کاشت برنج در حریم تخت جمشید، این بنا را تهدید می کند

تیم  کجارو
شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
کاشت برنج در حریم تخت جمشید، این بنا را تهدید می کند

برخی کارشناسان حوزه میراث فرهنگی بر این باورند که وضعیت فرونشست در اطراف این مجموعه جهانی بسیار نگران کننده است به گونه ای که این بنا را نیز تهدید می‌کند.

فرونشست زمین در اطراف تخت جمشید طی چند سال گذشته با سرعت بیشتری تشدید شده و این امر نگرانی‌های زیادی به همراه داشته است.

در این راستا مسئولان امر اعلام کردند که محدوده نشست زمین در محوطه تاریخی تخت جمشید تا ۶۰۰ متری بنای اصلی رسیده و این موضوع بسیار نگران کننده است.

اولین بار در سال ۱۳۸۷ مسئولان متوجه پدیده فرونشست زمین‌های اطراف مجموعه جهانی تخت جمشید و نقش رستم شدند که رو به افزایش است .

در این مدت تدابیری برای مهار این پدیده  اتخاذ شد اما بازهم شاهد گسترش این پدیده در ۶۰۰ متری مجموعه تخت جمشید هستیم.

اخیرا با پنج کامیون خاک این فرونشست‌ها پرشده‌اند اما نکته قابل‌توجه این است که آیا پر کردن این فرونشست با خاک برای مهار این پدیده موثر است یا خیر؟

رییس مرکز زمین‌شناسی منطقه جنوب کشور (مرکز شیراز) در رابطه با آخرین وضعیت فرونشست تخت جمشید گفت:

متاسفانه طی چند سال گذشته فرونشست زمین در دشت مرودشت گسترش زیادی داشته به گونه‌ای که هم اکنون به‌عنوان یک معضل مطرح است.

طهمورث یوسفی با اشاره به این‌که طی سال‌های اخیر در دشت‌های مختلف کشور به ویژه در استان فارس شاهد وقوع گسیختگی زمین با به تعبیری همان فرونشست بوده‌ایم، ادامه داد:

بالاترین افت سطح ایستابی آب در کشور مربوط به دشت‌های استان فارس است و در راستای گزارشات متعدد کارشناسان سازمان زمین‌شناسی مرکز شیراز از فروچاله‌ها و درز و شکاف‌ها، این سازمان فرونشست را به‌عنوان یکی از مخاطرات مهم  در استان و کشور می‌داند.

رئیس مرکز زمین‌شناسی منطقه جنوب کشور(مرکز شیراز) با اشاره این‌که در این محدوده خاک پیوستگی خود را از دست داده، بیان کرد:

با توجه به  برداشت بی‌رویه آب در این محدوده تراکم اولیه زمین سست شده و به‌صورت ۴۰ تا ۵۰ متری به‌صورت یک خط به وجود آمده است.

یوسفی با اشاره به اینکه اولین بار ۱۰ سال قبل این پدیده در روستای شول مرودشت دیده شد، افزود که بیشترین شکاف‌ها در منطقه کربال در نزدیکی مجموعه جهانی تخت جمشید است و این موضوع نگران کننده است.  به‌عنوان نمونه این ترک‌ها در گذشته هر ۱۰ سال یک سانتی‌متر بوده اما در حال حاضر طی دو سال به ۵۰ متر رسیده است.

یوسفی خواستار مدیریت برداشت آب شد و تاکید کرد:

ضروری است دستگاه‌های مربوطه نسبت به کنترل برداشت سفره آب‌های زیرزمینی اقدام کنند در غیر این صورت ایجاد این ترک‌ها، مجموعه جهانی را نیز تهدید می‌کند.

یوسفی با اشاره به پر کردن این فرونشست‌ها با خاک گفت که تنها راهی که وجود دارد پر کردن این فرونشست‌ها با خاک است اما با این وجود باید بر روی آن مطالعات دقیقی انجام شود.

در حال حاضر کشاورزان در حریم درجه یک و دو تخت جمشید و نقش رستم از جمله روستاهای زنگی‌آباد، حاجی آباد و گدیون برنج کشت می‌کنند از این‌رو چگونه می‌توان انتظار داشت که از تشدید این پدیده جلوگیری شود.

متاسفانه این فرونشست‌ها علاوه بر اینکه مجموعه جهانی تخت جمشید را تهدید می‌کنند جان مردم را نیز به خطر می‌اندازند از این‌رو باید هرچه سریع‌تر برای کنترل این پدیده اقدام کرد.

منبع مهرنیوز
برچسب‌ها تخت جمشید

دیدگاه