واتیکان کجاست؟

محبوبه رستمی | یکشنبه, ۳ مرداد ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

واتیکان دولت شهری مستقل واقع در شهر رم است که یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های جهان به شمار می‌رود. این کشور کوچک مستقل یکی از نمادهای مسیحیت هم محسوب می‌شود. در ادامه با کجارو همراه باشید.

معرفی

واتیکان

موزه‌های واتیکان

واتیکان در سال ۱۹۲۹ طی توافقی میان سریر مقدس (اسقف‌نشین کلیسای کاتولیک در شهر رم است که اسقف اعظم آن به پاپ شهرت دارد) و بنیتو موسیلینی (نخست‌وزیر وقت ایتالیا) به‌عنوان یک کشور مستقل تاسیس شد. این کشور که طبق سرشماری سال ۲۰۱۵ تنها حدود ۱,۰۰۰ نفر جمعیت داشته است، در اغلب کشورها سفارتخانه دارد و امروزه در تعداد زیادی سازمان بین‌المللی عضو است. زبان رسمی مردم این کشور ایتالیایی و نوع حکومت آن پاپ سالاری محسوب می‌شود. نکته‌ی جالب اینکه سفرای واتیکان و نمایندگان پاپ به‌طور رسمی نماینده و سفیر سریر مقدس به شمار می‌روند نه خود واتیکان.  جالب‌تر اینکه دو نوع گذرنامه در این کشور صادر می‌شود، یکی گذرنامه‌های دیپلماتیک و خدماتی که وظیفه‌ی صادر کردن آن را سریر مقدس به عهده دارد و دیگری گذرنامه‌های عادی که واتیکان آن را صادر می‌‌کند. گردشگری مهم‌ترین منبع درآمد این کشور محسوب می‌شود. واتیکان مملو از بناهای تاریخی ارزشمند است و تنها کشوری در جهان به شمار می‌رود که به‌صورت کامل در لیست فهرست میراث جهانی یونسکو جایی برای خود دست و پا کرده است. سن پترو، بزرگ‌ترین کلیسای جهان در واتیکان قرار دارد. این دولت‌شهر دارای آب و هوای مدیترانه‌ای است، به‌طوری که تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های بارانی دارد. از جمله بهترین جاذبه‌های واتیکان می‌توان به کلیسای سن پترو، میدان سن پترو (Piazza San Pietro)، اتاق‌های رافائل، کلیسای سیستین، گالری عکس (Pinacoteca)، موزه‌های واتیکان، کلیسای کوچک نیکولینا، موزه ملی اتروسکان و موزه‌ی مصری اشاره کرد.  با این وجود، می‌توان به‌نوعی، نقطه نقطه‌ی این کشور را جاذبه‌ی دیدنی محسوب کرد.

 

آدرس

واتیکان روی تپه‌ای به همین نام در شمال غرب کلانشهر رم در ایتالیا واقع شده است.

دسترسی

واتیکان

متاسفانه واتیکان هیچ‌گونه فرودگاهی ندارد، بنابراین شما مجبور هستید ابتدا به رم سفر کنید. وقتی به این شهر رسیدید، چندین راه برای دسترسی به واتیکان وجود دارد.

مترو

متروی شلوغ رم، یک ایستگاه درست بیرون از دیوارهای واتیکان در اتاوانیو (Ottaviano-S. Pietro) دارد. خط متروی A هرچند دقیقه یک‌بار مسافران را به سمت این ایستگاه جابجا می‌کند. از این ایستگاه با حدود ۵ دقیقه پیاده‌روی به میدان سن پیترو و موزه‌های واتیکان دسترسی خواهید داشت. در میدان سن پیترو می‌توانید ورودی واتیکان را بیابید.

اتوبوس عمومی

اتوبوس‌های زیادی وجود دارد که مسافران را به سمت واتیکان هدایت می‌کنند. خطوط شاتل شماره‌ی ۴۰ و ۶۴ به‌طور مکرر از سمت نقاط مرکز شهر شامل میدان ونیزی (Piazza Venezia) بین ایستگاه ترمینی (Termini) و واتیکان در رفت و آمد هستند. متاسفانه ایستگاه اتوبوس مرکزی یا ایستگاهی که هر خط اتوبوسی از آن عبور کند وجود ندارد. به‌طور کلی در دسترس‌ترین خطوط اتوبوس به همراه نقاط توقف آن‌ها  را می‌توانید پایین‌تر مشاهده کنید.

شماره  ۴۰ (اتوبوس پرسرعت با تعداد توقف محدود): ایستگاه  Termini – میدان ونیزی – میدان Argentina   - میدان Pia

شماره ۶۴: ایستگاه Termini – میدان ونیزی – واتیکان

شماره ۶۲: میدان Repubblica -  پله‌های اسپانیایی (Spanish Steps) – میدان ونیزی – میدان Argentina  - واتیکان

پیاده‌روی

برای اغلب مردم، پیاده‌روی بهترین راه برای دسترسی به واتیکان و تماشای جاذبه‌های گردشگری رم و خود واتیکان محسوب می‌شود. از این طریق نقاط زیادی را در گوشه کنار رم و قبل از رسیدن به واتیکان رویت خواهید کرد. واتیکان با پیاده‌روی تنها ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از میدان ناونا (Navona) در مرکز شهر رم فاصله دارد. اما بسته به اینکه چه مسیری را انتخاب کنید، جاذبه‌های متفاوتی را تماشا خواهید کرد. نقشه‌ی زیر برای این امر کمک زیادی به شما می‌کند.

 

واتیکان

نکات

  • هزینه‌ی بازدید از موزه‌های واتیکان و کلیسای سیستین حدود ۱۵ یورو و هزینه‌ی بازدید از گنبد سنت پتر حدود ۶ یورو می‌شود. بازدید از کلیسای سنت پیتر و میدان سنت پیتر رایگان است.
  • بلیت بازدید از موزه‌های واتیکان و کلیسای سیستین ترکیبی است، نمی‌توان برای هرکدام بلیت جداگانه تهیه کرد.
  • به‌خصوص اگر در هنگام تعطیلات مذهبی و ماه‌های تابستان از واتیکان دیدن می‌کنید، بلیت بازدید از موزه‌های واتیکان و کلیسای سیستین را از قبل تهیه کنید.
  • پیشنهاد می‌کنیم در یکی از تورهای رسمی بازدید از واتیکان و نقاط دیدنی آن ثبت‌نام کنید.
  • برای بازدید از واتیکان باید دِرِس کد را رعایت کنید. مطمئن شوید شلوار بلند و پیراهن آستین بلند بپوشید، چراکه در غیر این صورت شما را راه نخواهند داد.
  • اگر دوست دارید به‌طور آزادانه در واتیکان به گشت و گذار بپردازید، کوله‌پشتی و کیف‌های بزرگ خود را به همراه نداشته باشید، چرا که هنگام بازدید از نقاط دیدنی این کشور آن‌ها را بررسی خواهند کرد.
  • مراقب جیب‌برها باشید. 

 

برچسب‌ها ایتالیا کجاست

دیدگاه