کاخ صاحبقرانیه کجاست؟

علیرضا کیخا | دوشنبه, ۱۱ مرداد ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

کاخ صاحبقرانیه کجاست؟ در مقاله «کجاست» امروز سری به محل زندگی ناصرالدین شاه قاجار و دفتر کار محمدرضا پهلوی زده‌ایم. کاخ صاحبقرانیه یکی از زیباترین کاخ‌های تهران است که از نظر معماری و اشیایی که در آن نگهداری می‌شود بسیار مورد توجه و مهم است. با کجارو همراه باشید.

معرفی

دهکده نیاوران همواره به دلیل آب و هوای خوب و نزدیکی به کوه‌های البرز مورد توجه قرار داشته است و در دوران قاجار هم شاهان قاجاری به آن توجه ویژه‌ای نشان می‌دادند. در سال ۱۲۲۹ شمسی ناصرالدین شاه قاجار،‌ دستور ساخت عمارت صاحبقرانیه را صادر کرد. در زمان ناصرالدین شاه، هر ۳۰ سال یک قرن به حساب می‌آمد و کاخ صاحبقرانیه به این دلیل این نام را به خود دید که در سی و یکمین سال سلطنت ناصرالدین شاه تاسیس شد و ناصرالدین شاه به افتخار آنکه بیش از ۳۰ سال حکومت کرده بود به خود لقب صاحبقران و به این کاخ نام عمارت صاحبقرانیه را اطلاق نمود. 

saheb-gharanieh-palace

نمای بیرونی کاخ صاحبقرانیه

طبقه زیرین این عمارت زیبا حوض‌خانه نام دارد که در زمان ناصرالدین‌ شاه ورودی حرم‌سرای او بوده است و در کنار این کاخ یک ساختمان با ۴۰ اتاق وجود داشته است که حرم‌سرا بوده و به دستور رضا پهلوی تخریب شده است. 

saheb-gharanieh-palace

سقف منقوش و زیبای حوضخانه کاخ صاحبقرانیه

در زمان رضا پهلوی این بنا مرمت می‌شود تا در آن مراسم عروسی رضا پهلوی و فوزیه برگزار شود اما در آن سال سرمای شدیدی در این منطقه رخ می‌دهد و مراسم به محل دیگری منتقل می‌شود.

saheb-gharanieh-palace
حوض‌خانه کاخ صاحبقرانیه

در دوران محمدرضا پهلوی این عمارت توسط فرح دیبا به طور اساسی دگرگون می‌شود و دکوراسیون و قسمت‌های داخلی بنا تغییرات اساسی را به خود می‌بیند. طبقه زیرین یا همان حوض‌خانه برای برگزاری مهمانی‌های غیر رسمی و پذیرایی در نظر گرفته می‌شود و طبقه بالا هم تبدیل به دفتر کار محمدرضا پهلوی می‌شود. این کاخ از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ دفتر کار و محل اقامت و استراحت محمدرضا پهلوی بوده است و او آن متن معروف پیش از خروج از ایران که همه ما در دهه فجر از تلویزیون دیده‌ایم را در همین ساختمان قرائت کرده است. 

saheb-gharanieh-palace

شیشه رنگی‌های زیبای عمارت صاحبقرانیه

سقف‌های چوبی حوض‌خانه مربوط به قرن سیزدهم است و از شیراز به این کاخ منتقل شده‌اند. گچبری‌ها، ارسی‌های فاخر و آثار موجود در عمارت صاحبقرانیه بسیار زیبا و با ارزش هستند. 

آدرس

این کاخ در تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران قرار دارد و در هنگام بازدید از این مجموعه اولین کاخی است که می‌توانید از آن بازدید کنید. توجه کنید که قبل از مراجعه وب‌سایت کاخ نیاوران به نشانی www.niavaranmu.ir را چک کنید تا از باز بودن این کاخ اطمینان حاصل کنید زیرا در صورتی که در آن عملیات مرمت انجام گیرد قابل بازدید نیست. 

موقعیت کاخ صاحبقرانیه بر روی نقشه

دسترسی

برای رسیدن به کاخ صاحبقرانیه، می‌توانید از خط یک مترو تهران استفاده کرده و در ایستگاه تجریش پیاده شوید یا با BRTهای مسیر راه‌آهن - تجریش و سایر اتوبوس‌هایی که به میدان تجریش می‌روند و یا از تاکسی‌هایی که به این مقصد تردد می‌کنند، استفاده کنید. در این لیست با انتخاب ایستگاه میدان تجریش از خط یک مترو، می‌توانید از اتوبوس‌هایی که به این مقصد می‌روند باخبر شوید. سپس با پنج دقیقه پیاده‌روی به میدان قدس رفته و از آنجا با تاکسی‌های نیاوران به کاخ نیاوران و این عمارت برسید. همچنین می‌توانید از اتوبوس‌های خط میدان تجریش - دارآباد و بلوار صبا ازگل و میدان رسالت - میدان قدس (دقت کنید که فقط اتوبوس‌هایی که از طرف میدان رسالت به میدان قدس می‌روند از میدان نیاوران می‌گذرند و در مسیر برگشت مسیر متفاوتی دارند) استفاده کنید و در میدان نیاوران پیاده شده و به مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران و کاخ صاحبقرانیه بروید.

saheb-gharanieh-palaceاتاق کرسی‌خانه کاخ صاحبقرانیه

کاخ صاحبقرانیه یک نمونه زیبا و موفق از بازسازی و مرمت بناهای تاریخی در کشورمان است که همه روزه میزبان تعداد زیادی از  گردشگران داخلی و خارجی است و تحسین آنها را برمی‌انگیزد. آیا شما هم در این کاخ خاطره‌ای دارید یا در مورد مرمت آن نظری دارید؟ نظرات خود را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تورهای برگزیده

    تورهای برگزیده

    تبلیغات