دلیل تفاوت ساخت و ساز در کیش و دبی چیست؟

تیم  کجارو
شنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
دلیل تفاوت ساخت و ساز در کیش و دبی چیست؟

معاون سازمان منطقه آزاد کیش به دلایل تفاوت برج سازی در این جزیره نسبت به دوبی پرداخت و توضیحاتی را در این‌باره ارائه کرد.

رامین افشاری با اشاره به پروژه‌های عمرانی منطقه آزاد کیش بیان کرد که در حال حاضر حدود ۴۰۰ میلیارد پروژه فرودگاهی داریم که فرودگاه جزیره با ظرفیت ۴.۵ میلیون مسافر در سال که ۴۴ هزار مترمربع مساحت دارد و سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر آن مسافر داخلی و یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر مسافر خارجی آن هستند یکی از موارد آن است.

افشاری افزود:

علاوه بر این ترمینال بین‌المللی و احداث باند جنوبی برای هواپیماهای پهن پیکر از دیگر طرح‌های مدنظر فرودگاهی در منطقه است که امیدواریم پروژه باند جنوبی تا پایان سال به اتمام برسد.

هواپیما

معاون عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به پروژه‌های بندرگاهی منطقه گفت که در جزیره کیش حدود ۱۵۰ میلیارد تومان پروژه بندرگاهی داریم و ۱۰۰ میلیارد تومان نیز مربوط به جزیره هندورابی است که امیدواریم تا پایان شهریور ماه بتوانیم پروژه بندرگاهی جزیره هندورابی را به اتمام برسانیم.

افشاری در ادامه به بحث زیرساخت‌ها اشاره و عنوان کرد:

در مقوله انتقال برق سه پست ایستگاه GIS، ۱۳۲KW  داریم که در حال ساخت و تجهیز است و قرارداد خرید پست‌های خارجی آن نیز به امضا رسیده است. این مسئله بحث بسیار جدی مربوط به انتقال نیرو در جزیره کیش است که مدنظر قرارگرفته است. همچنین یکی دیگر از پروژه‌های جزیره مربوط به مصلی است که در حال حاضر به بهره‌برداری رسیده و در مراحل پایانی تکمیل است.

معاون عمرانی منطقه سازمان آزاد کیش با بیان اینکه طی سه ساله اخیر ۱۰۰هکتار پارک داخلی و ساحلی ایجاد شده است، گفت:

در جزیره کیش پارک داخلی وجود نداشت و همه پارک‌ها ساحلی بود، بنابراین ۱۰۰ هکتار پارک اضافه شد که بخشی از آن ساحلی و بخشی از آن داخلی است.

افشاری در پاسخ به بحث تراکم در منطقه آزاد کیش و بالاترین حد ساخت‌وساز در این منطقه خاطرنشان کرد:

در جزیره کیش با توجه به وجود فرودگاه در مرکز جزیره در بخش ساحل تا ۷۵ متر ساخت‌وساز مجاز است و هرچه مرکز شهر نزدیک می‌شویم این ارتفاع کمتر می‌شود اما در کل مخروط پروازی بین ۵۰ تا ۷۵ متر است، یعنی با توجه به محدودیتی که فرودگاه در مرکز جزیره ایجاد می‌کند امکان ساخت‌وساز بیشتر از ۷۵ متر وجود ندارد.

برج کیش

افشاری همچنین درباره انتقاد وارد شده به تفاوت برج‌سازی در شهری همانند دوبی نسبت به کیش تصریح کرد که در این‌باره اصلا نباید قیاس کرد، چرا که دوبی لرزه خیز نیست و تمام سقف‌های آن‌ها فلت است و تیر ندارند؛ بنابراین با توجه به اینکه لرزه خیزی وجود ندارد و روی پهنه گسل قرار ندارند می‌توانند ساخت‌وسازهای متفاوت داشته باشند که ما از انجام  آن محروم هستیم.

معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد:

تقریبا تمام کشور روی پهنه لرزه‌خیزی قرار دارد و جزیره کیش نیز پهنه لرزه ‌خیزی بالایی دارد. سازه‌ها در کیش بسیار متفاوت است.

افشاری در پاسخ به اینکه آیا در کیش تراکم فروشی وجود دارد یا خیر؟ گفت:

قطعا در کیش تراکم فروشی داریم، چرا که این بحث در تمامی شهرهای کشور وجود دارد و اگر کسی بخواهد خارج از ظرفیت پروژه‌اش ساخت‌وساز کند و پروژه بلندمرتبه بسازد قطعا نیاز به خرید تراکم دارد.

افشاری همچنین در مورد نگاه منفی موجود به تراکم فروشی در کلان‌شهرها و چگونگی این نگاه در جزیره کیش بیان کرد که موضوع جزیره کیش با سایر شهرها فرق می‌کند. این جزیره از ابتدا طرح جامع داشته و خارج از طرح جامع نه زمین واگذار و نه تصمیمی اتخاذ می‌شود؛ هرچند در کیش زمین‌ها بایر است و بافت‌های فرسوده وجود ندارد.

 

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها کیش

    دیدگاه