جهانگرد هرمزگانی با موتورسیکلت، کره زمین را دور خواهد زد

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰
جهانگرد هرمزگانی با موتورسیکلت، کره زمین را دور خواهد زد

«محمد امیری» جهانگرد هرمزگانی تابستان امسال کره زمین را با موتورسیکلت خواهد پیمود. هدف او از این سفر مهیج تنها جهانگردی نیست بلکه معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران به تمام دنیاست.

‌«محمد امیری» مؤلف، پژوهشگر و مدرس دانشگاه است که با مدرک کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی ۲۴ سال نیز افتخار معلمی و ۱۵ سال سابقه جهانگردی دارد.

وی ۲۲ آذرماه ۱۳۵۱ دریک خانواده سرشناس در بندرعباس زاده شد. کودکی‌اش در کنجکاوی، نوجوانی‌اش و جوانی‌اش در جهانی اندیشیدن گذشت. اینک دنیای بسیار متفاوتی دارد که لذت مطالعه و الگو شدن دارد. سایکل توریست سخت‌کوشی که با دوچرخه به ۶۸ کشور دنیا سفر کرده است.

سایکل توریست

با پیمایش مقتدرانه از خلیج فارس تا قطب شمال، پیمایش شجاعانه دور امارات متحده عربی با نام خلیج فارس، پیمایش دوره قاره پهناور آسیا، پیمودن از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب قاره سبز اروپا با دوچرخه، مخترع اولین دوچرخه دریایی کشور، چندین بار مسیر دریایی بندرعباس (پایتخت اقتصادی ایران) تا جزیره زیبای هرمز (پایتخت زمین‌شناسان دنیا)، قشم (بزرگ‌ترین جزیره غیرمستقل دنیا) و لارک (جزیره زیبای هرمزگان) را پیمود.

نخستین «سی سایکل ران» در جهان است که توانسته حدفاصل ایران و کشور عمان، از بندر جاسک تا بندر مسقط را با دوچرخه دریا بپیماید.

جهانگرد دونده و شناگر

‌نخستین اسکای رانر هرمزگان است که برای اولین بار ۲۰ کیلومتر از ارتفاعات گنو را به مدت ۲ ساعت و چهل‌وسه دقیقه به مناسبت هفته هوای پاک و با پیام دوباره آسمان آبی، دوید. پیمایش دو استقامت از غرب تا شرق بندرعباس به مناسبت هفته سلامت و دور جزیره ابوموسی به مناسبت بزرگداشت خلیج فارس و شنا بین بندرعباس و جزیره هرمز به مناسبت بزرگداشت خلیج فارس از دیگر افتخارات این جهانگرد دونده و شناگر است.

اسکای رانینگ

پیمایش کشورهای ارمنستان، گرجستان، ترکیه، اربیل عراق، بلغارستان، صربستان، مجارستان، اسلواکی، لهستان، المان و اروپای شرقی با موتورسیکلت باهدف معرفی رشته اسکای رانینگ به استان هرمزگان را نیز در کارنامه ورزشی دارد.

تألیف ۵ کتاب جغرافیای آب، خاک و هوا، جغرافیای سرزمین‌های جنوب و جنوب شرقی ایران، آب، خاک و هوا، رهاورد سفر به هندوستان (سفر به هندوستان با کمترین هزینه)، گامی در جهت رشد شخصیت اجتماعی نوجوانان؛ سفرنامه از خلیج فارس تا قطب شمال با دوچرخه از وی پژوهشگر توانمندی ساخته است.

لوح‌های سپاس

موفق به دریافت لوح‌های سپاس و تندیس خلیج فارس از رئیس مجلس شورای اسلامی، استاندار هرمزگان، مدیرکل آموزش‌وپرورش استان هرمزگان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان، شهردار بندرعباس و مدیرکل حفاظت محیط‌زیست شده است.

سفر به دور کره زمین

برنامه جدیدش سفر با موتورسیکلت به دور کره زمین است. هدفش از این سفر مهیج تنها جهانگردی نیست بلکه معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران به تمام دنیاست. جهانگردان زیادی تاکنون با پیام‌های جهانی گوناگون نظیر صلح، کمک به کودکان بی‌سرپرست، بیماران سرطانی و ... سفر کرده‌اند اما این نخستین باری است که یک جهانگرد با معرفی جاذبه‌های میهنش قدم در این راه پرمخاطره اما شیرین گذاشته است. یکی از اولویت‌هایش در این سفر طولانی شناسایی شهرهایی است که با شهرهای ایران خواهرخواندگی داشته یا شباهت بسیار زیادی به آن‌ها دارند.

آخرین سفر

تابستان امسال را نیز غنیمت دانست و سفر دور دنیا را به مدت ۴۵ روز در کشورهای ارمنستان، گرجستان، ترکیه، بلغارستان، رومانی، اسلواکی، مجارستان، المان و هلند را طی ۲ مرحله پیمود و اول مهرماه وارد بندرعباس شد. امیری به دلیل اینکه دبیر است، در انتظار موافقت مرخصی مسئولان آموزش‌وپرورش است تا پایان مهر با موتور کشورهای لهستان، المان، هلند بلژیک، فرانسه، سوئیس، ایتالیا و یونان را بپیماید و مجدداً به ایران بازگردد.

سفر بعدی

سفر قاره آفریقا مقصد بعدی این جهانگرد هرمزگانی است اما با مشکل دریافت ویزا مواجه شده است. او می‌گوید دریافت ویزا برای حدود ۵۰ کشور در ایران امکان‌پذیر نیست و باید وزارت امور خارجه ویزا صادر کند از طرفی وزارت امور خارجه می‌گوید باید وزارت ورزش و جوانان در این زمینه درخواست دهد که به وزارت ورزش مراجعه کرده‌ام که همچنان در سردرگمی روادید هستم و دچار کلافگی شده‌ام.

منبع ایسنا
برچسب‌ها جهانگردی

دیدگاه