تالار وحدت کجاست؟

علیرضا کیخا | پنجشنبه, ۲۱ مرداد ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

تالار وحدت کجاست؟ امروز سری به «تالار وحدت» تهران زده‌ایم تا با این تالار تاریخی و زیبا و راه‌های دسترسی به آن بیشتر آشنا شویم. محلی که اهالی هنر و به ویژه موسیقی و تئاتر از آن خاطرات تلخ و شیرینی دارند. با کجارو همراه باشید.

معرفی

تالار وحدت نام یک سالن اجرای کنسرت موسیقی و گروه ارکستر و تئاتر است که در سال ۱۳۴۶ افتتاح شد. در ابتدا به کل این مجموعه که شامل یک تالار بزرگ و یک تالار کوچک است، «تالار رودکی» گفته می‌شد. اما بعد از انقلاب اسلامی به تالار بزرگتر «تالار وحدت» و به تالار کوچکتر «تالار رودکی» گفته می‌شود. ساخت این بنا ده سال به طول انجامیده و توسط «اوژن آفندلیانس» بر اساس سالن «اپرا هال» وین ساخته شده است.

vahdat-hall

صحنه این تالار از ۴ بخش مختلف تشکیل شده است. قسمت جلویی و اصلی صحنه که مخصوص اجرا است را می‌توان تا سه متر پایین برد. دو بخش کناری تا شش متر بالا می‌روند. اما بخش پشتی صحنه «گردان» است. یعنی این قسمت قابلیت چرخش دورانی افقی و تغییر ارتفاع از منفی چهار و نیم متر تا یک نیم متر را دارد.

vahdat-hall

آدرس

تالار وحدت در تهران،‌خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار قرار دارد.

موقعیت تالار وحدت بر روی نقشه

دسترسی

تالار وحدت بین دو ایستگاه مترو فردوسی و تئاترشهر (چهارراه ولیعصر سابق) در خط چهار مترو تهران قرار گرفته است، که البته به ایستگاه تئاتر شهر کمی نزدیک‌تر است. برای رسیدن  به این تالار می‌توانید در این ایستگاه از قطار پیاده شده و پس از خروج از ایستگاه به سمت ضلع شرقی پارک دانشجو رفته و به خیابان استاد شهریار رفته و به تالار وحدت برسید. همچنین اگر قصد استفاده از اتوبوس و مترو را دارید می‌توانید در این لیست با انتخاب ایستگاه تئاتر شهر (چهارراه ولیعصر سابق) از اتوبوس‌هایی که در این مسیر تردد می‌کنند باخبر شوید. از جمله این خطوط می‌توان به خطوط ‌BRT میدان آزادی - تهرانپارس و راه‌آهن - تجریش و راه‌آهن - پارک‌وی اشاره کرد. کافی‌ست در چهارراه ولی‌عصر از قطار پیاده شده و طبق مسیر یاد شده در بالا حرکت کنید.

vahdat-hall

تالار وحدت از زمان تاسیس تاکنون میزبان اجراهای بسیاری بوده است. اجراهایی از بزرگان هنر و به ویژه موسیقی و تئاتر ایران و جهان در این تالار انجام شده است. بوفه این مجموعه در زمان استراحت بین اجراها به شما نوشیدنی گرم و سرد و خوراکی‌ها سبک ارائه می‌دهد. نظرات و خاطرات خود درباره این تالار زیبا را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

دیدگاه  

    تبلیغات