اعلام زمان ثبت نام پیاده روی اربعین

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
اعلام زمان ثبت نام پیاده روی اربعین

نام‌نویسی از متقاضیان حضور در مراسم پیاده‌روی اربعین در کربلای معلی از اول مردادماه آغاز می‌شود.

«سعید اوحدی» رئیس سازمان حج و زیارت، گفت که با توجه به برنامه‌ریزی‌های خوبی که در ستاد مرکزی اربعین با مسئولیت وزارت کشور انجام شده، ۱۲ کمیته‌ی اجرایی مسؤولیت ساماندهی حضور زائران ایرانی در مراسم اربعین را عهده‌دار شده‌اند که مسئولیت کمیته ثبت‌نام و اعزام با سازمان حج و زیارت است و بعثه مقام معظم رهبری هم مسئولیت کمیته‌ی فرهنگی اربعین را به عهده دارد.

وی افزود که بر اساس جدول زمان‌بندی، امیدواریم از اول مردادماه ثبت از متقاضیان حضور در حماسه‌ی عظیم اربعین در سامانه سماح به آدرس samah.haj.ir انجام پذیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه بنا به تصمیم ستاد مرکزی اربعین، ثبت‌نام از متقاضیان زیارت اربعین تنها در قالب سامانه‌ی سماح انجام می‌شود، افزود که با توسعه این سامانه امسال ۱۶ قابلیت جدید در سامانه‌ی سماح ایجاد شده است.

وی ادامه داد که متقاضیان زیارت اربعین در زمان مقرر می توانند از منزل یا محل کار خود با مراجعه به سامانه‌ی سماح مشخصات خود و همراهان را وارد کرده و زمان ورود به مرز را مشخص کنند. بر اساس ارتباطی که این سامانه با ۱۲ کمیته‌ی دیگر از جمله کمیته‌ی امنیت زائران اربعین دارد، تغییر زمان تردد مرز امکان پذیر نیست تا از ازدحام و تراکم جمعیت در مرزهای کشور جلوگیری شود. این سامانه‌ی هوشمند عمل می‌کند و در صورتی که زمان انتخابی توسط زائران برای حضور در مرز از ظرفیت کافی برخوردار نباشد، زمان دیگری به متقاضیان پیشنهاد داده می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره‌ی تأمین ارز زائران اربعین نیز توضیح داد که امسال برای رفع مشکلاتی که در سال گذشته برای تأمین ارز زائران با آن مواجه بودیم، با هماهنگی‌هایی که با بانک‌های عامل صورت گرفته، ارتباطی بین سامانه‌ی سماح و سامانه‌ی بانک‌ها ایجاد شده تا موضوع پرداخت هزینه بیمه و تأمین ارز زائران از این طریق انجام شود.

او همچنین درباره‌ی دیگر قابلیت اضافه شده به سامانه‌ی سماح گفت که برای زائرانی که می‌خواهند با خودروی شخصی به مرز اعزام شوند، برای پارکینگ خودروها در این سامانه برنامه‌ریزی شده تا شاهد آشفتگی‌های سال گذشته در این زمینه نباشیم.

اوحدی بیان کرد که اینکه عنوان می‌شود ثبت‌نام از متقاضیان زیارت اربعین تنها از طریق سامانه سماح انجام می‌شود به منزله‌ی ایجاد محدودیت برای زائران نیست، بلکه این اقدام به منظور ایجاد رفاه بیشتر و تسهیل سفر زائران و پیشگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی به ویژه در زمینه ویزا است که سال‌های گذشته با آن مواجه بودیم.

وی ادامه داد که اگر ظرف مدت‌زمان باقیمانده تا شروع ثبت‌نام در سماح، هزینه و چگونگی صدور ویزای زائران مشخص شد، این بخش از هزینه‌های سفر در سامانه قرار داده می‌شود، در غیر این صورت پس از هماهنگی وزارت امور خارجه کشورمان و کمیته‌ی کنسولی اربعین با طرف عراقی، در رابطه با بحث ویزا موارد در سامانه سماح اطلاع‌رسانی خواهد شد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج و زیارت، رییس سازمان حج و زیارت همچنین بیان کرد:

در سامانه‌ی سماح این امکان فراهم شده که داوطلبان خدمت به زائران در مرزها و داخل عراق در بخش مشخصی در سماح ثبت نام کرده و آمادگی خود را در این زمینه اعلام کنند. برای پذیرش افاغنه‌ی مقیم ایران که به صورت قانونی در کشور هستند، بخشی در سامانه سماح ایجاد شده است.

وی گفت که برنامه‌ریزی ما این است که صدور ویزای زائران اربعین از اول شهریور ماه از چهار کنسولگری عراق در تهران، مشهد، اهواز و کرمانشاه آغاز شود و از اول مهرماه حدود دو ماه مانده به مراسم اربعین صدور روادید زائران از ۲۰ دفتر موقت کنسولگری‌های عراق که در نقاط مختلف کشور ایجاد خواهد شد، صورت پذیرد.

اوحدی درباره‌ی مهلت ثبت‌نام در سامانه سماح نیز بیان کرد که این سامانه حداقل تا ۱۵ صفر از زائران اربعین ثبت‌نام خواهد کرد و محدودیتی مانند سال گذشته نخواهیم داشت. این سامانه دامنه‌ی گسترده‌ای خواهد داشت و امیدواریم سماح به عنوان یک سامانه ملی برای پذیرش زائران اربعین حسینی (ع) باشد.

رئیس سازمان حج و زیارت در پایان با ابراز خرسندی از پیروزی‌های ارتش و نیروهای مردمی عراق در مقابله با گروه‌های تکفیری، گفت که امیدواریم امسال شاهد حضور دو میلیون زائر ایرانی در مراسم حماسی پیاده‌روی اربعین باشیم.

منبع ایسنا

دیدگاه