سلطانی فر در روز جهانی گردشگری؛ تبدیل گردشگری به مطالبه عمومی در دولت یازدهم

تیم  کجارو
دوشنبه، ۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۰
سلطانی فر در روز جهانی گردشگری؛ تبدیل گردشگری به مطالبه عمومی در دولت یازدهم

‎رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت که تعامل با جهانیان به جای مناقشه، فرصت مناسبی برای رشد صنعت گردشگری و جذب بیشتر گردشگر را فراهم کرده است.

«مسعود سلطانی‌فر» ‎رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری که با حضور «حسن روحانی» رئیس‌جمهور، «نهاوندیان» رییس دفتر رئیس‌جمهور، جمعی از مدیران و مسئولان کشوری، وزرای ارتباطات و آموزش و پرورش تعدادی از سفرای کشورهای خارجی و جمعی از فعالان صنعت گردشگری در سالن همایش‌های صدا و سیما در تهران برگزار شد، بیان کرد:

صنعت گردشگری در دولت یازدهم و خصوصا بعد از اجرای برجام به کانون توجهات در ایران تبدیل شد و علاوه بر توجه مسئولان بخش‌های مختلف، به یک مطالبه عمومی نیز برای مردم تبدیل شده است.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به هفته دفاع مقدس و گرامیداشت یاد شهدا افزود که در هفته دفاع مقدس و در سالگرد رویدادی بزرگ و تاریخی قرار داریم که عظمتش را مدیون مردم برومند این سرزمین است و افتخار دارم به استحضار برسانم که بخشی از ارزش‌های دفاع مقدس توسط خانواده بزرگ گردشگری و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در قالب کاروان راهیان نور در مناطق جنوب و غرب ایران‌زمین مورد توجه قرار گرفته و ۲۱ مکان با عنوان یادمان شهدای دفاع مقدس ثبت ملی شده است.

وی سپس صنعت گردشگری را ابزاری قوی در دیپلماسی دانست که موجب آشنایی هرچه بیشتر ملت‌ها با یکدیگر می‌شود و ادامه داد که سلامت جسم و روان، تعاملات فرهنگی، نشر ارزش‌های معنوی، آگاهی، توجه به سنت‌ها، توجه به صنایع‌دستی و هنرهای سنتی، حفظ ارزش‌ها و آئین‌های سنتی و محلی، توسعه صلح جهانی و ... از دیگر دستاوردهای توسعه گردشگری است.

سلطانی‌فر بیان کرد که گردشگری ضمن اینکه یکی از منابع درآمدزایی و ورود ارز به حساب می‌آید، در اشتغال‌زایی نیز نقش مهمی را بر عهده دارد.

او یادآور شد که از زمان فعالیت دولت یازدهم و خصوصا در فضای پسابرجام، شاهد این هستیم که گردشگری به کانون توجهات بین مسئولان بخش‌های مختلف قرار گرفته است. ضمن اینکه در بین عموم مردم نیز رشد این صنعت به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است.

وی همچنین اظهار کرد:

گردشگری در سه سال گذشته مسیر خود را از امتناع به رضایت عمومی گردشگران تغییر داده و به عنوان یک مطالبه عمومی قرار گرفته است.

معاون رئیس‌جمهور گفت که در برنامه ششم نیز گردشگری به عنوان یک موضوع خط‌دهنده مورد توجه قرار گرفته و به عنوان یک ابزار مهم در دیپلماسی مورد توجه است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه طرح ایجاد ۱۴۰ هزار شغل با استفاده از ظرفیت صنعت گردشگری و ظرفیت صنایع‌دستی یکی از کارهای مهم و اقدامات اساسی است که در کنار اجرای سه طرح و پروژه مهم در حوزه تبیین اقتصاد مقاومتی از سوی این سازمان در حال اجراست، افزود که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کوشیده است ضمن شناخت مشکلات با در نظر گرفتن سند چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام و سیاست‌های تبیین‌شده از سوی مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های دولت یازدهم، در قابل چهار راهبرد اساسی و مناسب، تسهیلات لازم و مناسب برای توسعه گردشگری را فراهم کند.

او سپس تلاش برای جذب گردشگران خارجی با رویکرد رشد ۱۰ درصدی سالانه مانند سه سال گذشته، رونق گردشگری داخلی و ایجاد تسهیلات مناسب برای امکان اقامت همه اقشار مختلف مردم، توسعه گردشگری الکترونیکی و استفاده از ظرفیت تمام بخش‌ها با توجه به اقلیم مناسب ایران را چهار رویکرد اساسی و اصلی دانست که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در پی تحقق آنها است.

سلطانی‌فر اضافه کرد که در سه سال گذشته به طور میانگین سالانه شاهد رشد ۱۰ درصدی جذب گردشگران خارجی هستیم که این موضوع دو برابر میانگین رشد جهانی است و با این روند تا پایان سال ۱۴۰۴ شاهد جذب ۲۰ میلیون گردشگر خارجی در هر سال هستیم.

وی در ادامه با اشاره به پروژه‌های زیرساختی گردشگری که در دست اجراست، افزود: در حال حاضر ۱۷۵۰ پروژه در بخش گردشگری با سرمایه‌گذاری ۴۰ هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوص در دست اجراست و در این میان ۸۲۰ هتل یک تا پنج ستاره ساخته خواهد شد که از این تعداد نیز ۱۷۰ هتل چهار و پنج ستاره خواهد بود.

به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در سه سال گذشته ۳۵ هتل پنج ستاره نیز احداث شده است که ساخت ۷۰ هتل پنج ستاره دیگر نیز از محل صندوق توسعه ملی در دست اجراست.

سلطانی‌فر با اشاره به ۲۰ مورد مذاکره‌ای که با سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در بخش صنعت گردشگری انجام شده، یادآور شد:

در این میان با دو گروه سرمایه‌گذار از ترکیه و آلمان برای احداث هتل رایزنی‌های مناسبی انجام شده است.

وی همچنین درباره خدمات مربوط به ویزا یادآور شد که زمان استفاده از ویزای فرودگاهی برای اتباع ۱۹۰ کشور از یک ماه به سه ماه افزایش یافته است، از سوی دیگر صدور ویزای الکترونیکی با قوت پیگیری می‌شود و تا پایان سال به نتیجه می‌رسد.

وی سپس درباره شعار امسال سازمان جهانی جهانگردی، بیان کرد که انتخاب شعار «گردشگری برای همه» در دنیایی که امروز پر از تفاوت است، به درستی انتخاب شده و تصمیمی است که به موقع گرفته شده است.

سلطانی‌فر همچنین با اشاره به تهیه طرح جامع گردشگری توسط این سازمان گفت که این طرح مراحل پایانی خود را طی می‌کند و تا پایان سال برای تصوب به دولت تقدیم خواهد شد.

او همچنین از رئیس‌جمهور درخواست کرد دستورات و اوامر لازم را برای تصویب طرح جامع گردشگری صادر کند.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها توریسم

    دیدگاه