خیابان جمهوری کجاست؟

علیرضا کیخا | یکشنبه, ۱۷ مرداد ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

خیابان جمهوری کجاست؟ امروز سری به خیابان جمهوری تهران زده‌ایم که برای اکثر ما یادآور خاطراتی خوش از خرید لوازم خانگی، صوتی و تصویری و دیجیتالی و البته گشت و گذار و سیاحت است. در مقاله امروز «کجاست» با راه‌های دسترسی به این خیابان آشنا می‌شویم. با کجارو همراه باشید.

 معرفی

خیابان جمهوری اسلامی که تا پیش از انقلاب اسلامی خیابان شاه‌آباد و سپس اسلامبول (استانبول) شناخته می‌شد یک خیابان اصلی و مهم و شرقی - غربی در مرکز تهران است. این خیابان میزبان جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی است. از جمله آنها می‌توان به عمارت مسعودیه در خیابان اکباتان (که آینده آن مشخص نیست و صحبت از واگذاری آن به دولت برای استفاده اداری می‌شود)، موزه آبگینه در خیابان سی‌تیر، مدرسه تاریخی فیروزبهرام، مجتمع چارسو و علا‌ٍالدین و پاساژ پلاسکو و بسیاری از ساختما‌ن‌های زیبای به جای مانده با معماری زیبای دوران قاجار و پهلوی اشاره کرد. 

jomhouri-street

نمای پل حافظ و خیابان جمهوری و پاساژ علاِالدین 

همچنین این خیابان با خیابان‌های مهم و تاریخی مثل لاله‌زار، ولیعصر و سی تیر و پل حافظ تقاطع دارد.

jomhouri-street

یک ساختمان زیبا با معماری پهلوی که گفته می‌شود متاسفانه قرار است تخریب شده و جای خود را به یک برج تجاری بدهد.

در این خیابان بورس لوازم صوتی و تصویری، تلفن همراه و لباس مردانه قرار دارد که در مراکز خرید مختلفی قرار دارند. از جمله این مراکز خرید می‌توان به پاساژ پلاسکو، کوچه برلن، پاساژ پروانه، علاِالدین، چارسو،‌ خیابان لاله‌زار و لاله‌زار نو و پاساژ امجد (بورس قطعات الکترونیک، پاساژ فردوسی و همچنین خیابان ولیعصر اشاره کرد. سفارت بریتانیا، ترکیه و آلمان هم در این خیابان قرار دارد.

jomhouri-street

نمای خیابان جمهوری، چهارراه استانبول

آدرس

خیابان جمهوری اسلامی از میدان بهارستان تا میدان جمهوری اسلامی امتداد یافته است.

موقعیت خیابان جمهوری اسلامی بر روی نقشه

دسترسی

بهترین راه برای رسیدن به خیابان جمهوری، استفاده از مترو است. ایستگاه مترو سعدی در چهارراه مخبرالدوله (میدان استقلال) در خیابان جمهوری قرار دارد. ضمنا اگر قصد سفر به قسمت شرقی خیابان را دارید می‌توانید در ایستگاه متروی بهارستان در خط ۲ از قطار پیاده شده و با پنج دقیقه پیاده‌روی به ابتدای شرقی خیابان جمهوری در میدان بهارستان برسید. اگر قصد استفاده از اتوبوس را دارید هم می‌توانید به این لیست مراجعه کنید و با انتخاب ایستگاه متروی سعدی از اتوبوس‌هایی که در خیابان جمهوری تردد می‌کنند مثل خط اتوبوس میدان بهارستان - میدان جمهوری، میدان بهارستان - میدان ولیعصر و خط ۴ اتوبوس‌های بی آر تی که از میدان جمهوری عبور می‌کنند، باخبر شوید و استفاده کنید. از نقاط مختلف شهر به این خیابان تاکسی هم عبور می‌کند و به دلیل اهمیت این خیابان تقریبا از همه جای شهر می‌توانید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید.

jomhouri-street

نمای پاساژ پروانه و خیابان جمهوری

شما چه خاطراتی از این خیابان و زیبایی‌های آن دارید؟ خاطرات و نظرات خود را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

برچسب‌ها کجاست

دیدگاه