خیابان پانزده خرداد کجاست؟

علیرضا کیخا | شنبه, ۲۳ مرداد ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

خیابان پانزده خرداد کجاست؟ امروز در مقاله «کجاست» سری به یکی از خیابان‌های تاریخی تهران زده‌ایم که بسیار معروف و پر رفت و آمد است. کمتر کسی است که به تهران سفر کرده باشد، اما از این خیابان و جاذبه‌های گردشگری زیبای آن دیدن نکرده باشد. با کجارو همراه باشید تا با هم گشتی در این خیابان بزنیم.

معرفی

خیابان پانزده خرداد که تا پیش از انقلاب اسلامی ایران، خیابان بوذر جمهری نام داشت یکی از مهم‌ترین خیابان‌های به جای مانده از تهران قدیم است. این خیابان بخشی از ارگ ناصری بوده است و هم اکنون یکی از پر رفت و آمدترین خیابان‌های در نزدیکی بازار تهران است و طی سالیان گذشته به پیاده‌راه تبدیل شده است.

15khordad-street

ورودی بازار کفاش‌ها

در اطراف این خیابان بناهای تاریخی مهمی مثل کاخ گلستان، ساختمان رادیو تهران، ساختمان تاریخی بانک ملی، ساختمان تاریخی دادگستری،‌ بازار رضا، بازار طلا، سبزه میدان، خیابان ناصرخسرو، ورودی بازار زرگرها، بازار عودلاجان، پامنار، مسجد شاه، تیمچه حاجب‌الدوله،‌ کبابی نایب، مسلم و شمشیری و بسیاری مکان‌های مهم دیگر واقع شده است.

15khordad-street

سقف زیبای بازار زرگرها که به زیبایی و با حفظ اصالت معماری سنتی بازار مرمت شده

خوشبختانه با توجه به اهمیت تاریخی این خیابان و بناهای یاد شده، بازسازی‌ها گسترده و خوبی توسط شهرداری تهران و کسبه و مردم در این خیابان صورت گرفته است که بسیار قابل تقدیر است.

15khordad-street

ورودی بازار زرگرها

آدرس

خیابان پانزده خرداد از خیابان وحدت اسلامی آغاز می‌شود و پس از عبور از چهارراه گلوبندک، خیابان ناصرخسرو و پامنار تا خیابان ری ادامه می‌یابد.

موقعیت خیابان پانزده خرداد بر روی نقشه

دسترسی

بهترین راه برای رسیدن به خیابان پانزده خرداد، استفاده از مترو است. برای رسیدن به این خیابان می‌توانید در خط یک متروی تهران و در ایستگاه مترو پانزده خرداد از قطار پیاده شوید. همچنین از نقاط مختلف شهر، مانند پایانه تاکسی میدان آزادی به چهارراه گلوبندک تاکسی تردد می‌کند.

15khordad-street

اگر می‌خواهید کمی خاطره‌بازی کنید و به یاد روزهای قدیم این خیابان از آن گذر کنید، می‌توانید از درشکه‌هایی که از چهارراه گلوبندک تا سر خیابان ناصرخسرو تردد می‌کنند استفاده کنید.

15khordad-street

همچنین یک سری ماشین دودی هم از میدان امام خمینی (ره) یا همان میدان توپخانه، تا میدان پانزده خرداد (میدان ارگ) تردد می‌کنند که اخیرا مدل جدید آنها هم در این مسیر مسافران را جا‌به‌جا می‌کنند. آیا شما هم از گشت و گذار در این خیابان زیبا خاطره‌ای دارید؟ آن را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

دیدگاه  

    تبلیغات