یادگیری اصطلاح های کاربردی پیش از سفر به اروپا

سعیده خلیلی‌صفا
جمعه، ۲۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۰
یادگیری اصطلاح های کاربردی پیش از سفر به اروپا

آشنایی با زبان‌های خارجی امتیاز با ارزشی در هنگام سفرهای خارجی محسوب می‌شود، ولی یادگیری زبان جدید بنا به دلایلی مانند زمان، هزینه و نیاز به تمرین و تکرار مداوم اندکی دشوار به نظر می رسد. از اینرو، یادگیری چند اصطلاح مهم و کاربردی در زبان مقصد می‌تواند باعث تسهیل امور در سفر شود. برای آشنایی با چند اصطلاح کاربردی از زبان‌های مختلف در ادامه مطلب همراه کجارو باشید. 

زبان مهمترین جوهره فرهنگ محسوب می‌شود و کلمه‌ها اصلی‌ترین مجاری تبادل واقعیت‌ها هستند. در واقع، واژگان زبان واقعیت‌های موجود در افراد و جهان بینی آن‌ها را آشکار می‌کنند؛ از اینرو، یادگیری زبان یکی از راه‌های برای گسترش افق فکر است، زیرا امکان آشنایی با فرهنگ‌های جدید را به صورت ناب را با طرح سوال و درک پاسخ‌ها بدون کم و کاستی‌های موجود در ترجمه فراهم می‌کند. ولی در هنگام سفر به برخی مناطق مانند اروپا امکان به دلیل تنوع زبانی، امکان تسلط بر همه ‌آن‌ها تقریبا غیر ممکن است؛ زیرا، مشکلاتی مانند تداخل زبانی باعث سردرگرمی می‌شود. در این میان، خوشبختانه زبان انگلیسی در بیشتر کشورها رایج و هنوز موفق به نفوذ کامل در فرهنگ‌های بومی نشده است. البته آشنایی با این زبان نیز کافی نیست، زیرا همه افراد به آن مسلط نبوده و ترجیح می‌دهند تا به زبان بومی خود صحبت کنند. نکته جالب توجه اینکه افراد بومی از گردشگرانی که تلاش می‌کنند به زبان آنها صحبت کنند، استقبال بیشتری می‌کنند. بنابراین، یادگیری چند اصطلاح کاربردی مانند نحوه سلام کردن و فرهنگ غذایی فارغ از ادای صحیح تلفظ واژگان یا عبارت‌ها از زبان‌های رایج در کشورهای اروپایی پیش از سفر بسیار مفید به نظر می‌رسد. 

۱. آلمان

اصطلاح‌های کاربردی زبان

Hallo!

این کلمه با تلفظ «هالو» بهترین و ساده‌ترین راه برای ارتباط با مردم است. البته برخلاف تصور، مردم آلمان رفتاری دوستانه دارند و هر از گاهی علاقه‌مندند تا زبان انگلیسی خود را تقویت کنند. زبان آلمانی زبان زیبایی بوده و یادگیری آن نیز آسان است، زیرا برخی از کلمه‌های آن بسیار شبیه به انگلیسی هستند. از طرفی، این زبان یکی از زبان‌های ررایج در سطح اروپا محسوب می‌شود و در کشورهای متعددی مانند آلمان، اتریش، بخش‌هایی از سوئیس، ایتالیا و لیختنشتاین رایج است.

Ein Bier bitte

این اصطلاح با تلفظ «آین بیه بیته» نیز برای درخواست نوشیدنی (دلستر) در زبان آلمانی استفاده می‌شود.

۲. مجارستان

اصطلاح‌های کاربردی زبان

Helló!

زبان مجاری یکی از دشوارترین زبان‌های دنیا برای یادگیری محسوب می‌شود، ولی با این وجود کشور مجارستان با برخورداری از مکان‌های فراوان یکی از پربازدیدترین مقصدهای اروپایی است. در این رابطه، شهر بوداپست - پایتخت مجارستان - محبوبترین پایتخت اروپایی شناخته شده است.

 Kérek egy pálinkát

این اصطلاح نیز برای درخواست نوشیدنی معروف این کشور به نام pálinka استفاده می‌شود که دارای طعم‌های متنوعی مانند آلو، زردآلو، گیلاس و عسل است.

۳. ایرلندی

اصطلاح‌های کاربردی زبان

Dia duit

کاملا درست حدس زده‌اید! این واژه نیز به معنی سلام در زبان ایرلندی است. اگرچه ایرلند یکی از کشورهای انگلیسی زبان محسوب می‌شود، ولی در برخی از مناطق مانند ناحیه غرب و بخش‌های روستایی مردم همچنان اصرار بر استفاده و حفظ زبان باستانی گالیک (Gaelic) دارند.

?Ca bhfuil an teach tabhairne aitiuil

این جمله سوالی نیز به این معنی است: «ایستگاه حمل و نقل عمومی کجاست؟» و یکی از بهترین عبارت‌های زبانی است. چندان نگران صحت تلفظ خود نباشید، زیرا وسائط حمل و نقل عمومی در این کشور از کیفیت و کمیت بالایی برخوردار است و زندگی در همه جا با تحرک و انرژی جریان دارد. البته این کشور مکان مناسبی برای ثبت رکوردهای گینس شناخته شده است. در سفر به ایرلند می‌توانید از موسیقی زنده لذت برده و گپ و گفت شادی را با افراد محلی تجربه کنید.

۴. اسپانیا

اصطلاح‌های کاربردی زبان

Hola

زبان اسپانیایی سومین زبان پر کاربرد در جهان به شمار می‌رود و از اینرو، به لحاظ یادگیری دارای اهمیت است. گفتنی است در حدود ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این زبان آشنایی دارند، پس سلام کردن اولین قدم برای آشنایی با این زبان زیبا است. 

Quiero

من میخواهم.

Da me

به من بده.

اگر در رستوران هستید و قصد سفارش غذا را دارید، کافی است تا در یک تاپاس - رستوران‌هایی در اسپانیا که غذاهای محلی سرو می‌کنند - با انگشت خود به نام غذاها اشاره کرده و این عبارت‌ها را تکرار کنید و غذایی خوشمزه را سفارش دهید. البته ممکن است این شیوه بیان خواسته‌ها چندان مودبانه به نظر نرسد، ولی جای نگرانی وجود ندارد؛ زیرا در زبان اسپانیایی شیوه خطاب مستقیم کاملا عادی است.

۵. ایتالیا

اصطلاح‌های کاربردی زبان

Ciao و Buongiorno

هر دوی این کلمه‌ها در زبان ایتالیایی به معنی «سلام» بوده و بهترین راه برای استقبال از مردم در ایتالیا هستند. ایتالیا نیز یکی از کشورهایی است که عمده فرهنگ آن بر پایه غذا است. در واقع، این کشور دارای غذاهایی است که در سطح جهانی نیز شهره هستند. همچنین قهوه نیز یکی دیگر از نوشیدنی‌های سنتی در این کشور به شمار می‌رود.

Un caffè per favore

یک قهوه لطفا! در صورتی که به ایتالیا سفر می‌کنید حتما سری به کافه‌های این کشور بزنید. نکته جالب توجه اینکه این کافه‌ها دارای طبقه‌بندی جالبی شامل محلی، قدیمی تا مدرن و مرزی هستند. قهوه‌ نیز بر سه طعم اصیل، شیرین و طعم‌دار سرو می‌شود. 

Non è la quantità ma la qualità

کیفیت مهمتر از کمیت است. اسپرسو نوعی قهوه به سبک ایتالیایی است که مقدار آن کم است و بلافاصله پس از نوشیدن آن باید برخیزید. پس از مقدار کم آن تعجب نکنید و به کیفیت توجه داشته باشید.

۶. نروژ

اصطلاح‌های کاربردی زبان

Hallo

سلام

Takk for maten

از بابت غذا ممنون. این جمله یکی از مهمترین عبارت‌ها در زبان نروژی است، زیرا به هنگام صرف غذا در کشور نروژ آداب خاصی را باید رعایت کرد که یکی از آن‌ها تشکر از میزبان بابت غذا است. البته تشکر و قدردانی مسئله‌ای جهانی است که باید تا حد امکان در همه زبان‌ها آن را یاد گرفت.

Det er vakkert 

بسیار زیبا است! کشور نروژ دارای یکی از بهترین زیبایی‌هایی طبیعی در سطح اروپا است. در مناطق عاری از جمعیت مراتع کاملا حالت بکر و دست نخورده دارند. این زیبایی در مناطق شمالی کشور جلوه بیشتری پیدا می‌کند. علاوه بر طبیعت، غذاهای متنوع نیز بخشی از جاذبه‌های این کشور محسوب می‌شود.

۷. اسلوونی

اصطلاح‌های کاربردی زبان

Zdravo

سلام. لیوبلیانا یکی از صمیمی‌ترین، کوچک‌ترین، امن‌ترین و پاکیزه‌ترین پایتخت‌های اروپایی است. اهالی این کشور کاملا به زبان انگلیسی تسلط دارند، ولی با این وجود بسیار علاقه‌مندند تا زبان محلی خود را به گردشگران بیاموزند! پس در صورت مواجهه با چنین موقعیتی آن را از دست ندهید.  

۸. دانمارک

اصطلاح‌های کاربردی زبان

Hej

سلام. زبان دانمارکی نیز یکی دیگر از زبان‌های خانواده اسلاوی است و بسیار شبیه دیگر زبان‌های این خانواده - نروژی و سوئدی -  است. مانند سایر زبان‌ها سلام و خوشامدگویی نخستین قدم برای یادگیری است. 

København

 کوپنهاگ. این شهر پایتخت کشور دانمارک بوده و اصلی‌ترین جایی است که در سفر به این کشور باید به آنجا رفت. همچنان که از املای کلمه نیز مشخص است، نام این شهر در زبان دانمارکی دارای تلفظ متفاوتی است و نسبت به تلفظ آن در زبان انگلیسی ملایم‌تر است. به هر حال، در صورت سفر به اروپا فرصت بازدید از این شهر را از دست ندهید.

شیوه صحیح سیاحت در اروپا

اروپا به لحاظ وسعت و فرهنگ، بهترین مکان برای گردش بوده و زبان‌های رایج در آن نیز به اندازه سایر جاذبه‌ها فرصت مناسبی برای کنکاش هستند. پس یادگیری اصطلاح‌های کاربردی بهترین راه برای کسب تجربه‌ای دلپذیر از سفر به اروپا هستند. آیا شما نیز با این دسته از اصطلاح‌های کاربردی در زبان‌های مختلف آشنایی دارید؟ حتما دانسته‌های خود را با کجارو در میان بگذارید. 

برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه