کم جمعیت ترین ایالات آمریکا

امیرعلی محمودی | یکشنبه, ۷ شهریور ۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

طبق اطلاعات منتشر شده از سازمان آمار و سرشماری آمریکا، هفت ایالت این کشور، جمعیتی معادل ۲۰ نفر یا کمتر در هر مایل مربع دارند. در ادامه با کجارو همراه باشید.

تراکم جمعیت یک ناحیه، با تقسیم تعداد جمعیت بر مجموع مساحت آن منطقه محاسبه می‌شود. در این‌جا، محاسبه‌ی ما بر اساس تعداد افراد بر هر مایل مربع است. تراکم جمعیت جهان ۱۲۰ نفر بر هر مایل مربع است.

البته منظور فقط خشکی‌های زمین است، نه دریاها. در آمریکا، تراکم جمعیت بعضی از ایالت‌ها از این عدد تجاوز می‌کند و تراکم برخی نیز کمتر از میزان یاد شده است. فهرستی که برایتان آماده کرده‌ایم، اسامی و اطلاعات آن دسته از ایالت‌های آمریکا است که کمترین تراکم جمعیت در این کشور را دارند.

آلاسکا

آلاسکا

هم‌اکنون آلاسکا با ۱٫۳ نفر در هر مایل مربع، به‌لحاظ جمعیتی کم‌تراکم‌ترین ایالت آمریکا محسوب می‌شود. طبق اطلاعات آماری، ۶۴٫۱ درصد از جمعیت این ایالت را سفیدپوستان غیرلاتین و ۱۴٫۸ درصد از آنان را بومیان آمریکا تشکیل می‌دهند. در دهه‌ی ۱۸۹۰، طی دورانی که کشف طلا در میان مردم باب شده بود، هزاران مهاجر برای به‌دست آوردن ثروت به آلاسکا رفتند که به‌طور قابل توجهی، موجب افزایش جمعیت این ایالت شد. نیمی از جمعیت آلاسکا، در شهر انکوریج این ایالت زندگی می‌کنند. از آن‌جایی که آلاسکا هم بسیار بزرگ است و هم در مناطق دور افتاده‌ی شمال کشور واقع شده که دسترسی به دیگر نواحی را مشکل می‌سازد، تراکم جمعیت بسیار کمی دارد. بخش اعظمی از این ایالت، پوشیده از برف و یخ است که شرایط زندگی را دشوار می‌کند. در نتیجه، توسعه‌ی شهری نیز در این منطقه وجود نخواهد داشت. اقتصاد ایالت آلاسکا بر صنعت نفت و گاز متکی است.

وایومینگ

وایومینگ

دومین ایالت آمریکا که کمترین میزان تراکم جمعیتی را دارد، وایومینگ با ۶ نفر در هر مایل مربع است. وایومینگ ایالتی بزرگ با جمعیتی اندک است که عمده فعالیت‌های اقتصادی‌اش در دامداری، استخراج ذغال‌سنگ و صنعت گردشگری خلاصه می‌شود. بیشتر اراضی این ایالت یا توسط کوهستان‌ها احاطه شده و یا به‌صورت مناطق حفاظت شده (مانند پارک‌های ملی) درآمده‌اند که سکونت در آن‌ها ممنوع است.

مونتانا

مونتانا

ایالت مونتانا، همسایه‌ی شمالی وایومینگ بوده و دارای تراکم جمعیتی ۷٫۱ نفر در هر مایل مربع است. در ابتدا، روستانشینان در بخش‌های بزرگ و اصلی ایالت مونتانا سکنی گزیدند و زمین‌های آن را بین اعضای خانواده خود تقسیم کردند. این پراکندگی جمعیت در مونتانا، به کم شدن تراکم خانوار و بهبود اصلی‌ترین فعالیت اقتصادی این ایالت، یعنی کشاورزی نیز کمک شایانی می‌کند. برای کشت غلات و دامداری، زمین‌های وسیعی مورد نیاز است. مونتانا نیز برای انجام این دو کار، مکانی ایده‌آل است. در مونتانا، مناطقی که دارای زمین‌های ویژه‌ی دامداری و کشاورزی نیستند، قالباً پوشیده از کوهستان هستند.

داکوتای شمالی

داکوتای شمالی

داکوتای شمالی با مونتانا هم‌مرز بوده و با ۱۱ نفر در هر مایل مربع، چهارمین ایالت کم‌تراکم آمریکا، به‌‌لحاظ جمعیتی محسوب می‌شود. قبل از ورود اروپاییان به داکوتای شمالی، جمعیت این ایالت، عمدتاً متشکل از آمریکاییان بومی بود. بیشتر اراضی این ایالت پوشیده از مزارع گندم است که تحت قوانین «ضد سهامی» محافظت می‌شوند. طبق قوانین یاد شده، بانک‌ها اجازه‌ی مالکیت مزرعه را ندارند. همچنین وجود این قوانین موجب غیرقانونی شدن توقیف (قانونی) زمین‌های زراعی می‌شود. در گذشته، بسیاری از جوانان داکوتای شمالی به‌منظور یافتن فرصت‌های شغلی بهتر، این ایالت را ترک کردند که موجب کاهش جمعیت آن شد. با این‌حال، اکنون اقصاد داکوتای شمالی به ثبات رسیده و دارای نرخ بیکاری پایینی نیز هست که نتیجه‌اش، جذب ساکنان بیشتر به این ایالت شده است.

داکوتای جنوبی

داکوتای جنوبی

داکوتای جنوبی با ۱۱٫۳ نفر در هر مایل مربع، به لحاظ تراکم جمعیتی، مانند داکوتای شمالی است. بیشتر جمعیت این ایالت در شرق رودخانه میزوری زندگی می‌کنند؛ مکانی که اقتصادش بر پایه‌ی کشاورزی استوار است. بیشتر مناطق بخش غربی این رودخانه به دامداری اختصاص داده شده است. پراکندگی نژادها در ایالت داکوتای جنوبی بدین صورت است: سفیدپوستان غیر لاتین ۸۳٫۸ درصد، بومیان آمریکایی ۸٫۸ درصد، سیاه‌پوستان آفریقایی-آمریکایی ۱٫۲ درصد و نژاد آسیایی-آمریکایی ۰٫۹ درصد.

نیو مکزیکو

نیو مکزیکو

تراکم جمعیتی نیو مکزیکو برابر با ۱۷٫۲ نفر در هر مایل مربع است. تنها ۵۱٫۴ درصد از ساکنان نیو مکزیکو داخل این ایالت متولد شده‌اند و باقی مهاجران از دیگر مناطق و کشورها به اینجا آمده‌اند. اقتصاد این شهر، به کمک صنایع نفت و گاز، صنعت گردشگری و نیز با بودجه دولت پا بر جا است. تراکم پایین جمعیت نیو مکزیکو دلایل بسیاری دارد. بخشی از دلایل این موضوع با کمبود فرصت‌های شغلی در ارتباط بوده و بخشی دیگر نیز به‌دلیل مالکیت بیشتر اراضی این ایالت توسط دولت فدرال است. در ایالت نیو مکزیکو سه پایگاه هوایی، یک ناحیه آزمایش موشک و یک پادگان نظامی وجود دارد.

آیداهو

آیداهو

میزان تراکم جمعیت آیداهو ۲۰ نفر در هر مایل مربع است. ایالت آیداهو پیش از استعمار، مملو از جمعیت بومی آمریکا بود. این ایالت در دوره‌ای که مردم به کشف طلا می‌پرداختند و نیز پس از تبدیل شدن به یک سرزمین غربی در صده‌ی ۱۸۰۰، مورد توجه اروپایی‌ها قرار گرفت. امروز، اقتصاد ایالت آیداهو عمدتاً بر صنعت چوب‌بری و کشاورزی استوار است. جمعیت این ناحیه متشکل از ۸۹ درصد سفیدپوستان غیر لاتین، ۱٫۴ درصد بومیان آمریکایی، ۱٫۲ آسیایی-آمریکایی‌ها و ۶ درصد سیاه‌پوستان آفریقایی-آمریکایی است. مذهب غالب ایالت آیداهو «مورمون» است.

نبراسکا

نبراسکا

نبراسکا هشتمین ایالت فهرست ماست و ترام جمعیتش برابر با ۲۴٫۷ نفر د رهر مایل مربع است. بیشتر زمین‌های نبراسکا نیز مانند دیگر ایالات معرفی شده در این مقاله، به کشاورزی اختصاص داده شده است. کشت ذرت و سویا و نیز چراگاه برای چارپایان از جمله موارد استفاده‌ی اراضی نبراسکا است. ترکیب نژادی این ایالت بدین رتیب است: ۸۶٫۱ درصد سفیدپوستان غیر لاتین، ۴٫۵ درصد سیاه‌پوستان آفریقایی-آمریکایی، ۱٫۸ درصد آسیایی-آمریکایی‌ها و ۱ درصد بومیان آمریکایی. کاتولیک، مذهب بسیاری از مردم نبراسکا محسوب می‌شود. در واقع، ۲۸٪ از ساکنان این ایالت به آیین کاتولیک اعتقاد دارند. «اوماها» در نبراسکا، با جمعیتی بیش از ۷۰۰ هزار نفر، پرجمعیت‌ترین شهر این ایالت محسوب می‌شود. وجود شهری با این وسعت، موجب افزایش تراکم ساکنان منطقه می‌شود.

نوادا

نوادا

تراکم جمعیتی نوادا ۲۶٫۳ نفر در هر مایل مربع است. این ایالت نسبت به جغرافیا و وسعتش، تراکم جمعیت پایینی دارد. بخش اعظمی از اراضی ایالت نوادا توسط «بیابان موهاوی» پوشیده شده که روستانشینان آن را برای زندگی کردن، مناسب ندیدند. به‌همین دلیل، دولت فدرال آمریکا، مالک بیش از ۸۰ درصد این ایالت است. تقریباً ۳٫۵۰۰٫۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی این ایالت، به زمین‌های آزمایش سلاح‌های هسته‌ای اختصاص داده شده است و کسانی‌که اینجا زندگی می‌کنند، عمدتا به لاس‌وگاس رفته‌اند.

کانزاس

کانزاس

آخرین ناحیه در فهرست ما، ایالت کانزاس با ۳۵٫۶ نفر در هر مایل مربع است. بیشتر زمین‌های اینجا پوشیده از مزارع گندم، ذرت و سویا است. علاوه‌بر این، «سازمان پارک‌های ملی» آمریکا ۱۰ پارک و مقبره در این ایالت دارد که زندگی کردن در نزدیکی آن‌ها ممنوع است. جمعیت کانزاس طی دهه‌ی گذشته با افزایش بسیار اندکی روبرو بوده که عمدتاً در نتیجه‌ی نقل مکان روستاییان، به نواحی داخل شهرهای این ایالت است.

دلایل تراکم پایین جمعیت در مناطق یاد شده چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، چناچه بیشتر زمین‌های یک منطقه به کشاورزی اختصاص داده شوند، تراکم جمعیت آنجا کاهش خواهد یافت. البته شرایط زیست‌محیطی نامناسب مانند کوهستا‌های مرتفع و آب و هوای خشک نیز موجب کاهش جمعیت انسانی در آن نواحی می‌شود. این موضوع برای موارد استفاده‌ی مختلف زمین‌ها و سیاست‌های مالکیت زمین نیز صدق می‌کند.

منبع worldatlas
برچسب‌ها توریسم آلاسکا

دیدگاه