب می‌کنید بستگی دارد.

پیاده‌گردی در مسیرهای دشوار و طولانی می‌تواند چالش‌برانگیز، سخت و در عین حال بسیار لذت‌بخش باشد اما پیاده‌گردی را می‌توان از یک پارک جنگلی نزدیک منزل هم شروع کرد و از فواید بی‌شمار آن استفاده کرد.

هر چقدر بیشتر تمرین کنید و پاها و ریه‌ی خود را به این فعالیت عادت دهید، مسیرهای طولانی‌تر و دشوارتری را می‌توانید انتخاب کنید. اگر قصد دارید خود را برای پیاده‌گردی آماده کنید، این نکات را در نظر بگیرید:

پیاده گردی

۱. تصمیم بگیرید که چه میزان می‌خواهید پیاده‌گردی کنید. برای شروع لازم نیست از مسیرهای طولانی و چند روزه شروع کنید. برای مسیرهای کوتاه نیاز نیست که چادر، لباس اضافه و برخی وسایل دیگر را همراه ببرید. بنابراین بارتان سبک‌تر خواهد بود. مسیری را با توجه به زمانی که در اختیار دارید در نظر بگیرید.

۲. در مورد این که می‌خواهید تنها پیاده‌گردی کنید یا با یک دوست و به همراه یک گروه، تصمیم بگیرید. البته طی کردن هر مسیر به تنهایی ممکن است خطرات زیادی برای شما به دنبال داشته باشد. بنابراین برای اولین تجربه بهتر است که با یک دوست یا حتی با گروهی از پیاده‌گردان دیگر، این فعالیت ورزشی را دنبال کنید.

۳. سطح آمادگی بدنی خود را برای شروع مشخص کنید. اگر اولین تجربه‌ی شما است و آمادگی بدنی مناسبی ندارید، انتخاب کردن یک مسیر ۸ ساعته در دل طبیعت، کار عاقلانه‌ای نیست. به آرامی شروع کنید و ابتدا مسیرهای کوتاه داخل شهر را انتخاب کنید. به این ترتیب هر زمان که حس کردید توانایی لازم برای ادامه‌ی مسیر ندارید، می‌توانید با ماشین خود را به خانه برسانید.

پیاده گردی

۴. مکان پیاده‌گردی خود را انتخاب کنید. در سایت‌هایی مانند Trails.com می‌توانید مسیرهای پیاده‌روی سراسر دنیا را پیدا کنید. اگر قصد دارید داخل شهر پیاده‌گردی کنید، کافی است به نزدیک‌ترین پارک یا پارک جنگلی سر بزنید. می‌توانید از دوستان و همکاران‌تان در مورد مسیرهای پیاده‌گردی بپرسید.

۵. حتما به یک نفر اطلاع دهید. به خصوص اگر می‌خواهید تنها پیاده‌گردی کنید، حتما از قبل به کسی خبر بدهید و زمان برگشت خود را به اطلاع او برسانید. به این ترتیب اگر در مسیرتان مشکلی برای شما ایجاد شود و نتوانید در زمان مشخص شده برگردید، یک نفر به نیروهای امداد و نجات خبر می‌دهد.

پیاده گردی

لباس مناسب پیاده‌گردی

لباس مناسب یکی از مهم‌ترین بخش‌های پیاده‌گردی است. در انتخاب لباس همیشه اول راحتی خود را در نظر بگیرید.

برای انتخاب کفش مناسب انتخاب‌های زیادی وجود دارد. یکی پوتین‌های سنگین پیاده‌روی که در کنار مزایای زیادی که دارند، سنگین هستند و به نظر می‌رسد برای پیاده‌گردی چند ساعته مناسب نباشند. البته این پوتین‌ها به خوبی از پاهای شما محافظت می‌کنند.

کفش‌های سبک پیاده‌روی انتخاب خوبی برای مسیرهای کوتاه و راحت هستند. البته هنگام خرید کفش دقت کنید که کف آنها صاف نباشد چون در مسیرهای شیب‌دار ممکن است با مشکل مواجه شوید. اصولا کفش یکی از آن وسایلی است که در خرید آن بهتر است صرفه‌جویی نکنید و همیشه جنس مرغوب‌تر را خریداری کنید.

برای انتخاب شلوار و بلوز، سعی کنید اول آب‌و‌هوا را در نظر بگیرید. تا جایی که ممکن است لباس‌های سبک‌تر انتخاب کنید که سریع‌تر خشک می‌شوند. در طبیعت بهتر است شلوارک و لباس آستین‌کوتاه نپوشید تا به پاها و دست‌های شما آسیبی نرسد و دست‌هایتان در معرض تابش آفتاب نسوزد.

اگر مسیری که در نظر گرفته‌اید در ارتفاعات است، حتما لباس گرم همراه ببرید چون نمی‌توانید تغییرات هوا را پیش‌بینی کنید. کلاه را فراموش نکنید. چه در روزهای گرم و آفتابی چه در روزهای زمستانی و پاییزی، با توجه به فصل، کلاه مناسب انتخاب کنید. اگر در روزهای گرم و آفتابی قرار است پیاده‌گردی کنید، کلاه‌های لبه‌دار یا کلاه‌هایی با نقاب بزرگ، مناسب هستند تا گوش و صورت شما را از تابش آفتاب حفظ کنند. کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید.

لازم نیست از ابتدا برای خرید تجهیزات و لباس‌های ویژه‌ی پیاده‌گردی، هزینه کنید. ابتدا این فعالیت را امتحان کنید و اگر دوست داشتید و از آن لذت بردید، می‌توانید برای خرید تجهیزات و لباس‌های مناسب آن هزینه کنید.

وسایل مورد نیاز پیاده‌گردی

وسایل مورد نیاز شما کاملا به مسیر و مدت پیاده‌گردی بستگی دارد. مواردی که در ادامه نام می‌بریم برای مسیرهای طولانی هستند که البته شما با توجه به مسیری که در نظر دارید می‌توانید آن‌ها را کم و زیاد کنید.

پیاده گردی

کوله‌پشتی

ابعاد کوله‌پشتی شما بسته به وسایلی که قرار است ببرید، متغیر است. برای شروع پیاده‌گردی، یک کیف کوچک هم می‌تواند کار یک کوله‌پشتی را برای شما انجام دهد. برای شروع قرار نیست زیاد هزینه کنید، با وسایلی که در اختیار دارید شروع کنید. اگر در نهایت تصمیم گرفتید که پیاده‌گردی را ادامه دهید و وسایل لازم را تهیه کنید، در انتخاب کوله‌پشتی بسیار دقت کنید. کوله‌پشتی باید متناسب با آناتومی بدن شما باشد تا برای حمل‌ونقل آن به زحمت نیفتید.

تلفن همراه

تلفن همراه‌تان را کامل شارژ کنید و همراه ببرید. در شرایط اضطراری به آن نیاز پیدا می‌کنید. اگر تلفن هوشمند دارید از آن می‌توانید به عنوان قطب‌نما، نقشه، فاصله‌یاب و... استفاده کنید. اگر تلفن هوشمند ندارید، نقشه، قطب‌نما و سیستم جی‌پی‌اس همراه‌تان ببرید. اگر اهل گوش‌ دادن به موسیقی هستید، هدفون را فراموش نکنید.

دوربین

اگر گوشی شما دوربین ندارد می‌توانید یک دوربین هم همراه خود ببرید. مناظر زیبایی در مسیرتان خواهید دید که شوق عکاسی را در شما زنده می‌کنند. لازم نیست عکاس حرفه‌ای باشید یا دوربین گران‌قیمت با خود ببرید، تنها چند عکس که یادآور لحظات شیرین شما باشد، کافی است.

پیاده گردی

منبع nerdfitness

دیدگاه