مسیر آبی ایتالیا ؛ زیباترین مسیر پیاده روی دنیا

حمیده کریمی | سه شنبه, ۱۵ تیر ۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

ایتالیا کشوری است که جاذبه‌های گردشگری زیبا و منحصربه‌فردی دارد. چه آن‌هایی که در دنیا کاملا شناخته شده هستند، چه آن‌هایی که کمتر اسمی از آن‌ها شنیده‌ایم، اما تصاویر فوق‌العاده‌ی آن‌ها ما را به حیرت واداشته است. منطقه‌ی ساحلی Cinque Terre به معنای پنج زمین، یکی از دیدنی‌های منحصربه‌فرد ایتالیا است. با کجارو همراه باشید.

پنج زمین (Cinque Terre) و مسیر آبی (Sentiero Azzurro) که شهرهای مختلف آن را به هم پیوند می‌دهد یکی از شناخته‌شده‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا در تمام دنیا هستند. این منطقه یکی از زیباترین نقاط روی این کره‌ی خاکی است که تحت حفاظت و نظارت‌های شدید یونسکو قرار دارد. اما برای رفتن به این منطقه‌ی‌ رویایی نمی‌توانید از ماشین یا سایر وسایل حمل و نقل استفاده کنید. باید با پای پیاده از پنج زمین دیدن کنید.

cinque terre

مانارولا (Manarola) دومین شهر کوچک Cinque Terre

این شهرهای کوچک و دیدنی در ساحل شرقی ایتالیا با عنوان ریوریا (Riveria) قرار گرفته‌اند. این شهرها قبل از رسیدن به دریا در دامنه‌های بخشی از رشته‌کوه Apennines توجه هر بیننده‌ای را به سوی خود جلب می‌کنند.

cinque terre

کورنیلیا (Corniglia)

محل قرارگیری این شهرها در این منطقه به نحوی است که امکان ساخت جاده و متصل کردن آن‌ها به بقیه‌ی مناطق وجود ندارد. به همین دلیل این شهرها کاملا دنج و آرام هستند.

cinque terre

ورنازا (Vernazza)

عدم دسترسی راحت به این شهر ها باعث شده که در این شهرهای ساحلی زیبا، فعالیت‌های صنعتی بسیار محدودی وجود داشته باشد.

cinque terre

ریوماجور (Riomaggiore)

بهترین راه برای برقراری ارتباط میان Cinque Terre و دنیای بیرون، استفاده از قایق و کشتی در مسیرهای فرابر (ferry) است.

cinque terre

ورنازا (Vernazza)

یک جاده‌ی اصلی  و خط راه آهن در نزدیکی این منطقه وجود دارد، ولی با وجود این مسیر باز هم برای رسیدن به شهرهای مختلف باید مسافت زیادی را پیاده‌روی کنید.

cinque terre

مانارولا (Manarola)

Sentiero Azzurro یا مسیر آبی، یکی از زیباترین و شناخته‌شده‌ترین مسیرهای پیاده‌روی در دنیا است که این پنج منطقه را به هم متصل می‌کند.

cinque terre

مانارولا (Manarola)

این مسیر دوازده کیلومتری که طی کردن آن اگر سریع باشید، کمتر از پنج ساعت زمان می‌برد به گردشگران این امکان را می‌دهد تا از این پنج شهر زیبا از طریق یکی از زیباترین مسیرهای دنیا دسترسی داشته باشند.

cinque terre

ریوماجور (Riomaggiore)

از آنجایی که مسیر آبی، یک شاهراه برای اهالی این منطقه محسوب می‌شود و نیاز به مراقبت و نگه‌داری دارد، گردشگران برای بازدید و قدم زدن در آن  باید ۵ یورو بپردازند، اما این مسیر به قدری زیبا و چشم‌نواز است که ارزش پرداختن این مبلغ را دارد.

cinque terre

مونته روسو (Monterosso)

این مسیر از شمالی‌ترین شهر Cinque Terre یعنی مونته روسو آل ماره (Monterosso al Mare) شروع می‌شود.

cinque terre

ساحل مونته روسو (Monterosso)

این منطقه به دلیل اینکه سواحل تفریحی متعدد و وسیعی دارد و به مسیری جاده‌ای از طریق تونل‌های مختلف دسترسی دارد، پرجمعیت‌تر و شناخته‌شده‌تر از سایر شهرهای این منطقه است.

cinque terre

بندر ورنازا (Vernazza)

حدود دو ساعت طول می‌کشد تا از شهر اول به شهر دوم برسید.

cinque terre

غروب ورنازا

اولین بخش از این مسیر در واقع سخت‌ترین قسمت آن نیز هست. مسیر بین شهرهای مونته روسو آل مار و شهر دوم یعنی ورنازا، دارای پستی و بلندی‌های متعددی است و پیاده‌روی‌کنندگان و کوه‌نوردان با سخت‌ترین بخش راه روبه‌رو هستند.

cinque terre

میدان اصلی ورنازا

ورنازا به‌عنوان یکی از سنتی‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای این منطقه شناخته می‌شود. منبع درآمد اصلی اهالی این شهر، صنعت گردشگری است اما هنوز هم عده‌ی زیادی از راه ماهی‌گیری روزگار می‌گذرانند.

cinque terre

کورنیلیا

پس از مدتی پیاده‌روی در مسیر شیب‌دار به کورنیلیا شهری بر فراز صخره‌ها می‌رسید.

cinque terre

کورنیلیا

بر خلاف بقیه‌ی شهرهای این منطقه، کورنیلیا تا دریا امتداد نمی‌یابد. از طریق پلکانی شیب‌دار با نزدیک به ۳۸۰ پله، شهروندان و گردشگران از بالای صخره به خیابان‌های باریک و زیبای شهر هدایت می‌شوند.

cinque terre

مانارولا

پس از یک ساعت قدم زدن از کورنیلیا به شهر زیبای مانارولا می‌رسید. این شهر به دلیل داشتن رستوران‌ها و کافه‌های متعدد، مقصد محبوبی پس از ساعت‌ها پیاده‌روی است. چه برای گردشگران چه برای اهالی منطقه.

cinque terre

ریوماجور

نزدیک‌ترین شهر به مانورولا، ریوماجور است. جنوبی‌ترین شهر Cinque Terre کمتر از نیم ساعت با شهر همسایه‌ی خود فاصله دارد.

cinque terre

ریوماجور

 آخرین قسمت‌های مسیر آبی، Via Dell Amore یا جاده‌ی عشق نام دارد.

cinque terre

ریوماجور

جنوبی‌ترین شهر منطقه از چهار شهر دیگر قدیمی‌تر است.

cinque terre

ورنازا

حتی در زمان‌های گذشته نیز منبع درآمد اصلی اهالی این منطقه ماهی‌گیری و گردشگری بوده است.

cinque terre

منظره دریایی از ورنازا

این منطقه حتی از زمان امپراتوری روم به خاطر غذاهای دریایی لذیذ و مناظر زیبا و شگفت‌انگیز آن کاملا شناخته شده بوده است.

cinque terre

مانارولا

خانه‌های رنگارنگ و زیبای این منطقه نیز یکی دیگر از دلایل زیبایی این شهرها و جذب گردشگران برای بازدید از Cinque Terre هستند.

منبع allday

دیدگاه