برقراری پرواز وین - اصفهان برای نخستین بار

تیم  کجارو
سه شنبه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
برقراری پرواز وین - اصفهان برای نخستین بار

نخستین پرواز وین به اصفهان و بالعکس توسط شرکت هواپیمایی اتریش بامداد روز دوشنبه در فرودگاه بین‌ المللی شهید بهشتی اصفهان به زمین نشست.

پرواز وین به اصفهان ساعت ۴:۲۵ بامداد امروز (دوشنبه) با حضور مسئولان شرکت هواپیمایی اتریش و با تعداد ۵۳ نفر مسافر در فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان به زمین نشست و مقارن ساعت ۶:۱۳ بامداد با ۷۴ نفر مسافر، فرودگاه اصفهان را به مقصد وین ترک کرد.

در مراسم استقبال از نخستین پرواز وین - اصفهان، مدیرکل فرودگاه‌های استان اصفهان و مسئولان فرودگاهی این شهر حضور داشتند.

بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، این پرواز سه روز در هفته و در روزهای شنبه، دوشنبه و پنج‌شنبه در مسیر وین به اصفهان و بالعکس انجام می‌شود.

بر اساس توافق اولیه، این پروازها باید از ۱۶ فروردین امسال از سوی شرکت هواپیمایی اتریش انجام می‌شد اما شرکت اتریشی با ارسال نامه‌ای ضمن عذرخواهی اعلام کرد بود که این برنامه به دلیل برخی مشکل‌ها به شهریور امسال موکول می‌شود.

بر اساس این توافق، هواپیمای ایرباس ۳۱۹ با ظرفیت ۱۶۰ مسافر ساعت ۵ صبح برای روزهای شنبه، دوشنبه و پنج‌شنبه فرودگاه اصفهان را به مقصد وین ترک می‌کند.

مذاکرات افزایش تعداد پروازها به ایران به‌ویژه به مقصد اصفهان، یک سابقه ۳۰ ساله دارد که دو طرف سرانجام در آوریل سال ۲۰۱۶ توانستند برنامه‌ریزی‌های خود را در این زمینه نهایی کنند.

از جمله دستاوردهای برجام افزایش مراودات، تبادلات و معاملات تجاری و غیرتجاری بین ایران و کلیه کشورهای جهان است که در پی آن رونق صنعت گردشگری اتفاق افتاد.

یکی از محورهای توسعه اصفهان، صنعت گردشگری است که رونق این صنعت و از سرگیری مراودات بین ایران و دیگر کشورها پس از سال‌ها دوری و تحریم، مستلزم بهبود و راه‌اندازی خطوط هوایی است.

بر اساس آمار سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در سه سال گذشته، اصفهان به ‌عنوان یکی از هدف‌های گردشگری جهانگردان اتریشی قرار داشته و شمار زیادی از گردشگران این کشور برای دیدن آثار فرهنگی، تاریخی و جاذبه‌های گردشگری اصفهان به این شهر سفر کرده‌اند.

پس از اجرا شدن برجام، شرکت‌های هوایی نمی‌خواهند در حالی که درهای ایران به روی غرب باز می‌شود، از بازار ناشی از افزایش سفرهای توریستی و کاری جا بمانند.

نشریه «آئروتلگراف» در این باره نوشت:

از نظر شرکت هواپیمایی لوفت هانزا، ایران مقصدی با ظرفیت‌های مناسب است.

رئیس‌جمهوری اتریش در جریان سفر به اصفهان که نیمه شهریور سال گذشته انجام شد، یکی از محورهای توافق انجام شده در تهران را در زمینه توسعه همکاری‌های گردشگری بیان کرد و افزود:

در سفر به اصفهان نیز با استاندار این استان توافق کردیم که استاندار ایالت سالزبورگ اتریش که یکی از قطب‌های گردشگری این کشور است، در دو ماه آینده به اصفهان سفر کند.

هاینس فیشر با اشاره به اینکه ایران از بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری زیادی برخوردار است، اظهار کرد که اتریش نیز در زمینه گردشگری از دانش و تجربیات خوبی برخوردار است و این ظرفیت‌ها می‌تواند همکاری‌های دو کشور در زمینه گردشگری را توسعه دهد.

فیشر در بازدید از بناهای تاریخی مجموعه میدان نقش‌جهان، باغ موزه چهل‌ستون و بازارهای قدیمی اصفهان، از این شهر به‌ عنوان گوهر بی‌بدیل نام برده و گفت که بی‌دلیل نیست این شهر به‌ عنوان یکی از قطب‌های فرهنگی دنیا شناخته می‌شود، همچنین این شهر برای هر فرد با فرهنگ و آشنا به آثار تاریخی و تمدنی، جذابیت دارد.

استاندار سالزبورگ اتریش نیز آبان سال گذشته با بیان اینکه زمینه خوبی برای همکاری با اصفهان به وجود آمده است، گفت:

شرایط سیاسی به وجود آمده برای توسعه همکاری‌ها با ایران پس از توافق هسته‌ای، زمینه خوبی را برای همکاری سالزبورگ با اصفهان به وجود آورده است.

ویلفرد هاسلاور در دیدار با استاندار اصفهان و عقد تفاهم‌نامه مشترک با اصفهان، اظهار کرد:

سالزبورگ و اصفهان از ویژگی‌های مشترک برخوردارند و هر دو استان نقش مهمی در خلق هنر دارند.

در سالروز ورود رئیس‌جمهوری اتریش به اصفهان که ۱۵ شهریور سال ۹۴ انجام شد، اولین پرواز وین به اصفهان انجام شد و انتظار ۳۰ ساله برای برقراری پرواز مستقیم از شهر تاریخی اصفهان که به نصف جهان شهرت دارد، به وین پایان یافت.

هواپیمایی اتریش اکنون ۱۴ پرواز در هفته به مقصد تهران انجام می‌دهد.

فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی نیز در شرق اصفهان دارای دو باند به طول چهار هزار و ۳۹۷ متر و عرض ۴۵ متر با ۱۰ جایگاه پذیرش انواع هواپیمای مسافربری و ترمینال پروازهای داخلی و خارجی است.

روزانه به‌طور میانگین ۷۵ پرواز در فرودگاه بین‌المللی اصفهان نشست و برخاست می‌کند.

اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی و پایتخت آن وین است.

این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلوواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم‌مرز است.

مطالب مرتبط:

    منبع ایرنا
    برچسب‌ها اصفهان پرواز

    دیدگاه