آرامگاه «آبش خاتون» در معرض نابودی است

تیم  کجارو
شنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
آرامگاه «آبش خاتون» در معرض نابودی است

«آبش خاتون» تنها فرمانروای زن فارس بوده که در قرن هفتم هجری می‌زیسته و بنابر اسناد تاریخی، نزدیک به ۱۱ سال بر فارس حکومت کرده است. وی دختر «سعد بن ابی بکربن سعید زنگی» و همسر  پسر هلاکو خان مغول و آخرین اتابک از خاندان سلغریان است.

این زن سال ۶۶۲ قمری فرمانروای فارس بوده و بر اساس مستندات موجود او در زمان حکمرانی خود فعالیت‌های زیادی برای پیشرفت شهر انجام داده است.

مقبره آبش خاتون که به نام رباط آبش نیز شناخته می‌شود بنایی سه طبقه بوده؛ اطراف مقبره با کاشی‌های نفیسی تزئین شده که بسیاری از آنها از بین رفته است. در داخل بنا و در حیاط آرامگاه، دو سنگ قبر با معجری آهنی قرار دارد.

آبش خاتون در دوران حکومت و زندگی خود در فارس و شیراز، فعالیت‌های بسیاری برای پیشرفت سرزمین‌اش انجام داده است. به گواه تاریخ این فرمانروای زن در سال‌های ۶۲۳ تا ۶۸۵ هجری قمری اقدام به ساخت مدرسه، کاروانسرا و دیگر بناهای عام‌المنفعه کرده است.

آرامگاه آبش خاتون در ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ در فهرست ملی جای گرفته است.

«شیراز، بولوار سیبویه، نرسیده به میدان دفاع مقدس، آرامگاه آبش خاتون»، این آدرس بنای آرامگاه است که این روزها نه بازدید کننده‌ای دارد و نه ارگانی برای مرمتش آستین بالا می‌زند.

سال‌هاست این آرامگاه به حال خودش رها شده و هر روز نیز بر فرسودگی و نابودی آن نزدیک‌تر می‌شود. سال‌هاست بر در اصلی بنا قل و زنجیر بسته‌اند تاکسی نتواند از بنا بازدید کند و داربست‌هایی که ده‌ها سال از وجودشان می‌گذرد.

آبش خاتون

رئیس اداره بقاع و اماکن مذهبی فارس در این خصوص گفت: ساماندهی این آرامگاه  چند سال قبل به همراه دیگر بقاع در دستور کار قرار گرفت.

الیاس رضایی ادامه داد:

در آن سال‌ها بیش از ۷۰ بقاع متبرکه و امامزاده بر اساس اولویت در حالی مرمت و بازسازی شد که در بافت قدیمی شیراز قرار داشتند.

رضایی اظهار داشت که اما آن زمان به دلیل پاره‌ای مشکلات از جمله کمبود اعتبار بازسازی مقبره آبش خاتون و حدود چهار مقبره دیگر باقی ماند که همچنان به دلیل کمبود اعتبار، بلاتکلیف مانده است.

رئیس اداره بقاع و اماکن مذهبی فارس با تاکید بر اینکه با اعتبارات اندک نمی‌توان این مقبره‌ها را بازسازی کرد، گفت که طی چند سال گذشته آسیب‌هایی به این بنا وارد شده و در صورت تامین اعتبار بازسازی آن نیز آغاز می‌شود.

رضایی بر لزوم تهیه طرح جامع مرمتی برای این اثر تاریخی- مذهبی تاکید کرد و افزود که پرونده مرمتی آرامگاه آبش خاتون در قالب یک پروژه مشارکتی باید با همکاری میراث فرهنگی فارس، شهرداری و اوقاف گشوده شود.

رضایی ادامه داد:

اداره اوقاف آمادگی کامل دارد که برای مرمت و احیای چنین اماکن ثبتی که در تملک اوقاف است با دیگر نهادهای فرهنگی و اجرایی استان همکاری کند.

رئیس اداره بقاع و اماکن مذهبی فارس تاکید کرد که این مقبره هیچ‌گونه درآمدی از راه فروش بلیط و ... ندارد و بودجه اوقاف نیز به تنهایی پاسخگوی مرمت آن نیست از این رو باید دیگر نهادهای ذی ربط با این اداره همکاری کنند.

مطالب مرتبط:

    منبع مهرنیوز

    دیدگاه