پارک طالقانی کجاست؟

علیرضا کیخا | سه شنبه, ۲ شهریور ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

پارک طالقانی کجاست؟ امروز به یکی از زیباترین پارک‌های تهران می‌رویم و گشتی در پارک طالقانی، این پارک جنگلی با صفا که در سال‌های اخیر شاهد تغییرات مثبت بسیاری بوده است می‌زنیم. با کجارو همراه باشید تا با هم راه‌های دسترسی به پارک طالقانی را بررسی کنیم.

معرفی

پارک طالقانی یکی از پارک‌های جنگلی تهران است که در تپه‌های عباس‌آباد تهران قرار دارد. این پارک در گذشته زمین کشاورزی بوده و بخشی از آن هم متعلق به بانک کشاورزی بوده است. سپس توسط شرکت نوسازی عباس‌آباد خریداری شده و طرح نوسازی آن در سال ۱۳۵۰ به تصویب مجلس رسیده و توسط مهندس مشاور لوئیس دیویس انگلیسی طراحی شد. طراحی و فضاسازی و آبیاری این پارک با مشاوره یک شرکت مهندسی اسپانیایی از سال ۱۳۵۶ شروع شد و در سال ۱۳۶۰ به پایان رسید.

پارک طالقانی

راه چوبی زیبای پارک طالقانی

پارک طالقانی در سال ۱۳۶۱ افتتاح شد، اما بیشترین تغییرات در دهه اخیر در پارک طالقانی انجام شده است. این پارک با احداث پل طبیعت روی بزرگراه مدرس به پارک آب و آتش متصل شد.

پارک طالقانی

ابتدای پل طبیعت در پارک طالقانی

باغ‌موزه دفاع مقدس در کنار این پارک ساخته شد و بزرگترین پرچم ایران در این پارک قرار گرفت که ۱۰۰۰ متر مربع مساحت دارد.

پارک طالقانی

بزرگترین پرچم ایران در پارک طالقانی

طول میله پرچم ۱۵۰ متر و وزن میله آن ۲۵۰ تن است و روی آن امکانات تصویربرداری و هواشناسی تعبیه شده است. این پرچم از نظر ارتفاع میله سومین پرچم بلند و از نظر ارتفاع از دریا بلندترین پرچم دنیا است.

آدرس

پارک طالقانی در کنار بزرگرا‌ه‌های حقانی، همت و مدرس واقع شده است.

موقعیت پارک طالقانی روی نقشه

دسترسی

بهترین راه برای رسیدن به پارک طالقانی، استفاده از مترو است. کافی است در خط یک مترو تهران، در ایستگاه مترو شهید حقانی از قطار پیاده شوید و با پنج دقیقه پیاده‌روی به پارک طالقانی برسید. البته ایستگاه مترو شهید همت هم در قسمت جنوبی این پارک قرار دارد، اما برای رسیدن به مرکز پارک و جاذبه‌های آن مانند پل طبیعت راه طولانی‌تری را باید پیاده‌روی کنید. همچنین اگر قصد سفر با خودرو شخصی به این پارک را دارید، می‌توانید از یکی از بزرگراه‌های همت، مدرس و حقانی برای رسیدن به پارک طالقانی استفاده کنید. در خروجی این پارک در بزرگراه حقانی و در مجاورت پارک، یک پارکینگ بزرگ خودرو قرار دارد که برای پارک خودرو خود می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر قصد استفاده از اتوبوس را دارید می‌توانید در این لیست، از اتوبوس‌هایی که در اطراف مترو حقانی و پارک طالقانی تردد می‌کنند باخبر شوید و از آن‌ها استفاده کنید. 

پارک طالقانی

راه چوبی پارک طالقانی

در گذشته راه‌های پیاده‌روی اطراف این پارک، خاکی بودند. اما چند سالی هست که راه‌های چوبی در این پارک ساخته شده است که زیبایی پارک هم افزوده است. از امکانات این پارک می‌توان به مسجد، زمین بازی کودک، زمین‌های ورزشی پینگ‌پنگ و بسکتبال، بوفه، آلاچیق با منقل‌‌‌‌‌‌‌‌های مخصوص طبخ کباب و سرویس بهداشتی اشاره کرد. همچنین  پارک طالقانی به‌دلیل قرار گرفتن در ارتفاع و تپه‌های عباس‌آباد نمایی بسیار زیبا از شهر تهران را دارا است. آیا شما هم تجربه حضور در این پارک را داشته‌اید؟ نظرات و خاطرات خود درباره پارک طالقانی را با کجارو در میان بگذارید.

منبع کجارو

دیدگاه