موزه‌ی لوور کجاست؟

نیلوفر دوشیری
سه شنبه، ۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۵
موزه‌ی لوور کجاست؟

موزه‌ی لوور کجاست؟ موزه‌ لوور بزرگ‌ترین موزه‌ی دنیا است که رکورد بیشترین تعداد بازدید‌کنندگان در بین موزه‌های دنیا را دارد. در این موزه آثاری از همه جای دنیا، از جمله آثار مربوط به ایران باستان و تخت جمشید وجود دارد. اگر قصد سفر به فرانسه را دارید، حتما بازدید از این موزه را در برنامه‌ی سفر خود قرار دهید. با کجارو همراه شوید.

معرفی

موزه‌ی لوور یا لوور کبیر بزرگ‌ترین موزه‌ی فرانسه است. جایی که موزه در آن قرار گرفته خود یک اثر تاریخی است. لوور در مرکز شهر پاریس، در سمت راست رودخانه‌ی سن قرار دارد. بیش از ۳۵ هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف موزه‌ی لوور نگهداری می‌شود. این موزه با بیش از ۹٫۵ میلیون بازدیدکننده در سال، پربازدیدترین موزه‌ی جهان است.

موزه لوور

موزه‌ی لوور از سال ۱۷۹۳ میلادی تا امروز به عنوان "موزه‌ی عمومی" فعال بوده‌ است. تمرکز موزه‌ی لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد.

موزه لوور

ساختمان این موزه قبل از انقلاب کبیر فرانسه یکی از کاخ‌های سلطنتی بود که در آن و با عنوان موزه‌ی سلطنتی، آثار با ارزش هنری نگهداری می‌شد. پس از انقلاب کبیر، در سال ۱۷۸۹ موزه و آثار موجود به مردم فرانسه اهدا شد و در سال ۱۷۹۳ تبدیل به موزه‌ی ملی فرانسه شد.

در مجموعه‌های مختلف این موزه آثاری از دوران پیش از تاریخ تاکنون نگهداری می‌شود. می‌توان گفت معروف‌ترین آثار هنری و تاریخی جهان را در این موزه نگهداری می‌کنند. همانطور که اشاره شد، لوور قبل از تبدیل شدن به موزه، یکی از کاخ‌های سلطنتی فرانسه بود. در پشت این کاخ باغ زیبایی به نام "باغ تویلری" وجود دارد و رو به روی باغ نیز "میدان کنکورد" قرار گرفته است. این مکان نزدیک خیابان معروف "شانز الیزه" است.

موزه لوور

بخش مجموعه‌ی هنر اسلامی، برای نخستین بار در ده تالار و در سال ۱۹۹۳ ایجاد شد و در سال ۲۰۰۲ ژاک شیراک (رئیس جمهور وقت فرانسه) پس از بازدید از موزه‌ی لوور، تصمیم به ایجاد بخشی مجزا جهت نمایش هنر اسلامی گرفت. به دنبال این تصمیم وی فرانسیس ریشار (رئیس بخش کتب فارسی در کتابخانه ملی فرانسه) را به مسئولیت ایجاد بخش هنر اسلامی در موزه برگزید.

ایران باستان در موزه‌ی لوور فرانسه

موزه‌ی لوور در فرانسه بخش عظیمی از آثار تاریخی و باستانی ایران را در دل خود جای داده است که توجه بیشتر بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند.

چیزی حدود ۲۵۰۰ اثر تاریخی که مربوط به ایران است در موزه‌ی لوور فرانسه وجود دارد که در سالن‌های ۱۲ تا ۲۰ جا نمایی شده‌اند.

موزه لوور

برخی اشیا و آثار تاریخی در بخش ایران این موزه آنقدر حجیم هستند که برای حرکت دادن آن‌ها نیاز به تریلر‌های بسیار بزرگ بوده است و مشخص نیست چگونه این اجسام از ایران به فرانسه حمل شده‌اند. اما آن‌چه در برخی روایات وجود دارد این‌طور به نظر می‌رسد که این اجسام از طریق کشور عراق به پاریس حمل شده‌اند.

گفته می‌شود بیشترین آثار تاریخی که از ایران خارج شده است مربوط به دوران ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه است که در آن زمان‌، امتیاز‌های ویژه‌ای برای کشف و خارج کردن اشیا و اجسام تاریخی ایران به فرانسوی‌ها داده شده بود.

موزه لوور

یکی از مهم‌ترین، زیبا‌ترین و ارزشمند‌ترین اشیا تاریخی ایران در موزه‌ی لوور فرانسه،  بدون شک "اسب دوسر" یکی از سر ستون‌های اصلی تخت جمشید است.

بازدید از بخش ایران این موزه حداقل یک روز زمان نیاز دارد و برای بازدید از تمام قسمت‌های آن حدود ۳ یا چهار روز زمان لازم است.

این موزه تقریبا همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ باز است اما روز‌های چهارشنبه و جمعه تا ساعت ۲۱.۴۵ به بازدیدکنندگان خدمات ارائه می‌دهد.

آدرس

اروپا، کشور فرانسه، شهر پاریس، سمت راست رودخانه‌ی سن

مسیر دسترسی

تور‌های زیادی از ایران به مقصد فرانسه حرکت می‌کنند که می‌توانید به راحتی با یکی از آن‌ها همراه شده یا خود به تنهایی و بدون تور به این کشور سفر کنید و از این موزه‌ی زیبا دیدن کنید.

همچنین از طریق خط یک مترو به نام Louvre Rivole دسترسی آسانی برای بازدیدکنندگان به این موزه فراهم شده است.

موزه لوور

برچسب‌ها فرانسه موزه کجاست

دیدگاه