کاخ ورسای کجاست؟

نیلوفر دوشیری
شنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۵
کاخ ورسای کجاست؟

کاخ ورسای کجاست؟ مکان‌های زیبا و زیادی وجود دارد که در سفر به فرانسه باید از آنها دیدن کرد. یکی از این مکان‌ها، کاخ ورسای است. این کاخ که قدمتی طولانی دارد، علاوه‌بر زیبایی‌های خود، شاهد اتفاق‌های تاریخی بسیار نیز بوده است. با کجارو همراه شوید.

معرفی

کاخ ورسای مجموعه کاخ‌هایی در شهر ورسای در نزدیکی پاریس است که به‌عنوان بزرگترین کاخ‌ سلطنتی جهان شناخته می‌شود.

معاهده‌ی ورسای، که به جنگ جهانی اول پایان داد، در این کاخ منعقد شده‌ است. همچنین، این کاخ به‌عنوان میراث‌ جهانی توسط یونسکو انتخاب شده‌ است.

کاخ ورسای

براساس مدارک تاریخی، آثار وجود کاخ در دهکده‌ی ورسای به حدود سال ۱۰۳۸ میلادی باز‌ می‌گردد. اما این کاخ جایگاه رسمی و سلطنتی نداشته‌ است. بعد‌ها از دهکده‌ی ورسای به‌عنوان شکارگاه استفاده می‌شد. به همین منظور، لویی سیزدهم در سال ۱۶۲۴ دستور ساخت بنایی در این شکارگاه داد. این شکارگاه را شخصی به نام "فیلیبرت لروی" طراحی کرد و سپس به‌ وسیله‌ی سنگ و آجر سرخ ساخته شد.

کاخ ورسای

تا زمان سلطنت لویی چهاردهم کاخ رسمی و سلطنتی فرانسه کاخ لوور بود؛ اما پس از روی کار آمدن، او تصمیم گرفت کاخ شکوهمندی برای خود بسازد. به همین منظور و به دستور وی، دهکده‌ی زیبای ورسای برای این منظور انتخاب شد. در کل، مجموعه کاخ‌های ورسای در چهار مرحله ساخته و تکمیل شد. اولین بنا شامل باغ و قسمت ورودی "افتخار آشنایی" نام گرفت که گنجایش ۶۰۰ مهمان را در خود داشت. دومین بنا "پیمان آخن" نام دارد و بنای سوم پس از پایان جنگ با آلمان و امضای معاهده‌ی نیمیخن پایان یافت. تالار معروف آینه در این قسمت قرار دارد. سرانجام آخرین قسمت با پایان جنگ نه‌ساله، تمام شد. در سال‌های بعد، عمارت‌های دیگری توسط دیگر پادشاهان به این مجموعه افزوده شد. کاخ ورسای در تاریخ ۶ مه ۱۶۸۲ گشایش یافت.

کاخ ورسای

لویی چهاردهم با ساخت این کاخ در نظر داشت هم از شلوغی پاریس دور شود و هم با جمع کردن دستگاه‌های دولتی و دربار در ورسای، کنترل بیشتری بر آن‌ها داشته باشد. علاوه بر کاخ سلطنتی و اماکن دولتی نظیر دیوان‌ها و دادگاه‌ها، منازل هزاران نفر از درباریان، فرمانداران، قضات، وزرا و شخصیت‌های حکومتی در ورسای قرار داشت. لویی چهاردهم درباریان را وادار ساخت که در ورسای زندگی کنند. با این کار لویی قدرت و کنترل زیادی بر تمام درباریان پیدا کرد.

کاخ ورسای

لویی لووا به منظور اقامت شاه و ملکه آپارتمانی را طراحی کرد که "شتو نف" (کاخ نو) نامیده می‌شد. علاوه بر این دو آپارتمان که کاملا شبیه هم هستند و از هفت سالن با نام‌های الهه‌های رومی تشکیل شده‌اند، قسمت‌های خصوصی و دیگر خوابگاه‌ها هم برای شاه و ملکه فراهم شد.

کاخ ورسای

قسمت‌های مختلف کاخ

  • عمارت شاه : وی برای طراحی این بخش از اصول معماری ایتالیایی رایج در قرن ۱۶ و ۱۷ استفاده کرد و نقشه‌اش متشکل از هفت تالار بود. این ۷ سالن از منظومه‌ی خورشیدی و ایزد‌های رومی الهام گرفته شده بودند. همه‌ی تالارها دور تا دور سالن مرکزی به نام تالار آپولون که خوابگاه لویی چهاردهم بود قرار داشتند. این نوع طراحی، طراحی "خورشید مرکزی" نامیده می‌شود.

  • آپارتمان ملکه: این بخش در طول تاریخ خود منزلگاه سه ملکه‌ی فرانسه بوده‌ است. پس از طراحی این آپارتمان توسط لویی لووا،  این آپارتمان شامل هفت سالن بود که متقارن با آپارتمان شاه بود.
  • باغ‌ها و فضای سبز: ورسای دارای بزرگترین مجموعه باغ‌ها و فضای سبزی است که تاکنون در جهان ساخته شده‌ است. در میان این باغ‌ها، آبراه‌ها، حوض‌ها، فواره‌ها و مجسمه‌های زیبایی طراحی شده‌اند.
  • کاخ‌های جانبی: علاوه بر کاخ سلطنتی، کاخ‌ها و عمارت‌های دیگری نیز در محوطه‌ی ورسای ساخته شده‌اند که از مشهور‌ترین آن‌ها می‌توان از "گراند تریانون" و "پتیت تریانون" نام برد.

کاخ ورسای

همچنین کاخ‌های بسیاری در جهان وجود دارند که در ساخت آن‌ها از این کاخ الهام گرفته شده است.

آدرس

اروپا، فرانسه، شهر پاریس، حومه‌ی پاریس

مسیر دسترسی

تور‌های زیادی به مقصد فرانسه ایران را ترک می‌کنند. شما می‌توانید با یکی از آن‌ها همراه شده و از این کاخ زیبا دیدن کنید. اگر قصد سفر با تور را ندارید، خود به تنهایی به این کشور سفر کرده، به شهر پاریس بروید و برای رسیدن به این کاخ می‌توانید از قطار‌های سریع السیر منطقه‌ای که RER نامیده می‌شوند، استفاده کنید.

کاخ ورسای

برچسب‌ها فرانسه کاخ کجاست

دیدگاه