عمارت بادگیر کجاست؟

علیرضا کیخا | سه شنبه, ۱۹ مرداد ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

عمارت بادگیر کجاست؟ بعضی از بناهای تاریخی هستند که حضور در آنها حال و هوای ما را عوض می‌کند و گویی برای لحظاتی هم شده، احساس می‌کنیم که پا به دنیای دیگری گذاشته‌ایم. عمارت بادگیر یکی از این بناهای زیبا و باشکوه است که با جزییات معماری خود تحسین هر بازدیدکننده‌ای را برمی‌انگیزد. با کجارو همراه باشید تا گشتی در این عمارت زیبا بزنیم.

معرفی

عمارت بادگیر یکی از ساختمان‌های زیبای کاخ گلستان است که به دستور فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شده است.

mirror-hall

دلیل نامگذاری این عمارت به این نام، وجود ۲ بادگیر بلند در آن است. این عمارت زیبا میزان تاج‌گذاری مظفرالدین‌شاه بوده است..

mirror-hall

این بنا از نظر معماری و جزییاتی که در تزیینات داخلی آن به ویژه در آینه‌ کاری‌ها و شیش رنگی‌ها به کار رفته است بسیار مورد توجه و با اهمیت است.

mirror-hall

این عمارت زیبا در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار بازسازی شده است و هم‌اکنون هم در وضعیت بسیار خوبی نگهداری می‌شود. ناصرالدین شاه از حوض‌خانه این عمارت برای نگهداری پرندگان زیبایی که گردآوری کرده بود، استفاده می‌کرده است و در زمانی به پرندگان غذا می‌دادند به تماشای آنها می‌آمده و از شیوه شکار هریک از آنها می‌گفته است.

mirror-hall

 حوض‌خانه تابستانی در زیر این عمارت قرار داشته است که به کمک جریان باد چهار بادگیر و آب حوض قنات شاهی که در میانه آن وجود داشته است خنک می‌شده است.

mirror-hall

اگر به عمارت بادگیر سفر کردید به غیر جزییات زیبای سقف و دیوارها، حتما نگاهی هم به زیر پای خود و کاشی‌کاری بی‌نظیری که در کف عمارت کار شده است، بیندازید و از دیدن زیبایی آن لذت ببرید.

آدرس

عمارت بادگیر در ضلع جنوبی کاخ گلستان واقع در تهران، خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ قرار دارد.

موقعیت کاخ گلستان بر روی نقشه تهران

دسترسی

بهترین راه برای رسیدن به کاخ گلستان استفاده از مترو است. برای رسیدن به این مجموعه کافی‌ است در ایستگاه پانزده خرداد در خط یک مترو از قطار پیاده شده و پس از خروج از ایستگاه در خیابان پانزده خرداد به سمت شرق بروید تا به خیابان داور برسید. ورودی کاخ گلستان در این خیابان قرار دارد و از ایستگاه مترو تا این ورودی تنها پنج دقیقه پیاده‌روی لازم است.

mirror-hall

ورودی کاخ گلستان برای گردشگران داخلی ۲۵۰۰ تومان است و برای تهیه بلیت بازدید از عمارت بادگیر هم باید مبلغ ۲۵۰۰ تومان بپردازید.

mirror-hall

آیا شما هم از این عمارت زیبا دیدن کرده‌اید؟ تجربیات خود را از حضور در این مکان زیبا با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

    منبع Kojaro

    دیدگاه