نخستین پرواز تجاری آمریکا و کوبا در نیم قرن گذشته

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
نخستین پرواز تجاری آمریکا و کوبا در نیم قرن گذشته

نخستین پرواز تجاری میان آمریکا و کوبا در پنجاه سال گذشته امروز انجام می‌شود که سرآغاز دوران جدیدی از رابطه میان این دو کشور است.

چند شرکت هواپیمایی آمریکایی که در این اقدام پیش‌قدم‌ شده‌اند در ماه‌های آتی ارائه خدمات به مسافران را برای سفر به کوبا آغاز می‌کنند. شرکت "جت بلو ایرویز" از شهر فورت لادردیل واقع در ایالت فلوریدا به شهر سانتاکلارا واقع در مرکز کوبا که به خاطر وجود بنای یادبود ارنستو چه‌گوارا در آنجا مشهور است، پرواز خواهند کرد.

در بین مسافران این ایرباس A۳۲۰ که ۱۵۰ صندلی دارد آنتونی فاکس، وزیر حمل‌ونقل آمریکا، رابین هایس، مدیر اجرایی شرکت جت بلو، خبرنگاران، عکاسان و دیگر مقامات حضور خواهند داشت. مسافران عادی از جمله اتباع کوبایی نیز نیمی از صندلی‌های این هواپیما را اشغال خواهند کرد. آن‌ هم در مسیری که در ابتدا ممکن است یک چالش تجاری باشد.

کوبا و آمریکا پس از ۱۸ ماه مذاکرات غیرعلنی و محرمانه نهایتاً در دسامبر ۲۰۱۴ عادی سازی روابط را آغاز کردند. این دو کشور بیش از پنج دهه با یکدیگر دشمن شده بودند.

از آنجایی که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا نمی‌تواند کنگره آمریکا را در خصوص لغو تحریم تجاری دیرینه متقاعد کند، شهروندان آمریکایی همچنان حق سفر به کوبا به عنوان گردشگر را ندارند؛ اما دولت آمریکا استثناهایی را در خصوص این ممنوعیت تصویب کرده که شامل سفرهای فرهنگی، مذهبی و آموزشی تا سفرهای تجاری و دیدار خانوادگی می‌شود.

تفاهم‌نامه امضا شده میان کوبا و آمریکا پروازها به هاوانا را به روزانه ۲۰ پرواز محدود می‌کند. مقامات آمریکا هنوز تصمیم نهایی خود را در خصوص اینکه کدام شرکت هواپیمایی در این مسیر سفر خواهد کرد، اعلام نکرده‌اند.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا

    دیدگاه