افشای حقایقی جدید درباره فاجعه منا پس از یک سال

تیم  کجارو
شنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
افشای حقایقی جدید درباره فاجعه منا پس از یک سال

رئیس سازمان حج و زیارت پس از گذشت یک سال از فاجعه‌ی منا حقایقی را در این باره افشا کرد.

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در نشست مشترک با قائم‌ مقام بنیاد شهید که روز شنبه (۱۳ شهریورماه) به منظور اعلام برنامه‌های ستاد بزرگداشت شهدای منا تشکیل شد، ابعاد تازه‌ای از فاجعه منا را بیان کرد و گفت:‌

سال گذشته سه فاجعه در عربستان رخ داد؛ نخست شهادت هفت هزار زائری بودند که در روز عید قربان، قربانی سوءتدبیر، کوتاهی، بی‌لیاقتی و بی‌کفایتی دست اندرکاران حج شدند. فاجعه‌ی دوم عدم رسیدگی به مصدومان و آشفتگی در مدیریت فاجعه بود. در روز واقعه گروه‌های امدادی عربستان دو ساعت بعد وارد صحنه‌ی عملیات شدند، آمار قطعی داریم که حدود ۸۰۰ زائر از کشورهای مختلف توسط امدادگران ایرانی نجات یافتند، این نشان می‌دهد اگر گروهای امدادی عربستان به‌موقع دست به کار می‌شدند و امکانات ساده‌ی احیا در منطقه وجود داشت، یقیناً حدود ۶۰ درصد از قربانیان امروز زنده بودند.

اوحدی در ادامه اضافه کرد:

بیمارستان‌های عربستان در حال گذراندن تعطیلات پایان هفته بودند و مصدومان در کف سالن‌های بیمارستان رها شده بودند. اغراق نمی‌کنم، اما متأسفانه در روز فاجعه حتی یک پزشک در بیمارستان‌ها حضور نداشت، برای همین بسیاری از مصدومان در بیمارستان جان باختند.

اوحدی رفتار غلط و خارج از دین را با اجساد، فاجعه سوم حج ۹۵ دانست و اظهار کرد که عربستان ۵ بعدازظهر روز واقعه منطقه را نظامی اعلام کرد و حتی عوامل اجرایی و امدادگران ما را دستگیر کرد. تا ساعت ۲ بامداد فردای آن روز فقط صدای آمبولانس از منطقه‌ی محدود شده شنیده می‌شد، آن‌ها تلاش می‌کردند راه را برای مراسم فردا باز کنند؛ برای همین پیکر شهدا را روی هم در ۲۵ کانتینر قرار دادند و به دلیل نداشتن ظرفیت خالی در سردخانه‌های مکه و شهرهای اطراف، آن تریلی‌ها ساعت‌ها و روزها زیر نور آفتاب مانده بودند و خونابه‌ای به اندازه‌ی سه میلی‌متر فضای منطقه را پوشانده بود و گروه تفحص ما در چنین شرایطی در میان حدود ۷۰۰۰ هزار پیکر در جستجوی زائران ایرانی بود.

سعید اوحدی سپس با اشاره به اثر سخنرانی مقام معظم رهبری پس از وقوع فاجعه در تغییر رفتار عربستان، اظهار کرد:

زمانی که هیئت ایرانی برای مذاکره به عربستان آمد رئیس هیئت مقابل به بهانه‌ی داشتن جلسه در ریاض حاضر نشد با هیئت ایرانی دیداری داشته باشد، اما به‌ محض آنکه رهبر معظم انقلاب در نوشهر سخنرانی کردند سعودی‌ها نیز رفتارشان را تغییر دادند و وزیر بهداشت عربستان که ریاست هیئت مذاکره‌کننده‌ی سعودی را به عهده داشت تماس گرفت و اطلاع داد با هواپیمای شخصی در سریع‌ترین زمان ممکن خودش را می‌رساند. پس از آن نیز عربستان ۵ هواپیما را برای انتقال پیکرها به ایران اختصاص داد.

اوحدی با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران ۴۷۷ شهید را در حادثه مکه (سقوط جرثقیل) و منا از دست داده است و از طریق وزارت خارجه به‌ عنوان وکیل بازماندگان آن شهدا پیگیری مباحث حقوقی آن ماجرا است، همچنین بیان کرد که ۱۲ شهید در حادثه سقوط جرثقیل جان خود را از دست دادند که متأسفانه ادعای عربستان برای پرداخت دیه و تعیین سهمیه زیارت برای خانواده‌های آن‌ها هنوز به نتیجه نرسیده است. همچنین ۴۶۵ زائر در فاجعه منا جان خود را از دست دادند که ۴۶۱ نفر از آن‌ها در سرزمین منا و ۴ نفر دیگر در برگشت به ایران بر اثر شدت آسیب‌ها و عوارض‌ها، شهید شدند.

در ادامه رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به علت تنظیم نشدن شکوائیه واحد برای پیگیری از طریق دستگاه قضا در موضوع فاجعه منا، اظهار کرد:‌

تا کنون بیش از ۴۱۰ وکالت‌نامه از ۴۷۷ خانواده شهدای منا و سقوط جرثقیل جمع‌آوری و به زبان عربی ترجمه شده و در اختیار وزارت امور خارجه قرار گرفته است. این وزارتخانه به‌ عنوان وکیل اختیار دارد در سطح بین‌الملل شکایت را مطرح کند. هر چند هفته گذشته در جلسه قوه قضاییه فرمت جدیدی برای شکایت از عربستان مطرح شد که با توجه با قابلیت سازمان حج قرار شده این شکایت‌ها جمع‌آوری و از طریق وزارت امور خارجه پیگیری شود که ظرف یک و دو روز آینده این موضوع مشخص می‌شود.

رئیس سازمان حج که در ستاد بزرگداشت شهدای منا مسئولیت سخنگو را دارد، سپس به اعلام برنامه‌های این ستاد پرداخت و گفت که بزرگداشت این مراسم در ماه قمری به این علت است که ضمن حفظ یاد شهدا، هم‌زمان با برگزاری موسم حج، جهان اسلام پیام ایران را در سطح گسترده بشنود.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها

    دیدگاه