مرمت دوباره آسیاب های سازه های جهانی شوشتر آغاز شد

تیم  کجارو
شنبه، ۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
مرمت دوباره آسیاب های سازه های جهانی شوشتر آغاز شد

۵۰ درصد از کانال‌ها و آسیاب‌های سازه‌های آبی شوشتر امسال مرمت می‌شود.

عملیات حفاظت و مرمت آسیاب‌ها و سازه‌های تاریخی و جهانی شوشتر با استفاده از روش‌ها و ابزارهای نوین علمی از نیمه دوم مهرماه امسال آغاز می‌شود. این در حالی است که مرمت آسیاب قسمت شرقی سازه‌های آبی-تاریخی شوشتر نیز مراحل پایانی را طی می‌کند و تا هفته آینده به اتمام می‌رسد.

مجموعه آسیاب‌ها و آبشارهای تاریخی شوشتر در مسیر «رودخانه گرگر» یکی از بی‌نظیرترین و شاهکار فنی و مهندسی بهینه آب در ادوار کهن محسوب می‌شود. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب وجود دارند که به‌دلیل فرسایش طبیعی لازم است که به‌طور مداوم پایش و آسیب‌زدایی شوند.

«بیژن حیدری زاده» مدیر پایگاه سازه‌های آبی-تاریخی شوشتر درخصوص اجرای برنامه‌های پیش‌بینی شده در نیمه دوم سال جاری گفت:

یکی از برنامه‌هایی که در شش ماه دوم سال جاری پیش‌بینی شده و قرار است به‌زودی انجام گیرد حفاظت و تجدید اندودکاری آسیاب‌های شرقی و بخش شمالی شوشتر است.

وی گفت که همچنین تثبیت و مرمت دیواره کانال‌های آبرسان به بخش زیرین آسیاب‌ها از جمله اقداماتی است که قرار است از اواسط مهرماه آغاز شود.

حیدری‌زاده می‌گوید که بخش زیرین آسیابها به مرور زمان و بعد از گذشت سالیان دراز دچار فرسایش شده‌اند که هم‌اکنون بخشی از مصالح آن آماده شده و قرار است با روش‌های نوین علمی مرمت شوند.

مدیر پایگاه جهانی سازه‌های آبی-تاریخی شوشتر همچنین از مرمت یک کارگاه بزرگ خبر داد و افزود:

یکی از کارگاه‌های بزرگ مرمتی که قرار است در نیمه دوم سال انجام گیرد در بخش آسیاب‌هاست به‌طوری که بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته نزدیک به هزار متر مربع اندودکاری می‌شود.

وی همچنین مرمت آسیاب بخش شرقی سازه‌های جهانی شوشتر را از دیگر اقدامات حفاظتی پایگاه دانست و گفت که از سال گذشته مرمت آسیاب بخش شرقی آغاز شده و هم‌اکنون مراحل پایانی را طی می‌کند به طوری تا هفته آینده نیز مرمت این بخش به پایان می‌رسد.

آسیاب‌های شوشتر در حالی از سه بخش تشکیل شده‌اند که لایه اولیه آن مربوط به سازه آسیاب است که روی زمین قرار گرفته و محل بارانداز بوده است. بخش دوم آسیاب‌ها اما مربوط به کالبد اصلی آسیاب می‌شود که سنگ آسیاب روی آن قرار می‌گرفته که زیر آن‌ها یک سری کانال‌های دست‌کند نیز وجود دارد.

این کانال‌های دست‌کند که در یک صفحه طبیعی ایجاد شده‌اند به مرور زمان دچار فرسایش و آسیب شده‌اند که به‌منظور جلوگیری از آسیب‌های بیشتر نیاز به تثبیت و مرمت دارند.

به گفته حیدری زاده، در حال حاضر شناسایی مسیرها و آسیب‌های این بخش زیرین آسیاب‌ها انجام شده و برنامه مرمتی آن نیز به‌طور کامل امسال آغاز می‌شود.

آن‌طور که مدیر پایگاه سازه‌های آبی-تاریخی شوشتر معتقد است، بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در ۶ ماه دوم امسال حداقل ۵۰ درصد از کانال ها و آسیب‌های وارده بر آن‌ها مرمت و تثبیت می‌شوند.

دیدگاه