خرید خانه مینایی در تهران توسط شهرداری

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
خرید خانه مینایی در تهران توسط شهرداری

روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱ در خبری اعلام کرده که خانه تاریخی مینایی در محله منیریه با هدف حفاظت از بناهای ارزشمند و معماری هنرمندانه تهران قدیم از مالک خریداری و به امور فرهنگی اختصاص داده می‌شود.

نصرالله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ ضمن اعلام خبر خرید خانه تاریخی مینایی در محله منیریه با بیان اینکه این خانه یادگار تهران عهد ناصری است که به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت میراث فرهنگی نیز شده است؛ گفت:

این ملک که روزگاری جزو املاک "منیریه  " همسر کامران میرزا نائب السلطنه پسر سوم ناصرالدین شاه بوده؛ از معماری ارزشمندی برخوردار است و می‌توان نشانه‌های معماری فاخر و هنرمندانه ایرانی را در آن دید.

به گفته آبادیان وجود ۲ سیمرغ برجسته آجری در نمای عمارت ۲ طبقه مینایی که می‌توان سردیس یکی از پادشاهان قاجار و یک تاج قمری را می‌توان در آن دید ؛ همچنین شاه‌نشین خانه، پنجره‌های مشبک و شیشه‌های رنگی قرینه ، اتاق‌های تابستانه و زمستانه ،گچ‌بری‌های زیبای پیش بخاری ،طاقچه‌ها، آینه‌کاری و حوض قدیمی، آب انبار منظره چشم‌نوازی به این بنای زیبا داده است.

شهردار منطقه ۱۱ افزود:

معماری عمارت مینایی با ۴۶۶ متر مساحت در محله منیریه که به همین دلیل به نام همسر کامران میرزا نائب السلطنه نام گذاری شده است ؛ از معماری روسی اقتباس شده است که با شاخصه‌های معماری ایرانی به خوبی تلفیق شده است. این عمارت که در سال ۱۳۸۵ به ثبت سازمان میراث فرهنگی رسیده بود ؛ توسط شهرداری منطقه ۱۱ از ورثه مالک خریداری و تا پایان شهریور ماه برای مرمت و بازسازی با کاربری فرهنگی در اختیار این منطقه قرار خواهد گرفت.

خانه مینایی با ۴۸۰مترمربع مساحت مربوط به دوره پهلوی است و در تهران، خیابان ولی عصر (عج)، بالاتر از میدان منیریه، کوچه مسلم کریمی طینت، پلاک ۱۰ واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۱۶۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این خانه از معماری ارزشمندی برخوردار بوده چنانچه همه نشانه‌های معماری قدیم ایران، از آب انبار و اتاق‌های زمستانه و تابستانه گرفته تا طاقچه، آینه‌کاری و حوض قدیمی را در برگرفته است.

خانه مینایی روزگاری جزو املاک منیریه زن کامران میرزا نایب السلطنه پسر سوم ناصرالدین شاه بود. پس از فوت کامران میرزا، زمین‌های این محله به عبدالحسین میرزا فرمانفرما نوه سردار عباس میرزا، یکی از شاهزاده مای قاجاری و نخست‌وزیر ایران فروخته شد. خانه مینایی، پس از چندین بار دست به دست شدن، فرهاد مینایی در سال ۱۳۴۵آن را از تقی‌رضا، یکی از قصاب‌های معروف تهران، به قیمت ۱۴۰هزار تومان خریداری کرد.

پیش از این مالکان خانه مینایی در سال ۹۱ برای خروج خانه از ثبت ملی اقدام کرده بودند و بیم تخریب این خانه ارزشمند وجود داشت.

 

مطالب مرتبط:

    منبع مهر
    برچسب‌ها ثبت ملی

    دیدگاه