فرودگاه امام خمینی؛ معرفی فرودگاه های ایران

فرودگاه امام خمینی؛ معرفی فرودگاه های ایران

مرتضی گودرزی
| دوشنبه, ۵ مهر ۹۵ ساعت ۱۴:۴۰

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (IKIA) به عنوان جایگزین فرودگاه بین‌المللی مهرآباد طراحی گردید و در فاصله ۳۰ کیلومتری تهران، در زمینی به وسعت ۱۴ هزار هکتار ساخته شد. پس از افتتاح این فرودگاه، تمام پروازهای بین‌المللی از مهرآباد به فرودگاه امام خمینی منتقل شد و تا به امروز ظرفیت این فرودگاه به بیش از ۸.۵ میلیون مسافر رسیده است. در ادامه با کجارو همراه باشید.

درباره فرودگاه امام خمینی

در سال ۱۳۴۶، سازمان ایکائو پیشنهادی جهت ساخت فرودگاهی مجهز برای استفاده از توان ترانزیتی ایران بین اروپا و آسیا مطرح کرد که در سال ۱۳۵۱ به تصویب دولت وقت رسید.

کار ساخت فرودگاه در سال ۱۳۵۴ توسط شرکت‌های آمریکایی و ایرانی آغاز شد و قرار شد که با بودجه ۱ میلیارد دلاری، این فرودگاه تا سال ۱۹۸۳ تکمیل و افتتاح گردد.

موقعیت فرودگاه امام خمینی روی نقشه

هم‌زمان شدن این پروژه با شروع انقلاب اسلامی در ایران باعث توقف این پروژه شد، اما سرانجام پس از  پایان جنگ و در سال ۱۳۷۴ یک شرکت فرانسوی و چند شرکت ایرانی کار ساخت آن را از سر گرفتند و نهایتا در اردیبهشت ۱۳۸۳ فاز نخست آن به‌طور ناقص افتتاح شد.

نقشه فرودگاه امام

پایانه مسافری با زیربنای ۸۱ هزار مترمربع با قابلیت پذیرش ۵/۶ میلیون مسافر در سال از دو بخش سمت هوا و سمت زمین تشکیل شده است. سمت زمین یا مرکز پایانه مسافری، بنای عظیم ۴ طبقه‌ای با سقف کمانی است برای تمام فعالیت‌های مسافران ورودی و خروجی و همراهان آنها که با نمایی شیشه‌ای کامل شده است. سمت هوا بنایی کشیده برای مسافران ورودی و خروجی با سقفی ساده و مسطح و هفت دروازه ورودی و خروجی (۱۴ پل اتصال به هواپیما) است. همچنین، توقفگاهی برای اتومبیل با زیربنای ۴۲ هزار مترمربع در دو طبقه با ظرفیت کلی ۱۴۰۰ دستگاه اتومبیل با سازه بتنی با تسهیلات دسترسی آسان احداث گردیده است.

فرودگاه امام

با توجه به رویکرد ترانزیتی این فرودگاه و اینکه قرار است مسافران عبوری زیادی به آن وارد و خارج شوند، باید تلاش می‌شد در ضمن طراحی یک فرودگاه به روز و پیشرو، شاخص‌های فرهنگی هنری ایرانی به نمایش گذاشته شود و به مسافری که در آن قرار می‌گیرد حضور در ایران تاکید شود و دیدی هرچند اجمالی نسبت به ماهیت تمدن ایرانی به او ارائه گردد و در ضمن انگیزه‌ای شود برای سفر به ایران و آشنایی بیشتر با ایران، ولی کسی که به این فرودگاه وارد می‌شود، نه تنها هیچ نشانه‌ای مبتنی بر ماهیت ایرانی این فرودگاه دریافت نمی‌کند بلکه در انبوهی از ستون‌های بتونی راه خود را گم می‌کنید.

با وجود اینکه خطوط دسترسی سواره در مجموعه، طراحی نسبتا مناسبی بر اساس فولدینگ دارند، در فضای پایانه مسافری نه معماری فضا و نه تابلوهای راهنمایی، به شما کمک قابل قبولی در مسیریابی نمی‌کنند.

برخی ویژگی‌های فرودگاه

فرودگاه امام

فرودگاه امام خمینی، دارای یک باند پرواز ۲۹ با ۱ به طول ۴۲۰۰ متر و عرض ۴۵ متر و دو تاکسیوی موازی به عنوان باند اضطراری و ارتباط و دسترسی به سطوح پروازی جنوبی پایانه بار، آشیانه تعمیر هواپیما و محل آزمایش موتور هواپیما است‌.

تاکسیوی موازی اضطراری، به طول ۴۲۰۰ متر و عرض ۴۵ متر و تاکسیوهای موازی ارتباطی، در طول ۹۷۰۰ متر و عرض ۳۰ متر، احداث شده‌اند.

پایانه مسافری با زیربنای ۷۸۳۵۷ مترمربع از دو بخش سمت هوا و سمت زمین تشکیل شده است‌. سمت زمین یا مرکز پایانه مسافری دارای ساختمانی ۴ طبقه با سقف کمانی سبک برای تمامی فعالیت‌های مسافران ورودی و خروجی و همراهان آن‌ها و با نمای شیشه‌ای کامل است‌.

سمت هوا نیز دارای بنای کشیده و ظریف برای تمامی مسافران ورودی و خروجی با سقفی ساده و مسطح با هفت دروازه ورودی و خروجی (۱۴ پل اتصال به هواپیما) پیش‌بینی‌ شده که با دو نوار فضای سبز در حد فاصل دو بخش سمت هوا و سمت زمین و دالان سرپوشیده بین دو بخش که فضای پایانه را تعدیل و محیط خشک بیابانی را تلطیف می‌کند، احداث گردیده است‌.

فرودگاه امام خمینی مجهز به سیستم‌های روشنایی‌، کمک ناوبری زمینی‌، پهلوگیری هواپیما، انتقال بار مسافر، پل‌های انتقال مسافر به هواپیما و بالعکس‌، سیستم اطلاعات مدیریت (MTS) فرودگاه‌، سیستم CUTE، سیستم مدیریت ساختمان (BMS)، کنترل تردد، سیستم تلویزیون‌های مدار بسته (CCTV) و سیستم اعلام حریق است‌.

فرودگاه

این فرودگاه از ساختمان‌های جانبی مختلفی نیز برخوردار است که مهم‌ترین آن‌ها برج مراقبت پرواز و ساختمان پشتیبانی است‌.

برج مراقبت به ارتفاع ۵۶.۹ متر بین جاده‌های شرقی و غربی اسپاین با زیربنای ۱۱۰۰ مترمربع به شکل سازه‌ای بتونی احداث شده است‌. اتاق کنترل برج با مساحت ۱۷۵ مترمربع در طبقه یازدهم قرار گرفته است‌ و در قسمت فوقانی آن تجهیزات مربوط به مراقبت پروازها و سطوح پروازی نصب شده است‌.

ساختمان پشتیبانی که واحدهای فنی و عملیاتی مربوطه در آن مستقر است‌، در چهار طبقه با زیربنای ۶۸۰۰ مترمربع با سازه بتونی و تمامی شیشه‌ای احداث شده است و شامل فضاهای اداری‌، آموزشی‌، اطلاعاتی‌، هواشناسی‌، خدماتی و استقرار مدیریت فرودگاه است‌.

۴۷ واحد مسکونی نیز در داخل فرودگاه با زیربنای ۵۹۰۰ مترمربع احداث گردیده و برای اسکان بقیه پرسنل فرودگاه شهرک‌هایی مسکونی اطراف فرودگاه در نظر گرفته شده است‌.

در فرودگاه امام خمینی ساختمان‌های مختلف دیگری مانند آتش نشانی‌، تعمیر خودروهای سنگین مدیریت فرودگاه‌، انبارها، پست‌های برق‌، تصفیه‌خانه‌ها، اماکن امنیتی‌، مخابرات و پمپ بنزین وجود دارد که مساحتی در حدود ۳۵۰۰۰ مترمربع از فضای فرودگاه را به خود اختصاص داده‌اند.

پارکینگ فرودگاه

پارکینگ فرودگاه امام

هزینه ورودی این پارکینگ‌ها بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان است و هر ۲۴ ساعت توقف در آنها هم بین ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ تومان هزینه دارد. ضمنا از هر کجای پارکینگ غیر مسقف می‌توانید با سرویس رایگان به فرودگاه وارد شوید. اگر در پارکینگ آسیب یا خسارتی به خودرو شما وارد شود هم در صورت تایید پلیس، هزینه خسارت به شما پرداخت می‌شود؛ پس می‌توانید بدون نگرانی ماشینتان را به دست فرودگاه بسپارید و با خیال راحت سفر کنید.

اگر سوال دیگری درباره پارکینگ‌های فرودگاه امام خمینی برایتان پیش آمد با این شماره تماس بگیرید: ۵۱۰۰۷۱۹۹ ۰۲۱

آمار جابه‌جای مسافر

جابجایی مسافر

در حال حاضر روزانه ۲۰۰ پرواز در فرودگاه امام خمینی (ره) نشست و برخاست دارند، در سال ۹۴ تعداد ۷ میلیون و ۲۵۰ مسافر از این فرودگاه جابه‌جا شدند که نسبت به زمان مشابه سال ۹۳ شاهد رشد ۱۵ درصدی میزان جابه‌جایی مسافر بودیم. همچنین ظرفیت اسمی این فرودگاه برای جابه‌جایی مسافر ۴.۵ میلیون نفر در سال است در حالی که تا پایان سال ۹۵ این رقم به ۸.۵ نفر خواهد رسید. فرودگاه امام با جابه‌جایی نزدیک به ۹۹ هزار تن بار در سال یکی از فرودگاه‌های مهم منطقه در زمینه حمل بار نیز است.

مسیرهای دسترسی به فرودگاه

مسیر تاکسی و سواری:

 • اتوبان تهران - قم (به سمت تهران)
 • اتوبان آزادگان (به سمت غرب و شمال)
 • اتوبان حکیم (به سمت شرق)
 • بعد از تقاطع ستاری
 • نبش خروجی بهنام – پیامبر (اولین خروجی)، ساختمان نوین

مسیر اتوبوس و مترو:

 • اتوبوس فرودگاه امام خمینی به فرودگاه مهرآباد: تا فرودگاه مهرآباد
 • اتوبوس خط ۳-۵ فرودگاه مهرآباد به ميدان ونک: تا میدان آزادی
 • اتوبوس خط BRT۱۰ پایانه آزادی به حصارک: تا فلکه دوم صادقیه
 • اتوبوس خط ۱-۱۸ مترو صادقیه به میدان ساحل: تا خیابان بهنام
 • تاکسی خطی ابتدای خیابان بهنام به انتهای خیابان بهنام: تا انتهای مسیر
 • ضلع جنوب غربی خروجی بهنام – پیامبر از اتوبان حکیم، ساختمان نوین

برای رفتن به فرودگاه امام می‌توانید تا حرم امام با مترو و از آنجا با اتوبوس و یا تاکسی خود را به فرودگاه برسانید اگر پرواز شما بین ساعت ۷ تا ۱۱ شب است این راه توصیه می‌شود و در غیر این صورت بهتر است از این راه استفاده نکنید.

ارتباط با فرودگاه امام

 • مسافران می‌توانند جهت اطلاع از زمان دقیق پرواز با سامانه ۰۹۶۳۳ تماس حاصل فرمایند یا شماره پرواز مورد نظر خود را به شماره ۳۰۰۰۵۱۰۰ ارسال نمایند.
 • تلفن تماس فرودگاه:  ۰۹۶۳۳ /  ۰۲۱-۵۱۰۰۱۱۸   /  ۵۱۰۰۱-۰۲۱
 • شماره‌های تماس  ۵۱۰۰۷۳۲۸، ۵۱۰۰۷۰۱۴، ۵۱۰۰۷۸۹۷ مربوط به فرماندهی پلیس فرودگاه جهت پیگیری اشیا گمشده است.

پروازهای ورودی و خروجی فرودگاه

 مسیر پروازی

فعلا در فرودگاه امام(ره) ۵۰ شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی، ۶۴ مسیر پروازی را ایجاد کرده‌اند که در برخی از مناسبت‌های فصلی و تاریخ‌ها حدود ۱۰ مسیر پروازی به مسیرهای هوایی این فرودگاه اضافه می‌شود.

شرکت‌های هواپیماییمقصدهای پروازی
آئروفلوتفرودگاه بین‌المللی شرمتیوو
آستریا ایرفرودگاه بین‌المللی وین
آلیتالیافرودگاه لئوناردو داوینچی-فیومیچینو
ارمنیا ایرکمپانیفرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس
اطلس گلوبالفرودگاه آدانا، فرودگاه بین‌المللی آتاترک، فرودگاه عدنان مندرس
انور ایرفصلی: فرودگاه آدانا
اژین ایرلاینزفرودگاه بین‌المللی آتن
ایر آستانهفرودگاه بین‌المللی آلماتی
ایر فرانسفرودگاه شارل دوگل پاریس
ایرآسیا ایکسفرودگاه بین‌المللی کوالالامپور
ایران ایرفرودگاه اسخیپول آمستردام، فرودگاه بین‌المللی اسن‌بوغا، فرودگاه بین‌المللی بغداد، فرودگاه بین‌المللی پکن، فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری بیروت، فرودگاه کلن بن، فرودگاه بین‌المللی دمشق، فرودگاه بین‌المللی دوبی، فرودگاه بین‌المللی فرانکفورت، فرودگاه گوتنبرگ-لاندوتر، فرودگاه هامبورگ، فرودگاه بین‌المللی آتاترک، فرودگاه بین‌المللی جناح، فرودگاه هیترو لندن، فرودگاه میلانو مالپنسا، فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی، فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو، فرودگاه اورلی، فرودگاه لئوناردو داوینچی-فیومیچینو، فرودگاه استکهلم-آرلاندا، فرودگاه بین‌المللی تاشکند، فرودگاه بین‌المللی وین، فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور
ای‌زدای‌ال‌جتفرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف
بریتیش ایرویزفرودگاه هیترو لندن
بلاویافرودگاه بین‌المللی مینسک
تاجیک ایرفرودگاه بین‌المللی دوشنبه
تای ایرآسیا ایکسفرودگاه بین‌المللی دن موئنگ
تای ایرویز اینترنشنالفرودگاه بین‌المللی سووارنابومی (آغاز از ۱ اکتبر ۲۰۱۶)
ترکیش ایرلاینزفرودگاه بین‌المللی آتاترک، فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن، فرودگاه قونیه
تیلویند ایرلاینزفصلی: فرودگاه آدانا، فرودگاه آنتالیا
جرمنیافرودگاه برلین شونفلد
شام وینگز ایرلاینزفرودگاه بین‌المللی دمشق
عمان ایرفرودگاه بین‌المللی مسقط
فری‌برد ایرلاینزفصلی: فرودگاه آدانا، فرودگاه ینی‌شهر، فرودگاه اوگوزلی، فرودگاه عدنان مندرس، فرودگاه قاضی پاشا
فلای بغدادفرودگاه بین‌المللی بغداد، فرودگاه بین‌المللی نجف
فلای‌دبیفرودگاه بین‌المللی دوبی
قطر ایرویزفرودگاه بین‌المللی حمد
لوفت‌هانزافرودگاه بین‌المللی فرانکفورت، فرودگاه مونیخ
هواپیمایی آتافرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف، فرودگاه بین‌المللی تفلیس

فصلی: فرودگاه بین‌المللی باتومی

هواپیمایی آسمانفرودگاه بین‌المللی دوبی، فرودگاه بین‌المللی آتاترک، فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن، میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی، میدان هوایی مزار شریف، فرودگاه بین‌المللی سلیمانیه، فرودگاه بین‌المللی تاشکند، فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس

فصلی: فرودگاه بین‌المللی دوموده‌دوو

هواپیمایی اتحادفرودگاه بین‌المللی ابوظبی
هواپیمایی اماراتفرودگاه بین‌المللی دوبی
هواپیمایی ایران ایرتورفصلی: فرودگاه آدانا، فرودگاه بین‌المللی حمد، فرودگاه بین‌المللی دوبی، فرودگاه اسپارتا سلیمان دمیرل
هواپیمایی ایرعربیافرودگاه بین‌المللی شارجه
هواپیمایی بین‌المللی اوکراینفرودگاه بین‌المللی بوریسپیل
هواپیمایی تابانفرودگاه آستراخان، فرودگاه بین‌المللی ایندیرا گاندی، فرودگاه بین‌المللی دوشنبه، فرودگاه بین‌المللی آتاترک، فرودگاه عدنان مندرس، فرودگاه بین‌المللی نجف

فصلی: فرودگاه بین‌المللی باتومی، فرودگاه بین‌المللی بوریسپیل، فرودگاه پالکوو، فرودگاه بین‌المللی تفلیس، فرودگاه بین‌المللی دوموده‌دوو

هواپیمایی جنوبی چینفرودگاه بین‌المللی پکن، فرودگاه بین‌المللی اورومچی دیووپو
هواپیمایی زاگرسفرودگاه بین‌المللی بغداد، فرودگاه اسپارتا سلیمان دمیرل، فرودگاه عدنان مندرس، فرودگاه بین‌المللی تفلیس
هواپیمایی عراقفرودگاه بین‌المللی بغداد، فرودگاه بین‌المللی نجف
هواپیمایی قشمفرودگاه بین‌المللی بغداد، فرودگاه بین‌المللی دوبی، فرودگاه بین‌المللی آتاترک، فرودگاه عدنان مندرس، فرودگاه بین‌المللی نجف، فرودگاه بین‌المللی سلیمانیه
هواپیمایی ماهانفرودگاه بین‌المللی آلماتی، فرودگاه بین‌المللی اسن‌بوغا، فرودگاه بین‌المللی آتن، فرودگاه بین‌المللی سووارنابومی، فرودگاه بین‌المللی پکن، فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری بیروت، فرودگاه کپنهاگ، فرودگاه بین‌المللی ملک فهد، فرودگاه بین‌المللی ایندیرا گاندی، فرودگاه بین‌المللی دوبی، فرودگاه بین‌المللی دوسلدورف، فرودگاه بین‌المللی اربیل، فرودگاه بین‌المللی بایون گوآنگجو، فرودگاه اسپارتا سلیمان دمیرل، فرودگاه بین‌المللی آتاترک، فرودگاه عدنان مندرس، میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی، فرودگاه بین‌المللی بوریسپیل، فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور، فرودگاه بین‌المللی کویت، فرودگاه میلانو مالپنسا، فرودگاه بین‌المللی ونوکووا، فرودگاه مونیخ، فرودگاه شارل دوگل پاریس، فرودگاه پالکوو، فرودگاه بین‌المللی شانگهای پودنگ، فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس
هواپیمایی معراجفرودگاه بین‌المللی اسن‌بوغا، فرودگاه بین‌المللی بغداد، فرودگاه اسپارتا سلیمان دمیرل، فرودگاه بین‌المللی آتاترک، فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن، فرودگاه عدنان مندرس، فرودگاه بین‌المللی کویت، فرودگاه بین‌المللی ونوکووا، فرودگاه بین‌المللی نجف، فرودگاه پالکوو، فرودگاه بین‌المللی سوچی، فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس

فصلی: فرودگاه آنتالیا، فرودگاه بین‌المللی دوبی، فرودگاه قونیه، فرودگاه وارنا

هواپیمایی پگاسوسفرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن

فصلی: فرودگاه آدانا، فرودگاه قاضی پاشا، فرودگاه اوگوزلی

هواپیمایی کاسپینفرودگاه بین‌المللی دمشق، فرودگاه بین‌المللی دوبی، فرودگاه اسپارتا سلیمان دمیرل، فرودگاه بین‌المللی نجف، فرودگاه بین‌المللی سلیمانیه
هواپیمایی یوام ایرفرودگاه بین‌المللی بوریسپیل
کام ایرمیدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی، میدان هوایی مزار شریف
کرندون ایرلاینزفرودگاه آنتالیا، فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن
کویت ایرویزفرودگاه بین‌المللی کویت
کیش ایرفرودگاه بین‌المللی نجف
کی‌ال‌امفرودگاه اسخیپول آمستردام (برقراری مجدد از ۳۰ اکتبر ۲۰۱۶)

پرواز های چارتر فرودگاه امام خمینی

شرکت‌های هواپیماییمقصدهای پروازی
بلغارین ایر چارترفصلی: فرودگاه وارنا
هواپیمایی آسمانفصلی: فرودگاه اسپارتا سلیمان دمیرل، فرودگاه عدنان مندرس، فرودگاه وارنا
هواپیمایی ماهانفصلی: فرودگاه آنتالیا، فرودگاه بین‌المللی هنری کواندا، فرودگاه بورگاس، فرودگاه بین‌المللی باندرانیکی، فرودگاه دابولیم، فرودگاه قونیه، فرودگاه بین‌المللی لارناکا، فرودگاه بین‌المللی سر سیوساگور رامگولام، فرودگاه شاهزاده محمد بن عبدالعزیز، فرودگاه بین‌المللی نجف، فرودگاه بین‌المللی سوچی، فرودگاه وارنا
نوول‌ایرفصلی: فرودگاه بین‌المللی النفیضه حمامات، فرودگاه بین‌المللی منستیر – حبیب بورقیبه، فرودگاه بین‌المللی تونس قرطاج
هواپیمایی قشمفصلی: فرودگاه بلگراد نیکولا تسلا، فرودگاه بین‌المللی هنری کواندا، فرودگاه اسپارتا سلیمان دمیرل، فرودگاه قونیه، فرودگاه بین‌المللی لارناکا، فرودگاه بین‌المللی سوچی، فرودگاه پالکوو، فرودگاه وارنا، فرودگاه زاگرب
وینگز آو لبنانفصلی: فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری بیروت
هواپیمایی زاگرسفصلی: فرودگاه بین‌المللی دوموده‌دوو

پروازهای باربری امام خمینی

شرکت‌های هواپیماییمقصدهای پروازیپایانه
ایران ایرفرودگاه اسخیپول آمستردام، فرودگاه بین‌المللی اسن‌بوغا، فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف، فرودگاه بین‌المللی سووارنابومی، فرودگاه بین‌المللی پکن، فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری بیروت، فرودگاه کلن بن، فرودگاه کپنهاگ، فرودگاه بین‌المللی ملک فهد، فرودگاه بین‌المللی دوبی، فرودگاه بین‌المللی حمد، فرودگاه بین‌المللی فرانکفورت، فرودگاه گوتنبرگ-لاندوتر، فرودگاه هامبورگ، فرودگاه بین‌المللی آتاترک، فرودگاه بین‌المللی جناح، فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور، فرودگاه بین‌المللی کویت، فرودگاه هیترو لندن، فرودگاه میلانو مالپنسا، فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو، فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی، فرودگاه شارل دوگل پاریس، فرودگاه استکهلم-آرلاندا، فرودگاه بین‌المللی تاشکند، فرودگاه بین‌المللی وینCargo A
لوفت‌هانزا کارگوفرودگاه بین‌المللی فرانکفورتCargo B
هواپیمایی پگاسوسفرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچنCargo B
ترکیش ایرلاینزفرودگاه بین‌المللی نوا به، فرودگاه بین‌المللی آتاترک، فرودگاه بین‌المللی جناحCargo B
قطر ایرویزفرودگاه بین‌المللی حمد، فرودگاه بین‌المللی هنگ کنگCargo B
سیلک وی ایرلاینزفرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌افCargo B
سیلک وی وست ایرلاینزفرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌افCargo B
ازبکستان ایرویزفرودگاه ناوویی

دیدگاه ها  

  عضو کانال تلگرام کجارو شوید