یزد کجا بریم؟ (بخش دوم)

یزد کجا بریم؟ (بخش دوم)

محبوبه حسنی
| دوشنبه, ۱۳ دی ۹۵ ساعت ۰۹:۳۰

یزد، شهر بادگیرها، یادگاری زرین از تاریخ ایران و نگینی در میان کویر، یکی از جاذبه‌های ارزشمند گردشگری کشور است که توریست‌ها و بازدیدکنندگان بسیاری از سراسر ایران و جهان به آن سفر می‌کنند. برای شناخت بیشتر با مکان‌های دیدنی این شهر زیبا و سنتی، با کجارو همراه باشید.

یزد، یکی از نواحی ارزشمند ایران است که به دلیل بافت تاریخی، آثار کم‌نظیر ایران کهن و کویری بودن، به یکی از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار در سراسر ایران تبدیل شده است. در بخش اول به معرفی برخی از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی این شهر آشنا شدیم. در ادامه به معرفی دیگر مناطق گردشگری این شهر می‌پردازیم.

۱. بقعه‌ دوازده امام

یزد

یکی از قدیمی‌ترین آثار باستانی شهر یزد، بقعه‌ی دوازده امام است که در قرن پنجم هجری و در دوران حکومت سلجوقیان ساخته شده است. با توجه به مستندات تاریخی، این عمارت کهن چهارمین اثر تاریخی و دومین گنبد شناسنامه‌دار ایران است. مکانی که امروزه به یکی از جاذبه‌های گردشگری یزد تبدیل شده است.

۲. خانه‌ کلاهدوزها (موزه آب)

یزد

در عمارت کلاهدوزها، یکی از ارزشمندترین آثار معماری شهر یزد، به همت شرکت سهامی آب این شهر، موزه‌ای بنا شده است که به موزه‌ی آب شهرت دارد. این خانه‌ی قدیمی متعلق به قرن ۱۳ قمری است و از معماری جالب و تحسین‌برانگیز سنتی شهر یزد، برخوردار است.

۳. آسیاب آبی اشکذر

یزد

آسیاب آبی اشک‌ذر، بزرگ‌ترین آسیاب‌ ایران که متعلق به دوران حکومت صفویان است، یکی از مکان‌هایی است که امروزه به جاذبه‌های گردشگری استان یزد تبدیل شده است. این آسیاب به دلیل معماری و طراحی‌های زیبایی که در فضای داخلی آن صورت گرفته است، منحصربه‌فرد بوده و نیز به دلیل حضور در دل کویر، بی‌همتا است.

۴. گنبد عالی ابرکوه

یزد

گنبد علی یا گنبد عالی ابرکوه، عمارتی برجای‌ مانده از دوران حکومت سلجوقیان در شهر ابرکوه واقع در ۱۳۰ کیلومتری یزد است که خوشبختانه در بین تمامی بناهای باقی‌مانده از آن دوران، آسیب چندانی ندیده است. این اثر تاریخی دارای گنبدی است که مدفن امیر عمیدالدین شمس‌الدوله علی هزار اسب از خادمان دیلمان است و امروزه به یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری یزد تبدیل شده است.

۵. منار جنبان خرانق

یزد

روستای خرانق یزد نیز مانند دیگر مناطق این استان زیبا، میزبان آثار تاریخی ارزشمندی از جمله منارجنبان تمام خشتی است که لقب دیدنی‌ترین منارجنبان‌های دنیا را به خود اختصاص داده است. معماری فوق‌العاده صورت گرفته در آن متعلق به دوران ساسانیان است و گفته می‌شود که قدمت آن از منارجنبان اصفهان نیز بیشتر است.

۶. سرو ابرکوه

یزد

اگر به دنبال آن هستید که پیرترین موجود زنده‌ی دنیا را مشاهده کنید، بهتر است به ابرکوه، از توابع یزد سفر کرده و درختی را که کارشناسان برای آن قدمتی بیش از ۴ هزار سال تخمین زده‌اند، از نزدیک مشاهده کنید. جالب است بدانید که در برخی از افسانه‌های کهن، کاشت این درخت را به پسر نوح یا زرتشت نسبت می‌دهند.

۷. کاروانسرای زین‌ الدین

یزد

در ۶۰ کیلومتری جاده‌ی یزد-کرمان، کاروانسرایی کهن وجود دارد که قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. این کاروانسرا به دستور شاه‌ عباس ساخته شده و برای احداث آن از آجرهای خشتی بهره برده‌اند. این مکان امروزه به یکی از جاذبه‌های گردشگری یزد تبدیل شده است.

۸. یخچال خشتی میبد

یزد

یخچال خشتی میبد که در فاصله‌ی ۵۰ کیلومتری شهر یزد قرار دارد، بنایی است متعلق به دورانی پیش از حکومت قاجار و احتمالا در زمان سلطنت صفویان احداث شده است. این اثر تاریخی، در نوع خود از بزرگ‌ترین‌ها محسوب می‌شود و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

۹. برج خاموشان

یزد

در ۱۵ کیلومتری یزد، بنایی تاریخی وجود دارد که به برج خاموشان شهرت یافته است. به نظر می‌رسد که این بنا متعلق به زرتشتیان بوده است؛ چرا که ایشان در گذشته‌های دور، اموات خود را درون دخمه‌ها قرار می‌دادند تا پس از خورده شدن توسط کرکس‌ها استخوان‌های باقیمانده را جمع کرده و داخل این دخمه بریزند.

۱۰. روستای خرانق

یزد

روستایی با پیشینه‌ای بیش از ۱۰۰۰ سال، در ۸۵ کیلومتری شهر یزد وجود دارد که به نام روستای خرانق شناخته می‌شود. این روستا تا ۲۰ سال پیش، مسکونی بوده و عمارات و آثار تاریخی را در خود جای داده است. قلعه‌ای قدیمی که در کنار آن قدمگاه حضرت امام رضا (ع) وجود دارد، مناره‌ای باقی‌مانده از قرن ۱۷ و کاروانسرایی مرمت شده از جمله آن اماکن هستند. بازدید از این روستا جالب و هیجان‌انگیز است.

۱۱. امام زاده سید جعفر (ع)

یزد

بقعه‌ای تاریخی و عرفانی متعلق به نوه‌ی امام‌زاده ابوجعفر محمد در نزدیکی دروازه‌ی قرآن و مدخل شهر یزد وجود دارد که قدمت آن به قرن پنجم هجری بازمی‌گردد. این محل از گذشته تا به امروز محل عبادت و زیارت مردم یزد به ویژه در ایام مذهبی بوده است. امروزه نیز گردشگران هنگام ورود به شهر یزد، برای عرض ارادت در این مکان حضور می‌یابند.

۱۲. آتشکده بهرام یزد (آتشکده ورهرام)

یزد

در خیابان کاشانی شهر یزد، عمارتی متعلق به زرتشتیان وجود دارد که از ساختمان و باغی باصفا و پردرخت ساخته شده است. همچنین این محل، عهده‌دار نگهداری آتش مقدس است که به نام آتشکده‌ی بهرام یزد یا همان آتشکده ورهرام یزد، شهرت دارد. قدمت این آتش مقدس به ۱۵۰۰ سال می‌رسد که از لحاظ تاریخی بسیار مهم بوده و امروزه این مکان به یکی از مکان‌های گردشگری تبدیل شده است.

۱۳. کنیسه ملا آقا

یزد

بنایی تاریخی و کهن به نام کنیسه‌ی ملا آقا در شهر یزد وجود دارد که قدمت آن مربوط به حکومت قاجاریان است. این اثر کهن، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری یزد است که بازدیدکنندگان از گوشه و کنار ایران و جهان برای بازدید از آن به این شهر سفر می‌کنند.

برچسب‌ها یزد کجا بریم

دیدگاه  

    تورهای برگزیده

    تبلیغات