سفر وزیر محیط زیست، انرژی و امور دریاهای فرانسه به ایران

علیرضا کیخا
یکشنبه، ۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
سفر وزیر محیط زیست، انرژی و امور دریاهای فرانسه به ایران

سوگلن رویال، وزیر محیط‌زیست، انرژی و امور دریاهای فرانسه به‌همراه یک تیم از کارشناسان این کشور به تهران سفر کرده است و امروز با معصومه ابتکار رییس سازمان محیط‌زیست کشورمان دیدار کرد. با گزارش اختصاصی کجارو از نشست خبری پس از این دیدار همراه باشید.

صبح امروز معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست ایران، میزبان وزیر محیط‌زیست، انرژی و امور دریاهای فرانسه بود. پس از این دیدار که در سازمان محیط زیست در پارک پردیسان انجام شد، دو طرف برای تشریح دستاوردهای این دیدار دوستانه و صمیمی به میان خبرنگاران آمدند. وزیر محیط زیست فرانسه در تهران

ابتکار در ابتدا به میهمان خود، خوش آمد گفت و از وی برای اینکه دعوت او را قبول کرده و به ایران سفر کرده تشکر کرد. سپس در بیانات خود اشاره کرد که ما پیرامون همکاری‌های دو  و چند جانبه در زمینه همکاری‌هایی که بعد از تفاهم‌نامه دو جانبه‌ای که در سفر رئیس‌جمهور در فرانسه امضا شد صحبت کردیم. در این ملاقات در مورد زمینه‌های همکاری برای اجرای توافق پاریس در زمینه مسائلی که ایران به آن پرداخته و اهمیت دارد نیز مذاکره کرده‌ایم.  

وزیر محیط زیست فرانسه در تهران

مسائلی از جمله بهینه‌ سازی مصرف انرژی، اصلاح الگوی مصرف آب، مدیرت منابع آبی، مسائل مربوط به گرد و غبار و روش‌های مقابله با عوارض آن از مهم‌ترین مسائل مورد مذاکره ما با وزیر محیط زیست فرانسه بوده است. ما توافق کرده‌ایم که در قالب تفاهم‌نامه پاریس و آنچه رئیس‌جمهور ما در فرانسه به امضا رسانده یک چارچوب همکاری و برنامه عملی را تنظیم کنیم.وزیر محیط زیست فرانسه در تهران

سوگلن رویال هم ضمن ابراز خوشحالی از سفر خود به ایران گفت که البته این اولین ملاقات من با خانم ابتکار نیست. ایران میراث‌های محیط‌زیستی شگفت‌انگیزی دارد و تمام ابعاد شگفت‌انگیز محیط‌زیستی ایران در سطح خیلی بالایی نشان داده می‌شود. همان طور که می‌دانیم در چارچوب توافق پاریس اجلاس cop21، بازدید از کشورهای مختلف را شروع کردم و حدود یک سال است که ریاست این اجلاس را بر عهده دارم.

وزیر محیط زیست فرانسه در تهران

وی از پیوستن ایران به کشورهای مجری توافق پاریس تشکر کرد. فرانسه با موزه ملی و تاریخ طبیعی ایران همکاری‌های بسیار زیادی دارد و ما در تلاش هستیم تا به تقویت این همکاری‌ها بپردازیم. در سفر خود به ایران با رئیس دانشگاه تهران ملاقات خواهم‌ کرد، چراکه ما علاقه‌مندی بسیاری برای همکاری با دانشگاه‌ تهران داریم.
وزیر محیط زیست فرانسه در تهران

رویال از سفر خود به دریاچه ارومیه خبر داد و گفت:

فردا طبق پیشنهادها خانم ابتکار از دریاچه ارومیه بازدید می‌کنم و ما الان نیز همکاری‌هایی برای احیای دریاچه ارومیه علی‌الخصوص در زمینه آب داریم و در تلاشیم تا همکاری خود را در این زمینه تقویت کنیم. همان طور که می‌دانید دریاچه ارومیه مورد تهدید قرار گرفته و در حال حاضر شرایط آن رو به بهبود است و دلیل این اتفاق تصمیمات بسیار شجاعانه‌ای است که توسط ایران گرفته شده، به‌ویژه در زمینه تغییر دادن تکنیک‌های کشاورزی و همچنین استفاده کردن از منابع آب است.

وزیر محیط زیست فرانسه در تهران

مطالب مرتبط:

    منبع کجارو
    برچسب‌ها محیط زیست

    دیدگاه