کوشک احمدشاهی (نیاوران) کجاست؟

علیرضا کیخا
دوشنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۵
کوشک احمدشاهی (نیاوران) کجاست؟

کوشک احمدشاهی کجاست؟ امروز قصد داریم به بنایی به‌جای مانده از دوران قاجار در مجموعه کاخ نیاوران، یعنی کوشک احمدشاهی سری بزنیم و راه‌های دسترسی به آن را بررسی کنیم. با کجارو همراه باشید.

معرفی

کوشک احمدشاهی یک بنای زیبا از اواخر دوره قاجار است که خوابگاه ییلاقی احمدشاه قاجار بوده و مساحتی ۸۰۰ مترمربعی دارد. این بنای زیبا هم‌زمان با مرمت کاخ صاحبقرانیه که به دستور رضاشاه و به‌منظور برگزاری مراسم ازدواج محمدرضا پهلوی انجام گرفت، بازسازی شد. پس از این دوره و با به قدرت رسیدن محمدرضا پهلوی، هنگامی که کاخ اصلی مجموعه نیاوران برای اقامت وی ساخته می‌شد، محمدرضا پهلوی از کوشک احمدشاهی به‌عنوان دفتر کار استفاده می‌کرد. پس از آماده شدن کاخ اصلی نیز پسرش رضا پهلوی از این ساختمان به‌عنوان محل اقامت و دفتر کار استفاده کرد.

کوشک احمدشاهی - نیاوران

پس از انقلاب اسلامی به‌مدت ده سال از کوشک احمدشاهی به‌عنوان یک انبار دربسته استفاده شد تا سال ۱۳۷۶ که مجددا این بنا مورد مرمت قرار گرفت. هم‌اکنون امکان بازدید از طبقه اول این بنا برای بازدیدکنندگاه وجود دارد. یکی از جالب‌ترین اشیای به نمایش درآمده در کوشک احمدشاهی، یک قطعه سنگ از کره ماه است که از طرف ریچارد نیکسون رئیس‌جمهور وقت آمریکا به رضا پهلوی هدیه داده شده است. در این بنا آلات موسیقی قدیمی، اشیایی گران‌بها از جنس برنز و عاج و نقره و چوب از کشورهای مختلف و مدال و نشان‌های فرزندان شاه به نمایش درآمده است. تعدادی فسیل حیوانی و گیاهی و دریایی و همچنین پوست یک خرس قطبی پ یک خرس قهوه‌ای نیز در این موزه به نمایش درآمده است.

کوشک احمدشاهی - نیاوران

آدرس

کوشک احمدشاهی در مجموعه کاخ نیاوران، در میدان باهنر (نیاوران) قرار دارد.

موقعیت کوشک احمدشاهی روی نقشه

دسترسی

برای رسیدن به کوشک احمدشاهی، می‌توانید از خط یک مترو تهران استفاده کرده و در ایستگاه تجریش پیاده شوید یا با BRTهای مسیر راه‌آهن - تجریش و سایر اتوبوس‌هایی که به میدان تجریش می‌روند یا از تاکسی‌هایی که به این مقصد تردد می‌کنند، استفاده کنید. در این لیست با انتخاب ایستگاه میدان تجریش از خط یک مترو، می‌توانید از اتوبوس‌هایی که به این مقصد می‌روند باخبر شوید. سپس با پنج دقیقه پیاده‌روی به میدان قدس رفته و از آنجا با تاکسی‌های نیاوران به کاخ نیاوران و کوشک احمدشاهی برسید. همچنین می‌توانید از اتوبوس‌های خط میدان تجریش - دارآباد و بلوار صبا ازگل و میدان رسالت - میدان قدس (دقت کنید که فقط اتوبوس‌هایی که از طرف میدان رسالت به میدان قدس می‌روند از میدان نیاوران می‌گذرند و در مسیر برگشت مسیر متفاوتی دارند) استفاده کنید و در میدان نیاوران پیاده شده و به مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران و کوشک احمدشاهی بروید.

کوشک احمدشاهی - نیاوران

آیا شما هم تجربه حضور در این بنای زیبا و دیدن اشیای قرار گرفته در آن را داشته‌اید؟ نظرها و تجربه‌های خود را با کجارو و خواننده‌های ما در میان بگذارید.

برچسب‌ها کجاست

دیدگاه