مشکل نبود سیستم جامع رزرواسیون در گردشگری ایران

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۵
مشکل نبود سیستم جامع رزرواسیون در گردشگری ایران

به گفته کارشناسان یکی از مشکلات گردشگری ایران نبود سیستم رزرواسیون اختصاصی است . به‌طوری که هیچ گردشگری در دنیا نمی‌تواند خودش هتل خود را انتخاب کند و باید یک آژانس کارگزاری در کشوری که تور ایران را می‌فروشد و برنامه سفر  را داشته باشد، از آن طریق وارد شود.

در کشورمان حلقه مفقوده‌ای است که هیچ گردشگری در دنیا نمی‌تواند خودش هتل خود را انتخاب کند و باید یک آژانس کارگزاری در کشوری و تور ایران را بفروشد و برنامه سفر را داشته باشد و از آن طریق وارد شود. شبکه رزرواسیون هتلی بین‌المللی در دنیا وجود دارد که ما عضو آن نیستیم و این باعث می‌شود گردشگر قدرت انتخاب هتل را نداشته باشد

محسن قریب، رئیس سابق و عضو هیئت مدیره سازمان ایرانگردی و جهانگردی با اشاره به اهمیت نقش توریست در اقتصاد دنیا گفت:

امروزه صنعت گردشگری به‌عنوان پردرآمدترین صنعت روز دنیا تلقی می‌شود و دارای حوزه بزرگی در دنیا است و آحاد مردم در این حوزه به نحوی مصرف‌کننده هستند. به همین دلیل هم توجه مدیران کشورهای مختلف دنیا به این رشته و به این صنعت معطوف است و در نظام برنامه‌ریزی کلیه کشورها به این موضوع توجه ویژه‌ای می‌شود.

قریب با بیان اینکه اگر به افزایش جمعیت و اوقات فراغت مردم توجه شود، اهمیت این صنعت دو چندان است، اظهار داشت که با افزایش جمعیت روزافزون دنیا، در نتیجه این افراد مشتریان این صنعت هستند و همچنین افزایش اوقات فراغت مردم، چون دنیا به سمت ماشینیزه شدن پیش می‌رود و زمان فراغت مردم افزایش می‌باید و اینها نشان دهنده این است که باید به این صنعت توجه شود.

«قریب» با اشاره به زیرساخت‌ها، آن را یک معضل در کشور دانست و افزود که در زمینه زیرساخت‌ها به خصوص برای گردشگران خارجی در کشور مشکل داریم. در کشورمان یک حلقه مفقوده‌ای است که هیچ گردشگری در دنیا نمی‌تواند خودش هتل خود را انتخاب کند و باید یک آژانس کارگزاری در کشوری که تور ایران را می‌فروشد و برنامه سفر  را داشته باشد، از آن طریق وارد شود.

رئیس سابق سازمان ایرانگردی و جهانگردی خاطرنشان کرد:

باید کشور برای انتخاب صنعت گردشگری در میان صنعت‌های دیگر عزم جدی را داشته باشد تا صنعت بهتر کشور شود و بتوان روی آن سرمایه‌گذاری کنیم.

در ادامه امیرعدنان سپهری معاون سرمایه‌گذاری شرکت ایرانگردی و جهانگردی با اشاره به اینکه ظرفیت‌ها در داخل کشور بالا است و نیاز به حمایت‌های دولت و حاکمیت دارد، به راهکارهایی که باعث جذب سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری می‌شود، اشاره داشت و گفت:

باید دولت، شهرداری‌ها و حاکمیت برای ورود سرمایه‌گذاری خارجی و حتی داخلی تسهیلاتی را قائل شوند. متاسفانه در شرایط موجود اقتصادی کشور، هزینه سرمایه‌گذاری برای داخلی با شرایط بانکی و اقتصادی، گران قیمت است.

سپهری در ادامه بیان کرد که در شرایط فعلی اگر اولویت با سرمایه‌گذار خارجی باشد، باید شرایطی وجود داشته باشد تا این سرمایه وارد کشور شود و در بخش‌های داخلی این توسعه ایجاد شود.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها

    دیدگاه